Znaczenie ergonomii: Bettcher Quantum® Trimmers dla bezpieczeństwa, komfortu i większej wydajnościZnaczenie ergonomii: Bettcher Quantum® Trimmers dla bezpieczeństwa, komfortu i większej wydajności

Bettcher Industries Inc., z siedzibą w Ohio w USA, jest wiodącym producentem wysokiej klasy trymerów [noży krążkowych do mięsa] dla przetwórstwa mięsnego. Europejska filia firmy, Bettcher GmbH, znajduje się w Dierikon w Szwajcarii. Jedną z wyróżniających się cech trymerów do mięs firmy Bettcher są ich właściwości ergonomiczne, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort pracowników, przy jednoczesnym wzroście wydajności.

 

Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego (MSD) są, według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, jednymi z najczęściej występujących problemów zdrowotnych związanych z pracą, a ich negatywny wpływ zwiększa się wraz z wiekiem. Problemy te wpływają na miliony pracowników w Europie i generują ogromne koszty ponoszone przez pracodawców – nawet do kilku milionów euro. Świadczenia wypłacane z tytułu zwolnień chorobowych kosztują firmę średnio od dwustu do czterystu euro dziennie.

 

Większość zaburzeń w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego związanych z pracą pojawia się z czasem i zazwyczaj dotyczy pleców, szyi, ramion i kończyn. Takie zaburzenia rozwijają się stopniowo i mogą trwać miesiącami. Powodują one problemy zdrowotne, od łagodnego bólu do poważnych chorób i mogą wymagać przerw w pracy, leczenia, a w przypadkach przewlekłych prowadzą do czasowej czy trwałej niepełnosprawności.

 

Zazwyczaj nie ma jednej przyczyny powstawania zaburzeń w układzie mięśniowo-szkieletowym. Pojawiają się one na skutek kombinacji różnych czynników. Według badań medycznych, również tych z zakresu medycyny pracy, czynnikami które powodują i nasilają wystąpienie MSD są: przenoszenie ciężkich ładunków, utrzymywanie nieruchomej pozycji, utrzymywanie wymuszonej i niewygodnej postawy, praca przy użyciu zwiększonej siły, skutki wibracji całego ciała lub rąk oraz wykonywanie powtarzających się ruchów z dużą częstotliwością w trakcie obsługi maszyn czy narzędzi, takie jak czynności manualne obejmujące powtarzalne ruchy obrotowe oraz zginanie.

 

Ergonomia i przetwórstwo mięsne

Badania i artykuły naukowe zgłębiły temat ergonomii i ostrzegają, że używanie noży czy trymerów niskiej jakości na linii produkcyjnej może spowodować poważne problemy zdrowotne. Środki zapobiegawcze obejmują zmiany w konstrukcji stanowisk pracy, zastosowanie lepszych narzędzi i szkolenie pracowników (podnoszenie ich świadomości na temat ryzyka i szkolenie ich w zakresie dobrych praktyk higieny pracy). Ergonomia ma decydujący wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo i komfort pracowników. Skraca się czas postoju związanego z absencją chorobową, tym samym zmniejszają się braki kadrowe i koszty pracy. Co więcej, czynności wykonywane są znacznie efektywniej, prowadząc do wymiernego zwiększenia wydajności i zysków.

 

Trymery firmy Bettcher Quantum®: bezpieczeństwo, komfort, wydajność

System szybkoobrotowego trymera Bettcher Quantum® jest rezultatem intensywnych wysiłków badawczych i rozwojowych firmy. Podwojona prędkość ostrza trymera i zmniejszona energia potrzebna do wykonania operacji cięcia to szeroko pojęte udogodnienia dla firm zajmujących się przetwórstwem mięsnym. Konstrukcja systemu, jego moc, i wyższy moment obrotowy to wynik najnowszych osiągnięć ergonomiki prowadzący do powstania tego wysoce wydajnego narzędzia.

 

René Hansen, kierownik ds. sprzedaży międzynarodowej w firmie Bettcher, wyjaśnia: „Wiemy dzisiaj, że używanie prostych noży do cięcia mięsa wymaga większej siły użytej w nadgarstku, szczególnie gdy operacja ta odbywa się blisko końcówki noża. Dodatkowo, znaczącą rolę odrywają długość, kształt oraz twardość noża, jak i kształt, rozmiar, materiał i budowa uchwytu. Ergonomiczna konstrukcja [naszego trymera] uwzględnia wszystkie te czynniki, tak by zmniejszyć napięcie, które może spowodować zaburzenia w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego.”

 

 

Zaawansowana technologia z dalekosiężnymi korzyściami

Cechą charakterystyczną obudowy serii trymerów firmy Bettcher jest jej ustawienie pod kątem 15 stopni, co zostało specjalnie zaprojektowane, aby zoptymalizować ergonomię i wydajność. W efekcie ustawione pod kątem ostrze pozwala, by nadgarstek i przedramię pracowały w bardziej naturalnej pozycji, co zmniejsza napięcie i zwiększa wydajność.

 

Uchwyty trymerów dostępne są w różnych rozmiarach, można je szybko i łatwo wymieniać, a ich budowa pozwala na długotrwałe i wygodne użytkowanie. Wykonane są z tworzywa sztucznego, który absorbuje drgania i lepiej utrzymuje ciepłotę dłoni niż uchwyty metalowe. Nowy, antypoślizgowy, regulowany wspornik kciuka daje operatorowi większą kontrolę i pewny chwyt. Kolejną zaletą jest pasek Micro Break na rękę. Dzięki temu wytrzymałemu paskowi operator może zrelaksować mięśnie palców przed kolejnym zaciśnięciem dłoni na rękojeści w trakcie obsługi, zachowując jednocześnie pełną kontrolę nad narzędziem.

Inteligentny silnik kontroluje opór, szybkość i ruch ostrza oraz w zależności od tego, czy mięso jest cięte, czy też urządzenie pracuje na biegu jałowym, dostosowuje jego siłę działania. Pozwala to użytkownikom pracować z mniejszym wysiłkiem. Poza tym, innowacyjne trymery Quantum® charakteryzują się znacznie mniejszą wagą, co jest kolejną istotną zaletą, która przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia u użytkowników.

 

 

Łatwiejsza praca, wyższa wydajność

Mniejszy wysiłek ze strony operatora, zapobieganie poczuciu dyskomfortu, MSD i zmęczeniu, a tym samym wyższe zyski, tym właśnie wyróżnia się seria Bettcher Quantum®. „Nasi eksperci ds. badań i rozwoju ciągle pracują nad tym by produkty firmy Bettcher były jeszcze bardziej ergonomiczne, przyjazne użytkownikowi i wydajne oraz aby jeszcze bardziej przesuwać granice [technologii]”, mówi René Hansen.

 

 

Informacje o Bettcher Industries, Inc.

Założona w 1944 roku spółka Bettcher Industries, Inc. cieszy się ponad 75-letnim doświadczeniem w dziedzinie innowacji w branży przetwórstwa żywności. Firma jest wiodącym twórcą i producentem innowacyjnych narzędzi do precyzyjnego cięcia dla branży przetwarzania żywności, do zastosowań medycznych i wielu innych. Utrzymuje strategiczne partnerstwo w zakresie sprzedaży i obsługi z kilkoma globalnymi firmami produkcyjnymi, które są liderami w dziedzinie designu i technologii w odpowiednich kategoriach produktów. Spółka Bettcher jest podmiotem certyfikowanym wg normy ISO 9001:2015 z dystrybucją bezpośrednią w ponad 50 krajach na całym świecie.

Adres strony internetowej: bettcher.com.

 

 

Informacje o Grupie Cantrell●Gainco

Grupa Cantrell•Gainco, założona w 2019 roku, jest zintegrowaną firmą produkcyjną o kilkudziesięcioletniej historii. Dzięki połączeniu mocnych stron Cantrell Machine Company i Gainco, Inc. powstało jedno przedsiębiorstwo, dostarczające przetwórcom drobiu i mięsa zaawansowane rozwiązania w pierwszym i drugim etapie przetwarzania oraz w procesie dalszej obróbki. Zapewnia zwiększenie uzysków, śledzenie procesów i kontroli jakości. Zaawansowane systemy technologiczne Cantrell•Gainco dostarczają możliwości wysokowydajnego przetwórstwa w połączeniu z wglądem w dokładne dane w czasie rzeczywistym, które pozwalają zwiększyć jakość produktów, uzyskać oszczędności na kosztach pracowniczych i ulepszyć linie procesowe. Sprzęt Cantrell•Gainco, zamontowany w głównych zakładach przetwórstwa drobiu na całym świecie, jest gwarancją „sukcesu, który można zmierzyć”.

 

Adres strony internetowej: cantrellgainco.com.