Zmiany są nieuniknione

Z Tomaszem Łączyńskim, prezesem ZM Pekpol Ostrołęka rozmawia Katarzyna Salomon

 

Czy przetwórstwie mięsnym warto sięgać po innowacje techniczne i technologiczne?
Oczywiście, praktycznie w każdej branży tak jest. Firma musi dopasowywać się do współczesnych standardów, inwestować w innowacje technologicznie, jeśli chce skutecznie konkurować na rynku. Dlatego bazowym elementem strategii naszej firmy jest wdrażanie efektywnych rozwiązań w strefie technologicznej i produktowej, sprawdzonych receptur oraz wytwarzanie produktów wysokiej jakości, cenionych przez konsumentów.

 

W jaki sposób udaje się Państwu łączyć tradycyjne receptury z nowoczesnymi technologiami?
No cóż, tradycyjne, to tradycyjne. Nowoczesne technologie mogą pomóc w logistyce i niektórych procesach, ale generalnie chciałbym, aby jak najwięcej było tradycji w tradycji. Jeśli produkujemy np. wyroby z linii „Kurpiowskie Specjały” i w oryginalnej recepturze jest zalewa z ziół i jałowca, to staramy się to odwzorować (wówczas wyroby leżakują w zalewie).

 

Jaki jest ich główny cel i najważniejsze korzyści?
Przede wszystkim zachowanie tradycji, sentyment, inne smaki, inne przekroje. Są też korzyści wizerunkowe, pokazanie i nawiązanie do regionu, z którego jesteśmy, urozmaicenie oferty, zachowanie tradycji w produktach.

 

W jakim zakresie korzystacie Państwo ze wsparcia, jakie dają technologie IT?
W bardzo dużym zakresie, a będzie jeszcze większy. Wsparcie IT daje nam informacje bardziej rzetelne niż wiedza ekspercka. Właściwie można powiedzieć, że te dwa obszary się przenikają. Produkcja, logistyka, planowanie, harmonogramowanie, rzeczywista sytuacja na produkcji, zarządzanie jakością, zarządzanie awariami, flotą, zamówieniami itd. Trudno sobie dziś wyobrazić zarządzanie zakładem bez tych systemów.

 

Jakie wyzwania i korzyści może przynieść automatyzacja w pracy zakładu mięsnego?
Wyzwań jest wiele – tak wiele jak procesów w zakładzie. Staramy się myśleć procesami i wdrażać rozwiązania, które je automatyzują. Ewidentne plusy to: powtarzalność, ograniczenie kosztów pracy, jakość no i oczywiście wzrost wydajności, a co za tym idzie bardziej konkurencyjny produkt. Przy obecnych, wysokich kosztach energii, papieru, folii, pracy, to jedyne antidotum na utrzymanie się na rynku.

 

Czy ZM Pekpol wprowadza takie rozwiązania?
Tak, oczywiście. Systematycznie rozwijamy firmę, więc wdrażanie nowoczesnych technologii i rozwiązań, usprawniających produkcję i inne sektory, jest nieuniknione.

 

www.pekpol.pl
Dziękuję za rozmowę.