Z wizytą w krainie przypraw

W dniach 17-18 września austriacka firma WIBERG, producent przypraw i mieszanek funkcjonalnych, gościła w siedzibie firmy grupę europejskich dziennikarzy. Przybyłych gości osobiście przywitał dyrektor zarządzający Markus Winkler – inicjator spotkania, który w krótkich słowach przedstawił historię firmy, jej filozofię i obszary działania. Po powitaniu i wspólnym toaście, spotkanie przeniosło się do laboratorium przekształconego w salę kinową. Tam, z popcornem i imbirowym napojem w ręku, dziennikarze mogli zapoznać się z filmem, którego głównymi bohaterami były zioła i przyprawy.

Seanse przedzielone były prelekcjami, zapoznającymi  widzów z ważną rolą, jaką pełni znajomość krajów, z których pochodzą przyprawy sprowadzane przez WIBERGA.

Kolejną niespodzianką było wspólne gotowanie aromatycznej zupy, które poprowadził Manfred Kleim z Team Inspiration. Wspólne gotowanie poprzedził test ze znajomości przypraw. Oczywiście, zupa została wspólnie zjedzona. Po poczęstunku, odbyła się uroczysta kolacja.
Następnym punktem programu były warsztaty praktyczne. Dziennikarze, podzieleni na trzy grupy, uczestniczyli w przygotowywaniu białej kiełbasy, majonezu i ketchupu oraz zostali poddani testowi rozpoznawania smaków i zapachów. Biała kiełbasa, ketchup i majonez okazały się składnikami obiadu, który podano na koniec warsztatów.
Spotkanie zakończyła wizyta w fabryce WIBERGA we Freilassing. Dziennikarze mogli  osobiście zapoznać się z  w pełni zautomatyzowanym i nowoczesnym zakładem produkującym rocznie 220 000 ton produktów spełniających najwyższe wymagania jakościowe.

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ >>