Współczesne wagi stołowe

Niektórzy pamiętają wagi, gdzie z jednej strony kładło się produkty, a na drugiej szali obciążniki. Obecnie to relikt przeszłości, a na rynku dominują nowoczesne rozwiązania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wagi?

 

Najważniejszą kwestią jest przeznaczenie sprzętu. Jeśli będziemy ważyć ciężkie przedmioty, to potrzebujemy urządzenia z wysoką górną granicą pomiaru. Z kolei, gdy szala będzie miała kontakt z żywnością, to warto pomyśleć o elementach konstrukcji ze stali nierdzewnej. Jest to szczególnie istotne, jeśli chcemy zachować wysoki poziom sterylności. Ponadto warto zwrócić uwagę czy sprzęt będzie używany na wewnętrzne potrzeby, czy na jego podstawie będziemy wprowadzać produkty do obiegu gospodarczego. W takiej sytuacji waga musi przejść proces legalizacji.

 

Parametry techniczne

Wagi stołowe mogą się od siebie znacząco różnić. Dlatego znając jej przeznaczenie, możemy w prosty sposób określić skalę pomiarów. Jeśli używać jej będziemy w sklepie mięsnym, to zakres pomiaru może oscylować w granicach kilku kilogramów. Z kolei, gdy sprzęt trafi do masarni, gdzie waży się całe tusze, jej maksymalne obciążenie musi być dużo większe. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy wagi są malowane, czy wykonane ze stali nierdzewnej. Dobór nieodpowiedniego rozwiązania może być problematyczny w kontekście użytkowania i potencjalnych usterek. Nie zapomnijmy o czasie stabilizacji. Im będzie on krótszy, tym szybciej zważymy kolejną porcję towaru. Istotne z punktu widzenia mobilności są źródła ładowania. Niektóre modele posiadają wbudowane akumulatory, co pozwala na korzystanie z nich przez określony czas, bez zewnętrznego źródła energii.

 

Kwestia legalizacji

Zakup wagi wiąże się z określeniem jej przeznaczenia, a od tego zależy konieczność legalizacji. Jeżeli sprzęt będzie użytkowany tylko na wewnętrzne potrzeby przedsiębiorstwa, to nie ma potrzeby ubiegania się o zalegalizowanie sprzętu. Jednak we wspomnianej już sytuacji, przy okazji sprzedaży produktów ważonych, które trafią do obiegu gospodarczego, taka czynność jest obligatoryjna. Niedopełnienie tych formalności będzie skutkowało represjami prawnymi. Ponadto legalizacja odbywa się cyklicznie w zależności od obowiązujących przepisów i tempa eksploatacji urządzenia. Co pewien czas należy więc zgłosić się organów imających się autoryzacją urządzeń. Warto pamiętać o regularnym serwisie. Dzięki temu sprzęt utrzymamy w dobrej kondycji i posłuży nam przez wiele lat.

 

Dodatkowe zastosowanie

Wagi stołowe poza przemysłem spożywczym sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba określenia ciężaru danego towaru. Można je więc spotkać w tzw. second-handach, ale także sklepach branżowych czy budowlanych, gdzie np. kupuje się gwoździe. Wszelkiego rodzaju produkty sypkie sprzedawane w mniejszych porcjach również wymagają ważenia. Można więc kupić mąkę z młyna, ale nie trzeba od razu nabywać worka o masie 25 kg.

Współczesne wagi to zaawansowane urządzenia, które dają szerokie spektrum możliwości. Dzięki temu można je dostosować do indywidualnych potrzeb, które bywają bardzo różne, a nawet specyficzne. Wybór odpowiedniej wagi pozwala na sprawne funkcjonowanie, a przy regularnym serwisie długowieczność.