Warto inwestować w nowoczesne technologie

Z Urszulą Ciżmowską – referentem ds. marketingu ZM Skiba rozmawia Katarzyna Salomon

 

ZM Skiba jest jednym z liderów branży przetwórstwa mięsnego. W jaki sposób udaje się Państwu łączyć kaszubskie zwyczaje przygotowywania mięs i wędlin z nowoczesnymi technologiami?
Miłość do tradycyjnych kaszubskich smaków, chęć przekazania ich następnym pokoleniom, a także nieustanny rozwój i odkrywanie nowych receptur — to siła naszej firmy oraz gwarancja wysokiej klasy oferowanych przez nas wyrobów. Specjalizujemy się w produkcji i sprzedaży mięsa wieprzowego. Mimo, że bazujemy na doświadczeniu i wiedzy kilku pokoleń kaszubskich rzeźników i masarzy, to dopiero przełożenie ich pracy na bardziej wydajny i zautomatyzowany sposób pozwoliło nam stać się jedną z największych firm branży mięsnej w Polsce. Wykorzystywanie współczesnych technologii w procesie przygotowywania naszych produktów pomaga nam w utrzymywaniu tego, co najważniejsze w mięsnej tradycji kaszubskiej, czyli gwarancji niepowtarzalnego smaku i najlepszej jakości.

 

Czy warto je wdrażać?
Inwestowanie w nowoczesne technologie pozwoliło naszej firmie rozwinąć skrzydła. W dzisiejszych czasach ewolucja nauki towarzyszy nam na każdym kroku i stała się nieodłącznym elementem naszej codziennej pracy zawodowej. W Zakładach Mięsnych Skiba S.A. korzystanie z dóbr współczesnej automatyzacji obejmuje w zasadzie wszystkie działy — od pionu administracyjnego po rozbiór czy pakowanie. Oczywiście, istnieją obszary naszej działalności, których nie da się zastąpić poprzez technologię, jednak przy jej wsparciu praca rąk ludzkich staje się łatwiejsza i lżejsza. W naszych codziennych działaniach dbamy o to, aby nie tylko maksymalnie wykorzystywać środki, którymi dysponujemy, ale też dbać o komfort naszej załogi. Czynnik ludzki jest bardzo ważną częścią naszej pracy. Korzystanie z dóbr nowoczesnej technologii nie tylko ją wspiera, ale również wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Czy warto więc wdrażać nowoczesne technologie? Oczywiście.

 

Jaki jest ich główny cel i najważniejsze korzyści?
W przemyśle spożywczym na pierwszym miejscu zawsze stoi zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz klientom. Jest to branża, która wymaga od producenta inwestowania w coraz to nowsze rozwiązania podnoszące i gwarantujące jakość wyrobów. Celem wytwarzanych przez nas produktów jest nie tylko cieszyć podniebienia wymagających konsumentów, ale także dbać o ich dobre samopoczucie. Zapewnienie komfortu pracy i ochrona naszej załogi to kolejna ważna część naszej działalności, a wykorzystywanie do tego nowoczesnych rozwiązań nam to gwarantuje. Dlatego bezpieczeństwo zawsze będzie u nas na pierwszym miejscu. Korzyści wypływających z wykorzystywania współczesnej technologii przy produkcji mięsa i wędlin jest bardzo dużo. Do najważniejszych z nich należy niewątpliwie poprawa wydajności w niektórych obszarach, takich jak pakowanie i paletyzowanie towarów oraz zwiększenie ogólnej efektywności pracy w zakładzie. Dzięki temu nasi pracownicy mają więcej czasu na doskonalenie procesów wytwórczych oraz ich nadzorowanie.

 

Jakie zalety niesie ze sobą wdrażanie systemów informatycznych w zakładzie mięsnym?
Sukces współczesnej firmy jest uzależniony od przepływu informacji, a do głównych zadań systemów informatycznych należy zaspokajanie potrzeb informacyjnych w obrębie organizacji. Branża mięsna nie różni się w tym przypadku od pozostałych, natomiast wbrew pozorom, opisanie, standaryzacja czy digitalizacja pewnych procesów w obrębie takiej organizacji nie jest wcale zadaniem prostym. Wynika to głównie ze specyfiki branży i surowców, jakimi operuje. Wdrożenie nowoczesnych systemów informatycznych w zakładzie mięsnym pozwala na usystematyzowanie wykonywanych w procesach czynności oraz ich optymalizację. Ponadto, pozwala spojrzeć na działalność przedsiębiorstwa systemowo i ułatwia prognozowanie, które stanowi istotny element budowania strategii firmy.

 

 

Czy i w jakim zakresie korzystacie Państwo z możliwości, jakie dają technologie IT?
Staramy się wykorzystywać technologie informatyczne w jak najszerszym zakresie, w każdym obszarze działalności firmy. Tam, gdzie jest to tylko możliwe automatyzujemy przebieg procesów. Dotyczy to zarówno obszarów produkcyjnych, jak również administracji. Staramy się maksymalnie automatyzować procesy pozyskiwania, przetwarzania i agregacji danych. Ma to znaczący wpływ na jakość i dynamikę obiegu informacji w firmie. Dzięki tym zabiegom, w krótkim czasie mamy dostęp do rzetelnych informacji, które są kluczowe przy podejmowaniu strategicznych dla nas decyzji.

 

Jakie korzyści może przynieść automatyzacja w pracy zakładu mięsnego?
Poszukiwanie i wdrażanie nowych technologii stało się nieodzowną częścią działań naszej firmy. Ciągłe udoskonalanie pracy poprzez inwestowanie w nowe maszyny gwarantuje nam sprawniejsze dostosowanie się do zmieniającego się rynku mięsnego oraz szybsze dopasowanie do wymagań klientów. Korzyści z automatyzacji pracy w branży mięsnej jest niezwykle dużo. Nowoczesne technologie dają coraz szersze możliwości ich wykorzystania. Jedną z głównych korzyści ich wdrażania jest szybkość i dokładność pozyskiwanych informacji z każdego etapu produkcji mięsa oraz wędlin. Sprawne zbieranie szczegółowych danych, analiza i umiejętne ich wykorzystanie sprawia, że logistyka wewnątrz zakładu staje się dużo bardziej efektywna. Kolejną ważną korzyścią wynikającą z wykorzystywania współczesnych rozwiązań jest niewątpliwie Traceability, czyli identyfikowalność – możliwość śledzenia surowca na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji.

 

Dziękuję za rozmowę.