Targi IFFA – Podsumowanie

W dniach od 4 do 9 maja 2019 odbyły się targi IFFA – numer jeden w branży przetwórstwa mięsnego. Od inteligentnych rozwiązań w zakładach mięsnych, przez trendy w opakowaniach i metodach zabezpieczania żywności, do rosnących oczekiwań wobec jakości mięsa – poruszono szeroki wachlarz zagadnień związanych z przyszłością branży.

 

„Targi IFFA po raz kolejny udowodniły, że są najważniejszym na świecie miejscem spotkań osób z branży przetwórstwa mięsnego. Siedmiu na dziesięciu odwiedzających przybyło spoza Niemiec. Nastroje w halach oraz na stoiskach były fantastyczne” – podsumował Wolfgang Marzin, dyrektor Messe Frankfurt. Potwierdza to także sondaż przeprowadzony wśród uczestników wydarzenia: 96% odwiedzających oceniło pozytywnie targi IFFA, a 92% wystawców wyraziło zadowolenie z uczestnictwa w imprezie.

 

Witajcie w przyszłości – innowacje na targach IFFA
Cyfryzacja, jako siła napędowa sektora, przyczynia się w szczególności do rozwoju inteligentnych rozwiązań w zakładach przetwórstwa mięsnego. Automatyzacja oraz specjalistyczne oprogramowania sprawiają, że proces produkcji stale ulega poprawie. Coraz większą uwagę przykłada się do kwestii zabezpieczania żywności, z naciskiem na konieczność zastąpienia pracy ludzkiej automatycznym procesem. W nawiązaniu do tego, wystawcy zaprezentowali roboty przemysłowe, których zadaniem jest porcjowanie oraz umieszczanie wyrobów mięsnych w opakowaniach. Ponadto, branżyści coraz więcej uwagi zwracają na kwestię zrównoważonego rozwoju, decydując się między innymi na opakowania biodegradalne. Poruszając kwestię przeszłości branży przetwórstwa mięsnego, warto podkreślić, że według badań, produkcja mięsa ma wzrastać o 5% rocznie do 2027 roku, co pozytywnie nastraja branżystów.

 

Wyzwanie dla branży: niedobór wykwalifikowanego personelu Zakłady przetwórstwa mięsnego spotykają się z problemem niedoboru wykwalifikowanego personelu. Przedsiębiorstwa muszą inwestować w cyfryzację, automatyzację oraz robotykę, aby zachować płynność w produkcji. Na targach IFFA zaprezentowano szereg rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję.
IFFA: od prezentacji wyrobów rzeźników do wiodących targów międzynarodowych

 

Po raz pierwszy, targi IFFA zostały zorganizowane 70 lat temu jako wystawa towarzysząca na konferencji Stowarzyszenia Rzeźników RFN we Frankfurcie nad Menem. Po wielu dekadach wydarzenie zyskało miano wiodących, międzynarodowych targów branży przetwórstwa mięsnego. W 2019 roku, 70% odwiedzających przybyło spoza Niemiec. Najwięcej uczestników z zagranicy pochodziło z: Rosji, Holandii, Hiszpanii, Włoch, Polski, Chin, Ukrainy, USA, Austrii oraz Australii. Największy wzrost odnotowano w liczbie branżystów z Ameryki Łacińskiej (+ 31%) oraz Europy Wschodniej (+15%).

 

Fakty i liczby: IFFA 2019
– Około 67 000 odwiedzających ze 149 krajów = +7% (2016: 62 440 ze 142 krajów)
– Umiędzynarodowienie odwiedzających: 70%
– 1 039 wystawców z 49 krajów (2016: 1 036 z 51 krajów)
– Umiędzynarodowienie wystawców: 62%
– 120 000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej (+9%)
– 1 753 odwiedzających z Polski
– 33 wystawców z Polski

 

Kolejne targi IFFA odbędą się w dniach od 14 do 19 maja 2022.
Więcej informacji oraz zdjęć na: https://iffa.messefrankfurt.com/frankfurt/en.html
Targi Frankfurt
Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Bohdanowicza 21 lok. 21
02-127 Warszawa
Tel. 22 49 43 200
e-mail: Info@poland.messefrankfurt