Systemy wagowe dla każdego etapu produkcji mięsa. Zwiększ jakość, wydajność i bezpieczeństwo produktów

Minebea Intec, jeden z wiodących producentów przemysłowych technologii ważenia i kontroli, ma wieloletnie relacje z wieloma producentami mięsa. Dlatego wymagania i złożoność tych przedsiębiorstw są nam dobrze znane i rozumiane.

 

„Możemy zaoferować producentom mięsa i jego zamienników elastyczne, wysokowydajne i dostosowane do ich potrzeb rozwiązania na każdym etapie produkcji” – mówi Matthias Rehren, Global Sales Manager Key Account i OEM. „Nasze portfolio obejmuje systemy dla wszystkich obszarów: czujniki tensometryczne i wagi platformowe do stosowania przy przyjmowaniu towarów, do magazynowania surowców i do właściwego procesu produkcyjnego, jak również dynamiczne wagi kontrolne do produktów pakowanych i automatyczne systemy ważąco-etykietujące serii WPL do produktów zmiennowagowych. Nasze rozwiązania są więc optymalnie dostosowane do potrzeb przemysłu mięsnego od przyjęcia towaru do wysyłki”. Rehren wymienia dynamiczne wagi kontrolne Flexus® i Synus®, które są wyposażone w elektromagnetyczne czujniki wagowe z kompensacją, zapewniające największą dokładność ważenia. Wspomina też o najnowszym detektorze metalu Mitus® oraz oprogramowaniu SPC@Enterprise (do statystycznej kontroli procesu i rozpoznawania potencjału jego optymalizacji) jako produktach, które idealnie spełniają wymagania w branży mięsnej. Minebea Intec oferuje swoje urządzenia w różnych konfiguracjach, z których większość, dzięki modułowej konstrukcji, można dostosować również po pierwszej instalacji. Dzięki 150-letniemu doświadczeniu możliwe są również rozwiązania „szyte na miarę” dla klientów.

 

Identyfikowalność, precyzja i szybkość procesu w produkcji drobiu w Valle Spluga SpA
Gdy produkty znajdują się na przenośnikach taśmowych, do gry wkraczają automatyczne wagi kontrolne Minebea Intec. „Z pomocą dynamicznych wag kontrolnych firmy mogą zoptymalizować swoje procesy produkcyjne, poprawić zarządzanie surowcami i zasobami, oraz zwiększyć dokładność i spójność procesów produkcyjnych”, mówi Lars-Henrik Bierwirth, Product Manager w Minebea Intec.
Aby osiągnąć te cele, firma Valle Spluga SpA, która od ponad 50 lat produkuje najwyższej jakości mięso drobiowe, zwróciła się do Minebea Intec. Linie produkcyjne miały zostać doposażone o dwa nowe systemy sortowania. W przypadku tego rozwiązania należało spełnić wymagania, które były ściśle dostosowane do portfolio produktów. Valle Spluga SpA położyła szczególny nacisk na wysoką prędkość procesu. Jednocześnie cały system musiał być niezwykle wytrzymały, aby sprostać intensywnemu codziennemu czyszczeniu.
Minebea Intec zainstalowała dwa systemy ważenia i sortowania EWK 3010 o przepustowości ponad 100 sztuk na minutę. Sześć punktów sortowania jest zdefiniowanych co 50 g. Oba urządzenia mają stopień ochrony IP66 i są podłączone do specjalnie opracowanego systemu. Oprogramowanie pozwala kontrolować obie wagi, rejestrować masę wszystkich produktów i integrować informacje z systemem zarządzania SAP. Zapewnia to pełną identyfikowalność produkcji i oferuje większe bezpieczeństwo żywności dla konsumentów.

 

 

Precyzyjne ważenie eliminuje stratę surowców
Wagi kontrolne i czujniki wagowe firmy Minebea Intec są idealne do utrzymania dokładnych ilości składników w każdej recepturze. Podczas ważenia opakowań zawierających pojedyncze produkty, bestseller firmy Minebea Intec – waga kontrolna Synus®, zapewni, że każde pojedyncze opakowanie zawiera prawidłową ilość produktu i że jest zgodne z przepisami dotyczącymi kontroli średniej masy poprzez ważenie 100% produkcji. Wagi dynamiczne przyczyniają się do automatyzacji produkcji, co jest szczególnie ważne w sytuacji niedoboru pracowników. Zintegrowane systemy separacji sprawiają, że wszelkie wadliwe produkty są usuwane bez zatrzymywania produkcji. Wagi pomagają również poprawić produktywność, wykorzystując gromadzone przez siebie dane.
Opcja kontroli trendu pozwala zaoszczędzić cenne surowce poprzez wysyłanie sygnału do maszyn napełniających w przypadku dozowania zbyt dużej ilości towaru do opakowań. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy z drogimi surowcami i pozwala w krótkim czasie na znaczne oszczędności i optymalizację produkcji. Jeśli przestrzeń w linii produkcyjnej jest ograniczona, zaleca się zastosowanie urządzenia combi Cosynus® – połączonego rozwiązania składającego się z wagi kontrolnej Synus® i detektora metalu Vistus®. W tym przypadku użytkownik obsługuje dwie maszyny za pomocą wspólnego interfejsu, co jest przejrzyste i oszczędza czas.
Minebea Intec oferuje różne rodzaje wag kontrolnych. Mogą być one skonfigurowane zgodnie z indywidualnymi wymaganiami, a jeśli klienci mają bardzo specyficzne wymagania, mogą być także stworzone wersje niestandardowe. Dzięki wadze Flexus® oferujemy użytkownikom technologię czujników wagowych EMFC o wysokiej rozdzielczości, która umożliwia maksymalną przepustowość z absolutną precyzją ważenia nawet przy prędkościach do 2,6 m/s i przepustowości do 600 szt./min.

 

 

Higieniczne czujniki wagowe Novego do ważenia zbiorników procesowych
Minebea Intec kładzie największy nacisk na wszechstronne zrozumienie systemów, w których wykorzystywane są jej produkty oraz na utrzymywanie bliskiego dialogu z tymi, którzy korzystają z tych technologii. W odpowiedzi na wyzwania rynku, Minebea Intec wprowadziła nową serię czujników wagowych Novego. Zastosowano w nich kilka innowacyjnych funkcji, które są idealnie dostosowane do potrzeb codziennego praktycznego użytkowania.
Jedną z głównych zalet jest prostota instalacji. Do montażu czujników nie są potrzebne dodatkowe zestawy instalacyjne, co znacznie ułatwia i przyspiesza ten proces. Dzięki specjalnej konstrukcji można z łatwością regulować wysokość układu, a także, poprzez regulację kąta nachylenia czujników – dostosować go do instalacji na nierównych powierzchniach.
Opracowując te tensometry, Minebea Intec wzięła pod uwagę wysokie wymagania w odniesieniu do łatwych opcji czyszczenia, hermetycznego uszczelnienia komory pomiarowej, wysokiej odporności na korozję oraz klas ochrony IP68 i IP69, które są kluczowe w wielu zastosowaniach w przemyśle mięsnym. Konstruktorzy dołożyli wszelkich starań, aby spełnić ten szeroki zakres celów – wykorzystali na przykład zupełnie nową stal odporną na środki czyszczące i korozję. Dzięki specjalnej zaokrąglonej budowie, czujniki Novego zapewniają również szybkie i wydajne czyszczenie w celu zapewnienia optymalnej sterylności.
Moduły wagowe Novego są również zdolne do całkowitej kompensacji sił bocznych i drgań. Pozwala to na dozowanie nawet niewielkich ilości substancji z milimetrową precyzją, nawet ze zbiorników o pojemności kilku ton. Zapewnia to niezawodną powtarzalność pomiarów.

 

 

 

Wymagania dotyczące produkcji wegetariańskich i wegańskich zamienników mięsa
W 2022 roku w Niemczech produkcja substytutów mięsa wzrosła o 6,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, a także o 72,7% w porównaniu z rokiem 2019. Aby jak najbardziej zbliżyć się do tradycyjnego kotleta, steku lub burgera pod względem kształtu, konsystencji, smaku i zapachu, podczas produkcji wymagane są najwyższe standardy jakości. Receptury często składają się z ponad 30 pojedynczych składników. Produkcja marynat mięsnych zależy również od odpowiednich proporcji przypraw, olejów i innych składników. Aby połączyć je w odpowiednich proporcjach, firmy korzystają ze zautomatyzowanych systemów mieszania wyposażonych w precyzyjne czujniki wagowe Minebea Intec. „Nasze rozwiązania wagowe gwarantują dokładne, ciągłe, szybkie i elastyczne procesy dozowania oraz minimalizują straty surowca”, mówi Yannick Salzmann, Global Product Manager w Minebea Intec. Nasze rozwiązania wagowe można łatwo zintegrować z liniami produkcyjnymi jako rozwiązanie OEM.

 

 

Optymalizacja procesów ważenia i recepturowania: oprogramowanie wagowe
Oferta Minebea Intec obejmuje również innowacyjne oprogramowanie do ważenia, które wspiera naszych klientów w przestrzeganiu przepisów prawnych i dokumentowaniu wyników ważenia. Zwiększaj ono również niezawodność procesów i otwiera potencjał optymalizacji pod względem wydajności i jakości produktów.
Nasze trzy warianty oprogramowania: SPC@Enterprise, ProRecipeXT i Batch-PMS to rozwiązania, które można łatwo zintegrować ze środowiskiem produkcyjnym w połączeniu z naszymi wagami przemysłowymi, wagami kontrolnymi, czujnikami i elektroniką wagową. Wspólnie z klientem planujemy układ i współpracujemy z działem IT w celu zintegrowania rozwiązania z istniejącym systemem.
Oferujemy 3 warianty oprogramowania w zależności od potrzeb użytkownika:
= SPC@Enterprise – oprogramowanie do kontroli jakości i optymalizacji produkcji. SPC@Enterprise z łatwością obsługuje zadania związane z zarządzaniem i dokumentacją w całym procesie produkcyjnym. Dzięki precyzyjnemu rejestrowaniu danych zarówno z wag statycznych, jak i dynamicznych, SPC@Enterprise wyznacza nowe standardy w zapewnianiu jakości w przemyśle. SPC@Enterprise nie tylko rejestruje dane, ale także analizuje je w celu identyfikacji odchyleń i optymalizacji procesów produkcyjnych.
– Oprogramowanie ProRecipeXT® oferuje system zarządzania recepturami i ważenia, który rejestruje wszystkie istotne dane z procesu ważenia oraz pomaga zapewnić stałą jakość produktu i maksymalizuje wykorzystanie surowców. Zapewnia przy tym pełną identyfikowalność wszystkich procesów recepturowania, zapewniając zgodność ze standardami jakości i wymogami prawnymi.
– Oprogramowanie Batch-PMS posiada wszystkie istotne funkcje sterowania procesami. To zintegrowane rozwiązanie umożliwia prostą automatyzację procesów ważenia i inżynierii procesowej. Jego zakres pracy jest wszechstronny i może być wykorzystywany od prostych, po złożone procesy dozowania. Batch-PMS zapewnia płynną integrację z istniejącą infrastrukturą sieciową oraz oferuje moduły do sterowania procesami, zarządzania produkcją, recepturami i danymi.

 

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.minebea-intec.com