Study Tour: „Szlakiem Polskiego Mięsa – smakuj wołowinę!”

W dniach 8.10-10.10.2015 r. został zrealizowany projekt Study Tour: „Szlakiem Polskiego Mięsa – smakuj wołowinę!”. Organizatorem wyjazdu był Związek „Polskie Mięso”. Do spotkania z wołowiną zaproszono ponad 40 przedstawicieli mediów lifestylowych, kulinarnych, branżowych, dziennikarzy telewizyjnych oraz radiowych. Zadanie zostało zrealizowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, pozyskanych przez Związek „Polskie Mięso”.

Pierwszego dnia przedstawiciele Związku wraz z zaproszonymi gośćmi, udali się do Zakładu Osi FoodSolutions w Górce k. Ostródy, gdzie mieli okazję wysłuchać prelekcji dyrektora zarządzającego zakładu p. Waldemara Kowalkowskiego oraz z bliska zobaczyć produkcję hamburgerów. Do dyspozycji uczestników pozostawał specjalny taras, z którego można było oglądać całą linię produkcyjną. Zgromadzeni goście mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, związane z działalnością zakładu i produkcją mięsa wołowego w Polsce. Pierwsze spotkanie z wołowiną miało miejsce już podczas podróży. Dla gości przygotowane były zestawy lunchowe w specjalnej, wołowej odsłonie.

Dalsza część wydarzenia Study Tour: „Szlakiem Polskiego Mięsa – smakuj wołowinę!” odbywała się w Kadynach, niedaleko Elbląga, w kompleksie hotelowym, w którym jeszcze pierwszego wieczoru odbyło się „Wołowe grillowanie!”. Dania przygotowane przez znakomitego eksperta kulinarnego Marcina Budynka, pozwoliły gościom rozsmakować się w wołowych potrawach z grilla i pieca m.in. stekach z rozbefu i antrykotu, wołowych burgerach czy wołowym gulaszu z grzybami, co stało się ukoronowaniem pełnego wrażeń dnia.

Drugiego dnia w godzinach przedpołudniowych miejsce miał panel ekspercki, w którym zasiedli: prezes Związku „Polskie Mięso” Witold Choiński, prof. Agnieszka Wierzbicka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ekspert kulinarny Marcin Budynek oraz prezes firmy Agro Bieganów sp. z o.o. w Bieganowie Zygmunt Jodko. Prelegenci przybliżyli uczestnikom informacje nt. spożycia wołowiny w Polsce i na świecie, a także omówili charakterystykę jakości wołowiny. Ponadto poruszona została kwestia kulinarnego wykorzystania i przygotowania wołowiny oraz chowu i dobrostanu bydła, które warunkują późniejszą jakość mięsa.

W ramach lunchu uczestnicy wyjazdu zostali zaproszeni do wzięcia udziału w warsztatach kulinarnych. Odbyły się one w Starej Cegielni, która swoim industrialnym charakterem inspirowała do gotowania. Pod czujnym okiem szefa kuchni Marcina Budynka goście uczyli się przygotowywać steki i burgery. Każdy miał szansę przyrządzić własną wersję tego dania, a także poznać parę sekretów szefów kuchni.

Po pysznym posiłku przyszedł czas na chwilę relaksu. W hotelowym SPA zaprezentowane zostały warsztaty przyprawowe, podczas których uczestnicy mogli dowiedzieć się o właściwościach ziół i przypraw najlepiej komponujących się z wołowiną.

Dzień zakończył się uroczystą kolacją w trakcie której serwowane były assiette wołowe: marynowany rozbef, tatar, carpacio, mikro zioła, pudry smakowe, raviollo z ogonem wołowym, demi glas i smażonymi kurkami, wietnamska zupa Pho z plastrami marynowanej wołowiny, stek z polędwicy wołowej z truflami, cielęcym demi glas, pieczonym szpikiem z rakami i ślimakami oraz muślinowym pure. Dopełnieniem kolacji był deser – beza z kremem maskarpone i owocami sezonowymi. Pełen interesujących dań był także bufet, w którym znalazły się policzki wołowe w sosie z czerwonym winem, pieczone gicze cielęce, mini burgery, bitki wołowe w sosie dijon oraz risotto wołowe z borowikami i pecorino. Na koniec wieczornego spotkania szef kuchni zaserwował mięsną niespodziankę: gicz wołową przygotowaną w piecu, która zastąpiła tortowy przysmak.

Projekt Study Tour: „Szlakiem Polskiego Mięsa – smakuj wołowinę!” zakończył się podsumowaniem wyjazdu, wręczeniem symbolicznych certyfikatów i upominków.

Zobacz zdjęcia >>

https://picasaweb.google.com/112795104765860132133/InformacjaPrasowaStudyTourSzlakiemPolskiegoMiesaSmakujWoOwine?authkey=Gv1sRgCPLJgtK_-riFHg&feat=directlink