Specjalista w dziedzinie optymalizacji kosztów

Z Wiktorem Banhegyi Dyrektorem Technicznym oraz Dominikiem Wąsowiczem Dyrektorem Sprzedaży w firmie FC Foodconcept rozmawia Karolina Szlapańska

 

Czy firmy mogą liczyć na wsparcie z Waszej firmy, jeśli chodzi o optymalizację kosztów?
Jak najbardziej. Dzięki elastyczności i zdolności do szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby rynku, jesteśmy w stanie dostosować nasze rozwiązania do indywidualnych potrzeb każdego klienta i tym samym zapewnić mu pełne wsparcie w dziedzinie optymalizacji kosztów. Co istotne, nasza oferta dotycząca optymalizacji kosztów obejmuje niemal wszystkie aspekty funkcjonowania firmy – począwszy od podstawowych zagadnień, takich jak na przykład zużycie mediów, aż po zaawansowane systemy związane bezpośrednio z produkcją oraz obsługą maszyn. Dzięki bogatemu, ponad 20-letniemu doświadczeniu w produkcji maszyn i rozwiązań dla przemysłu spożywczego, jesteśmy w stanie zaproponować klientowi interdyscyplinarne wsparcie, pozwalające na optymalizację kosztów pod względem wydajności, ergonomii jak i energochłonności procesu produkcyjnego.

 

Jakie konkretnie rozwiązania oferujecie dla średnich zakładów produkcyjnych?
Obecnie nasze portfolio standardowych maszyn stanowi około 40 typów produktów. Gama tych urządzeń obejmuje oczywiście maszyny dla przetwórstwa mięsnego, takie jak nastrzykiwarki, masownice czy mieszalniki, które produkujemy nieprzerwanie już od ponad 20 lat! Drugą naszą niszą są maszyny dla przetwórstwa rybnego, w którym prężnie się rozwijamy od około 10 lat oraz rozwiązania w zakresie systemów myjących. Kompleksowym dopełnieniem naszego profilu produkcji są kompletne linie produkcyjne, które obejmują m.in wstępne przygotowanie produktu, obróbkę termiczną oraz późniejsze porcjowanie, odważanie i zapakowanie/zadozowanie gotowego produktu do docelowegoo opakowania. Uzupełnieniem ww. linii są oczywiście systemy transportu wraz z systemami paletyzacji i depaletyzacji opakowań oraz wysokosprawne i skuteczne myjki do opakowań zamkniętych i otwartych. W zakresie optymalizacji zużycia mediów, nasze maszyny myjące maksymalizują wykorzystanie cieczy procesowej, minimalizując jednocześnie konieczność uzupełniania świeżej wody. Co więcej, nasze technologie pozwalają na zmniejszenie zużycia energii w maszynach przetwórczych, zarówno jeśli chodzi o chłodzenie, jak i ogrzewanie. Testy, jakie niedawno przeprowadziliśmy wspólnie z jednym z klientów wykazały, że nasze nastrzykiwarki zużywają aż trzykrotnie mniej solanki do wypełniania układu nastrzykowego w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań! Dodatkowo, w zakresie bardziej zaawansowanych technologii, jesteśmy w stanie zaoferować systemy wagowe wbudowane w nasze maszyny. Tu jako przykład podam projekt zrealizowany wspólnie z klientem ze Słowacji, w którym wykorzystaliśmy nowoczesne technologie płaszczy grzewczych oraz układ sterowania wykorzystujący systemy wagowe, co przyczyniło się nie tylko do przyspieszenia procesu produkcyjnego, ale również do znacznego zmniejszenia strat w wykorzystywanych surowcach.
Współpracujemy również z partnerami, takimi jak na przykład duńska firma SVS Scanvaegt, co umożliwia nam oferowanie zaawansowanych systemów zarządzania produkcją MES. Warto podkreślić, że wszystkie nasze rozwiązania są dostosowywane do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

 

 

Czy potraficie szybko reagować na nagłe potrzeby Waszych klientów?
Jesteśmy bardzo elastyczni i szybko reagujemy na potrzeby partnerów. Kiedy tylko pojawia się temat wymagający wdrożenia, natychmiast przystępujemy do działania. Zawsze w stu procentach angażujemy się we wszystkie projekty i wspólnie z klientem dążymy do znalezienia optymalnego rozwiązania.

 

Jakie są kluczowe czynniki, które sprawiają, że klienci wybierają właśnie Waszą ofertę?
Naszą ofertę wyróżnia kilka elementów. Przede wszystkim oferujemy indywidualne, całościowe rozwiązania, które są nie tylko innowacyjne, ale również w pełni dostosowane do specyficznych potrzeb każdego klienta. Poza podstawowymi maszynami w naszej ofercie znajdują się także kompleksowe linie produkcyjne do żywności. Priorytetem podczas konstruowania maszyn jest dla nas ergonomia, higiena i oszczędność surowców. To właśnie odróżnia nas od konkurencji.

 

 

Czy jesteście w stanie pomóc zakładom mięsnym w optymalizacji mocy przerobowych, zwłaszcza gdy są ograniczone przestrzenią?
Jak najbardziej. Specjalizujemy się w optymalizacji procesów produkcyjnych i lubimy wszelkie wyzwania z tym związane. Naszym priorytetem jest ergonomia, zwiększanie wydajności maszyn oraz dedykowane rozwiązania dopasowane do specyficznych potrzeb każdego klienta.

 

Jak wygląda kwestia automatyzacji w Waszej ofercie?
Każda firma poszukuje niszy rynkowej, w której mogłaby funkcjonować. Nie inaczej jest w naszym przypadku. Działamy w segmencie, gdzie pełna automatyzacja nie zawsze jest możliwa do wprowadzenia – mam tu na myśli chociażby produkcję wyrobów premium wymagających często ręcznej obróbki, staramy się oferować jak najwięcej zautomatyzowanych rozwiązań. Natomiast tam, gdzie jest to niewykonalne, skupiamy się na tworzeniu ergonomicznych i zautomatyzowanych miejsc pracy. W maszynach stosujemy nowoczesne rozwiązania, takie jak chociażby systemy sterowania cyfrowego, zdalne systemy komunikacji oraz technologie oszczędzające energię. Nasze urządzenia oparte są na komponentach renomowanych europejskich producentów, dzięki czemu charakteryzują się wyjątkową trwałością. Wszystko po to, aby dostarczyć klientom kompleksowe rozwiązania, które spełniają ich indywidualne wymagania. Jesteśmy w stanie nie tylko dopasować posiadane przez nas technologie, ale często również stworzyć zupełnie nowe propozycje dla konkretnego odbiorcy. Naszą pasją jest łączenie istniejących rozwiązań i naszych innowacyjnych, autorskich pomysłów.

 

W obecnych czasach pojawiają się nowe wyzwania w produkcji, mimo że procesy stały się bardziej zautomatyzowane. Z jakimi najczęstszymi problemami mierzą się obecnie zakłady produkcyjne?
Najważniejszym wyzwaniem jest dążenie do maksymalnej automatyzacji, by odciążyć pracowników, a równocześnie przyspieszyć procesy produkcyjne. Chodzi o to, aby pracownik nie musiał stać cały czas przy maszynie, lecz by mógł obsługiwać ją w jak najbardziej efektywny sposób. Jako przykład podam jednego z naszych słowackich partnerów, gdzie wprowadziliśmy linię produkcyjną całkowicie zastępującą pracowników procesie pakowania, co pozwoliło na przyspieszenie produkcji, a przy tym znaczną oszczędność pracy fizycznej. Po wprowadzonych zmianach, jeden pracownik jest w stanie obsługiwać dwie – trzy maszyny, a jego praca ogranicza się właściwie do sprawdzania, czy wszystko działa poprawnie.

 

Czym jest optymalizacja?
Najprościej rzecz ujmując – optymalizacja to wynik połączenia wielu czynników. Zaczynając od ergonomii, czyli wygodnych stanowisk roboczych dostosowanych do potrzeb pracowników, poprzez odpowiednie dopasowanie wydajności maszyn, a kończąc na dedykowanych rozwiązaniach tworzonych specjalnie dla konkretnego klienta, jego wymagań i technologii.

 

 

Serwis i wsparcie po zakupie są ważne dla wielu firm. Jak wygląda serwis w przypadku Waszych maszyn?
Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Nasze maszyny są niezawodne, części wymienne łatwo dostępne, a ewentualne awarie proste do naprawy – często bez konieczności wzywania serwisanta. Co istotne – oferujemy wsparcie online, konsultacje telefoniczne oraz, w razie potrzeby, serwis na miejscu. W przypadku problemów reagujemy bardzo szybko. Mówiąc o optymalizacji, należy również pamiętać o serwisie i niezawodności maszyn, długie przestoje, zarówno te planowane, jak i przede wszystkim te nieplanowane stanowią ukryty koszt, który w rezultacie wpływa końcowy wynik finansowy. Klienci szukają urządzeń, które będą nieskomplikowane w obsłudze, sprawne i nie będą wymagały ciągłych napraw. My jesteśmy w stanie im to zapewnić.

 

Jakie są kluczowe aspekty Waszej oferty w zakresie higieny?
W naszej ofercie można znaleźć zaawansowane urządzenia myjące, doskonale wpisujące się w potrzebę optymalizacji kosztów i automatyzacji procesów. Poza tym cechą charakterystyczną naszych maszyn jest hygienic design / hygienic engineering. Każde z oferowanych przez nas urządzeń jest tak skonstruowane, aby spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa i pomóc utrzymać środowisko pracy w zgodzie ze standardami branżowymi.

 

 

Oferujecie również rozwiązania techniczne do produktów w słoikach. Jak ocenia Pan rozwój trendu i jego coraz większą popularność?
Z uwagą obserwujemy rosnące zainteresowanie tym asortymentem. Produkty w słoikach są atrakcyjne zarówno dla dużych, jak i małych firm. To gotowe jedzenie, które doskonale nadaje się do długiego przechowywania. W obecnych czasach, kiedy koszty życia rosną, produkty w słoikach mogą stanowić dla wielu kupujących idealne rozwiązanie. Jestem przekonany, że na rynku będzie się pojawiać coraz więcej różnorodnych, ciekawych propozycji tego typu. W mojej opinii jest to segment, który stale będzie się rozwijał.

 

Jakie jeszcze inne trendy przewiduje Pan na najbliższe miesiące?
Trudno w tym momencie przewidzieć dokładnie, które z nich będą dominujące. Będziemy niebawem uczestniczyć w dwóch ważnych wydarzeniach targowych, które z pewnością pozwolą nam zorientować się, w którym kierunku będzie podążać branża w przyszłym roku i jakie asortymenty będą popularne w najbliższym czasie.

 

 

Dziękuję za rozmowę.