Seminarium szkoleniowe firmy Inwestel Sp. z o.o.

W dniach 19 – 21.05, w Walluf nad Renem, odbyło się seminarium dla przedstawicieli branży mięsnej organizowane przez firmy Inwestel i Van Hees. Celem spotkania było wspólne znalezienie odpowiedzi na pytanie jak w czasach ogromnej różnorodności produktów zaskoczyć i zachwycić konsumenta. Odpowiedzi poszukiwano w dwóch  zakresach tematycznych. Pierwszy z nich to produkty międzynarodowe, pośród których szukano inspiracji do tworzenia nowych linii wyrobów, drugi, głośny dziś temat – produkty bez substancji E.


Dzięki międzynarodowemu doświadczeniu firmy Van Hees, produkującej mieszanki przyprawowe dla ponad 100 krajów świata, uczestnicy spotkania mieli możliwość wzięcia udziału w prezentacji i degustacji kilkudziesięciu oryginalnych  produktów, pochodzących z różnych kontynentów i regionów. Aktywne kontakty z przedstawicielami  z całego świata pozwoliły dopiąć te niełatwe wyzwania logistyczne i technologiczne, jakimi było zgromadzenie wyrobów i wiedzy technologicznej dotyczącej ich produkcji.
Drugi blok tematyczny dotyczył wędlin bez substancji E i z ich zminimalizowaną ilością. Ten temat wywołał żywą dyskusję dotyczącą m.in. kwestii znakowania produktów z dodatkiem naturalnych substancji roślinnych, zastępujących dodatek azotynów.
W seminarium wzięli udział przedstawiciele zakładów mięsnych z różnych działów:  technologii, produkcji i handlu.  Ciekawym dla uczestników doświadczeniem była wymiana opinii pomiędzy osobami  reprezentującymi odmienne spojrzenie na temat wprowadzania nowych produktów, co zaowocowało szeroką, interdyscyplinarną dyskusją i ciekawymi wnioskami.


W tradycji obu firm organizujących seminarium jest łączenie części szkoleniowej spotkania z atrakcjami turystycznymi. Lokalizacja siedziby firmy Van Hees w Nadrenii znanej w świecie ze swoich walorów przyrodniczo – kulturowych sprzyjała także tej części spotkania. Uczestnicy mieli możliwość m.in. zwiedzenia średniowiecznego klasztoru cystersów, zabytkowego Haidelbergu oraz wzięcia udziału w niecodziennej, przygotowanej specjalnie dla gości, degustacji wina w wielopokoleniowej,  rodzinnej nadreńskiej winnicy.

OPINIE UCZESTNIKÓW

Podczas szkolenia w firmie Van Hees bardzo ciekawy był pokaz wędlin z różnych krajów świata. Była to możliwość zobaczenia, co robią inni producenci na świecie. Bardzo ważne jest jak te wyroby powinny wyglądać – prezentowane wyroby były wzorcem do tego, co potem zechcemy zrobić na naszym rynku. Wiem, że jeżeli zechcę zrobić Salsissio na rynek polski, to teraz widziałem oryginał i moje próby mają mi dać efekt końcowy właśnie taki. Aspekt wyglądu takich wędlin (dojrzewających, podsuszanych) jest bardzo pouczający zwłaszcza dla osób młodych, które mogły zobaczyć ten wzorzec i teraz wiedzą do czego mają się porównywać.
Paweł Rypuła, Prime Food

Wspólne dyskusje pracowników z różnych zakładów to możliwość uzyskania ciekawych i dobrych porad, w szczególności interpretacji przepisów. Temat ograniczania składników E w produkcji wyrobów mięsnych to bieżący temat naszej branży i przysparzający wielu problemów w chwili gdy chcemy uzyskać podobne parametry wyrobów przy zredukowaniu składników E do minimum.
Na jednym spotkaniu mogliśmy poznać szeroki asortyment wyrobów z różnych regionów świata i bezpośrednio dokonać oceny smaku i wyglądu zewnętrznego co dawało pełny, całościowy obraz.
Magdalena Czyrko – Zielińska, P.P.H.U. Kawiks

Przedstawiona na seminarium  problematyka stosowania substancji E w żywności jest  ważnym zagadnieniem nas dotyczącym. Wprowadzanie produktów bez E lub ograniczanie tych substancji w wyrobach ma na celu zmienić negatywne nastawienie naszych odbiorców jak również wzbogacić ofertę o marki wyrobów, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem i są poszukiwane na półkach. Przedstawione przez firmy Inwestel i Van Hees propozycje rozwiązań technologicznych  będą dla nas bardzo pomocne jak również inspirujące. Jestem przekonany, że rozpowszechniając tę ofertę, żywność, którą oferujemy będzie zdobywać coraz większe zaufanie naszych klientów.
Ryszard Białek, Zakłady Mięsne Nowak

Mówi się, że podróże kształcą, podróże kulinarne również. Dzięki uprzejmości firmy Van Hees i jej partnera – Inwestel , mieliśmy okazję odbyć taką podróż po smakach wędlin Europy. Było  to dla mnie doskonałe doświadczenie pozwalające otworzyć się na nieznane dla mnie produkty i technologie oraz czerpać inspirację do tworzenia czegoś wyjątkowego dla moich klientów. Przedstawione przez obie firmy tematy są jak najbardziej interesujące i dające pewne sugestie rozwiązań problemów, z jakimi stykają się producenci żywności .
Joanna Sandak, Zakłady Mięsne Nove


Było mi naprawdę miło uczestniczyć w szkoleniu i poznać zespół firm Inwestel i Van Hees. Na pewno w moich oczach firmy potwierdziły duży profesjonalizm w samej organizacji oraz pokazały ogromną wiedzę teoretyczną wykładowców prowadzących zagadnienia seminaryjne. Tym samym potwierdziło się, że Inwestel jest nie tylko dostawcą przypraw ale partnerem do współpracy.
Jacek Filipczak, Peklimar Sp. z o.o.

Szerokie spektrum wyrobów z różnych krajów spowodowało, że mogliśmy dokonać analizy jakimi produktami można jeszcze zaskoczyć klienta w Polsce. Formy w jakich można sprzedawać wyroby mięsne to temat, który ciągle się rozwija. Konfrontacja technologów i handlowców w czasie seminarium na temat nowych wyrobów to dobra idea. W zakładach mięsnych jest ważne aby pracownicy wszystkich działów a w szczególności handlowego,  technologii wspierali się i
uzupełniali we wdrażaniu nowych produktów, co pozwoli tym produktom maksymalnie wykorzystać potencjał rynkowy i uzyskać satysfakcję klientów. Dla wszystkich jest to wspólny cel.
Dariusz Chałupa, Zakłady Mięsne Zbyszko