Seminarium ,, Nowoczesne trendy w automatyzacji procesów produkcji”

Tegoroczny Open House poświęcony nowoczesnym trendom w automatyzacji procesów produkcji odbył się w dniach 21-22 kwietnia b.r. w siedzibie firmy Flexlink Systems Polska w Plewiskach k/ Poznania. Podczas wykładów prelegenci każdej ze współorganizujących firm opowiadali o ofercie w zakresie automatyzacji procesów produkcji.

Po powitaniu gości przez gospodarza Open House Michała Kaźmierczaka Dyrektora Generalnego FlexLink, dalszą prezentację firmy FlexLink poprowadził Michał Pietraś. Opowiedział o zarządzaniu przepływem materiałów i informacji w procesach produkcji od wejścia surowca do produkcji aż po jego spaletyzowanie i magazynowanie. W kolejnym wykładzie Tomasz Stawski oraz Michał Furmański – Inżynierowie Sprzedaży zaprezentowali rozwiązania firmy FlexLink w zakresie poziomego i pionowego przenoszenia, łączenia i rozdzielania przepływów, równoważenia strumienia na linii, pozycjonowania wyrobów oraz monitorowania przepływu maszyn i urządzeń.

Kolejny wykład poprowadził Piotr Kosik Dyrektor Zarządzający Ulma Packaging zaprezentował nowe rozwiązania w pakowaniu żywności. W trakcie prezentacji została omówiona nowa linia maszyn rolowych przygotowanych do sanityzacji TFS, przebudowa linii maszyn typu Flow Pack, budowa i rozwój automatyzacji pakowania oraz zaprojektowanie maszyny wspólnie z firmą SealedAir Cryovac, która redukuje zużycie folii.

Jarosław Napora Dyrektor Generalny RADPAK zaprezentował system pakowania zbiorczego typu RKZ służący do pakowania kartonów lub toreb w karton zbiorczy typu wrap around lub tacka. Maszyna zlicza oraz formuje w określonej kolejności grupę produktów, która następnie pakowana jest w jeden z dwóch typów kartonu zbiorczego: wrap around lub tray.

Kierownik produktu Instytutu Logistyki i Magazynowania Wiesław Stachowiak poprowadził prelekcję na temat etykiet logistycznych i ich zastosowaniach w branżach przemysłu. Ostatni wykład należał do Roberta Jastrzębskiego EMEA FlexLink, który swoją prezentacje poświęcił nowemu trendowi w robotyce, czyli robotom typu Collaborative, który może pracować w bezpośredniej bliskości żywych operatorów, minimalizując zapotrzebowanie na dodatkową przestrzeń produkcyjną oraz zastępując ludzi przy niebezpiecznych zadaniach.

W części warsztatowej seminarium zaprezentowana została kompletna linia zbudowana z urządzeń wszystkich trzech firm – od momentu zapakowania tacek poprzez etykietę, transport opakowań- bufor oraz opakowanie zbiorcze jakim był karton. Podczas tej części goście zadawali pytania przedstawicielom firmy Ulma Packaging, Flexlink oraz Radpak. Seminarium cieszyło się dużym zainteresowanie gości z nie tylko branż mięsnej, piekarniczej oraz branży mleczarskiej.