Schładzanie i mrożenie kriogeniczne – nowe trendy i kierunki rozwoju w branży mięsnej

Polska jako lider Unii Europejskiej w produkcji drobiu oraz jeden z czołowych producentów mięsa czerwonego, nieustannie stawia czoło nowym wyzwaniom. Jednym z nich jest potrzeba ciągłych innowacji, które są kluczem do optymalizacji produkcji i rozwoju branży. Firma Linde stale poszerza możliwości, które niesie ze sobą kriogenika, wprowadzając do swojej oferty nowe urządzenia będące odpowiedzią na potrzeby rynku.

 

Rosnące wymagania konsumentów oraz chęć nieustannego wzrostu konkurencyjności wśród producentów są jednym z powodów, dla których schładzanie i mrożenie kriogeniczne staje się interesującą alternatywą dla systemów mechanicznych. Linde, światowy lider w produkcji gazów przemysłowych, w tym gazów spożywczych, dostarcza szeroką gamę urządzeń dedykowanych branży spożywczej.
Zamrażarki kriogeniczne z linii CRYOLINE® pozwalają na optymalizację jakości przy jednoczesnym spełnieniu indywidualnych wymagań produktu. Na szczególną uwagę zasługują zamrażarki tunelowe, posiadające konstrukcję modułową. Różne szerokości taśmy w tunelach oraz możliwość zastosowania dodatkowych modułów do wydłużenia linii gwarantują idealnie dopasowanie urządzenia do wielkości produkcji. Możliwość doboru urządzenia z trybem mrożenia IQF lub zamrażarki z technologią uderzenia strugą ciekłego gazu pozwala na zastosowanie mrożenia kriogenicznego do szerokiej gamy produktów.

 

CRYOLINE® Rapid Crust – wysokowydajna zamrażarka do podmrażania powierzchniowego
CRYOLINE® Rapid Crust jest to wyspecjalizowana kriogeniczna zamrażarka sekwencyjna, przeznaczona do powierzchniowego zamrażania większych elementów produktów spożywczych przed ich porcjowaniem, np. w plastry lub kostkę.
CRYOLINE® RC najlepiej nadaje się do zamrażania wstępnie pokrojonych wyrobów mięsnych, takich jak szynki, kiełbasy, gotowane mięso. Może też posłużyć do porcjowanych całych kawałków, takich jak wstępnie pokrojone steki. Prawidłowe zamrożenie powierzchniowe pomaga zachować jakość produktu, zmniejszając ryzyko rozdarć, kruszenia i nieudanych cięć, a także zwiększając dokładność porcjowania dzięki twardszej strukturze produktu. W tabeli 1 zaprezentowane zostały przykładowe czasy podmrażania różnego typu produktów wraz z efektem, który został osiągnięty. Już w czasie od minuty do dwóch, możliwe jest otrzymanie równomiernie podmrożonego produktu na całym jego obwodzie, również od dołu.
Zamrażarka CRYOLINE® RC została zaprojektowana z możliwością komunikacji i sterowania z urządzeniami znajdującymi się zarówno za nią jak i przed nią w linii przetwórczej. Zapewnia produkty o jednolitej charakterystyce zamrożonej warstwy powierzchniowej. Ponadto, komputerowa wymiana potwierdzeń między urządzeniami może być wykorzystana do zmniejszenia potrzeby ręcznej manipulacji produktem na wszystkich etapach, od zamrażania do krojenia.
System sekwencyjny polega na tym, że następuje automatyczny załadunek produktu do pustej zamrażarki, w środku następuje podmrażanie, a następnie produkt opuszcza urządzenie gdy otrzyma ono sygnał, np. z krajalnicy, lub po zaprogramowanym czasie. CRYOLINE® RC umożliwia użytkownikowi łatwą i bezpieczną dezynfekcję, a elektryczne unoszenie górnej pokrywy zapewnia pełny dostęp do czyszczenia powierzchni wewnętrznych, z oddzieleniem elementów mechanicznych.

 

Ciekły azot gwarancją efektywnego mrożenia – czyli jak zmniejszyć dehydratację produktu
Za wyborem technologii CRYOLINE® przemawia także użycie ciekłego azotu. Azot, jako czynnik kriogeniczny, zapewnia uzyskanie maksymalnego współczynnika odprowadzania ciepła. Wysoka prędkość strumienia gazu oraz innowacyjna ścieżka jego przepływu przez urządzenie sprzyja tworzeniu się jednolitej zamrożonej warstwy na całej powierzchni produktu. Zamrażanie kriogeniczne pozwala na bardzo krótki czas przebywania produktu w urządzeniu. Powyższe cechy gwarantują optymalne wykorzystanie azotu ciekłego, co jest ważną zaletą z ekonomicznego punktu widzenia.
Mówiąc o ekonomii, warto przywołać aspekt dehydratacji. Podczas procesu schładzania i zamrażania produkty spożywcze o dużej zwartości wody i/lub strukturze komórkowej ulegają szybkiemu odwodnieniu poprzez parowanie wody do otaczającego powietrza. Ubytki masy produktów mogą być znaczne, istotnie wpływając na obniżenie zarówno jakości, jak i efektu ekonomicznego. Produkt zamrażany kriogenicznie bardzo szybko obniża swoją temperaturę, szczególnie na powierzchni, zatrzymując migrację wody ze środka. Szybkie zamrażanie powoduje tworzenie się mniejszych kryształów lodu w porównaniu z mrożeniem tradycyjnym. Tym samym minimalizuje zjawisko mechanicznego uszkodzenia komórek przez duże kryształy lodu, ograniczając wyciek rozmrażalniczy.

 

 

 

Wykorzystanie dwutlenku węgla do szybkiego schładzania
Suchy lód – a może da się efektywniej? Częstą praktyką jest ręczne zasypywanie mięsa granulatem suchego lodu w celu jego schłodzenia. Jednak w dynamicznie rozwijającym się świecie, potrzeba zaawansowanych technologii przechowywania i transportu staje się coraz bardziej istotna. Odpowiadając na wymagania branży mięsnej, Linde oferuje ACCU-CHILL™ Combo Chiller (Rys. 3.), czyli urządzenie do schładzania mięsa i drobiu w pojemnikach zbiorczych.
Schładzarka Combo wykorzystuje śnieg z dwutlenku węgla do zasypywania produktu w celu jego schłodzenia. Mięso z podajnika rozkładane jest równomiernie w pojemniku zbiorczym do uzyskania zadanej masy, następnie następuje zasypanie produktu warstwą śniegu z CO₂, i tak do zapełnienia pojemnika. Dzięki temu uzyskuje się dokładną i stałą temperaturę produktu w obrębie całego pojemnika.

 

Schładzarka Combo jest przystosowana do pracy z różnymi typami pojemników, w tym kartonowych i plastikowych. Śnieg z dwutlenku węgla dokładnie miesza się z mięsem, zapewniając szybkie schłodzenie. Drobny śnieg zapewnia pełniejszy kontakt i skuteczniejsze odprowadzanie ciepła niż granulki suchego lodu, co skutkuje bardziej jednorodną temperaturą, jednocześnie zapobiegając rozwojowi bakterii. Automatyczne sterowanie procesem schładzania eliminuje problemy związane z pracą, obsługą i przechowywaniem granulek suchego lodu. Wbudowana komora wyciągowa usuwa opary dwutlenku węgla z obszaru przetwarzania, zapewniając zdrowe środowisko pracy oraz zgodność z wymogami bezpieczeństwa. Elementy mięsa czerwonego i drobiowego są automatycznie rozprowadzane równomiernie w całym pojemniku. Zapewnia to dokładną i stałą wagę pojemnika, a tym samym schłodzenie produktu do pożądanej temperatury końcowej. Stworzyliśmy schładzarkę ACCU-CHILL™ Combo Chiller aby zaspokoić zapotrzebowanie branży na bardziej powtarzalne wartości temperatur podczas schładzania mięsa i drobiu, przygotowanych do pakowania i wysyłki.

 

To tylko niektóre z technologii oferowanych przez Linde, zapraszamy do kontaktu aby móc zaproponować korzystne rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta.

 

www.linde-gaz.pl

 

 

Katarzyna Witek
Product Manager – Food
katarzyna.witek@linde.com