„Potęga drobiarska – Polska 2020”

21 listopada br. w Iławie odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom polskiego drobiarstwa. Wydarzenie to skupiło liczne grono osób związanych z branżą, którzy mieli okazję wziąć udział m.in. w debacie z udziałem ekspertów.

Podczas konferencji „Potęga drobiarska – Polska 2020” wybitni fachowcy, m.in.: Bartosz Urbaniak – Dyrektor Zarządzający ds. Agrobiznesu Banku BGŻ, Łukasz Dominiak – Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa czy też Piotr Kulikowski – V-ce Prezes A.V.E.C. (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów, Importerów i Eksporterów Mięsa Drobiowego), na bazie najnowszych wskaźników pokazali  szanse, trendy i scenariusze, na które już dziś trzeba się przygotować, aby zachować osiągniętą przez Polskę dominującą pozycję na rynku europejskim oraz budować taką na rynku światowym.
==
Podczas kilkugodzinnego wydarzenia poruszono wiele ważnych dla polskiego drobiarstwa tematów związanych z jego dynamicznym rozwojem, czynnikami, które zapewniły spektakularny sukces oraz optymistycznymi prognozami na kolejne lata. To pierwsza w Polsce konferencja drobiarska zorganizowana przez praktyków dla praktyków.

Licznie przybyli na konferencję uczestnicy mieli okazję do nieskrępowanej dyskusji, wymiany doświadczeń  oraz do nawiązania wielu nowych kontaktów biznesowych.
Konferencję zorganizował Indykpol S.A. – największy w Polsce producent mięsa i przetworów indyczych. Od kilkunastu lat jest również liderem Grupy Kapitałowej. Tworzy najbardziej rozwiniętą krajową organizację specjalizującą się w hodowli i przemysłowym tuczu indyków, sprzedaży hurtowej i detalicznej tuszek, elementów z drobiu, mięsa indyczego i kurczęcego i ich jego przetworów.


Kluczowe zagadnienia:
Eksport polskiego mięsa drobiowego rośnie i za okres I-VIII 2014 wykazywał tendencję zwyżkową 17% r/r. Eksport ma istotny wpływ na rozwój polskiego drobiarstwa.Na tle państw UE produkcja drobiu w Polsce wykazuje najwyższą dynamikę.
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że produkcja i konsumpcja drobiu w UE w perspektywie najbliższych 8 lat będzie wzrastać, przy czym drób odnotuje największy przyrost konsumpcji w porównaniu z innymi rodzajami mięs. W celu wzmocnienia dziś rozdrobnionej branży konieczna jest jej konsolidacja.=

CZYTAJ WIĘCEJ >>

==