Poszanowanie natury to dla nas priorytet

Z Bogusławem Miszczukiem, Prezesem Zarządu Sokołów S.A. rozmawia Katarzyna Salomon

 

Odpowiedzialność społeczna jest czymś, co traktujecie z ogromną powagą. Jak firma Sokołów w praktyce realizuje te założenia?
Odpowiedzialność społeczna jest na trwałe wpisana w naszą strategię rozwoju i stanowi jeden z filarów działań całej Grupy Sokołów. Dlatego budując naszą mocną pozycję rynkową zawsze dbamy równocześnie o ważne aspekty społeczne. Program zrównoważonego rozwoju realizujemy konsekwentnie od wielu lat, a hasło naszej kampanii CSR to „Zaspokajamy apetyt na lepsze jutro”. Nasze działania w tym zakresie obejmują wiele obszarów, w tym ochronę środowiska, relacje z pracownikami, partnerami, kontrahentami, wsparcie społeczności lokalnych oraz zrównoważoną produkcji żywności.

 

W jaki sposób ograniczacie wpływ firmy na środowisko?
W działaniach związanych z ochroną środowiska, w szczególności skupiamy się na ograniczeniu negatywnego wpływu na przyrodę i otoczenie, ograniczeniu zużycia zasobów naturalnych, zmniejszaniu śladu węglowego. Inwestujemy w efektywne technologie oraz nowoczesne rozwiązania, które podnoszą wydajność i produktywność, a jednocześnie mają znikomy wpływ na środowisko. Żaden z naszych zakładów nie wykorzystuje węgla do produkcji energii. Dysponujemy jednym z najbardziej ekologicznych i zaawansowanych technologicznie obiektów energetycznych dla przemysłu spożywczego w Europie – jest nim gazowa elektrociepłownia kondensacyjna w Sokołowie Podlaskim. W minionym roku wprowadziliśmy w naszych zakładach kolejne innowacje technologiczne, które skutecznie podnoszą efektywność energetyczną przy ograniczeniu zużycia wody i surowców energetycznych. W oddziałach firmy w Czyżewie, Sokołowie Podlaskim, Tarnowie i Kole wdrożyliśmy rozwiązania, które pozwalają na wymierny odzysk ciepła. Ten kierunek inwestycji kontynuujemy również w tym roku i z pewnością zostanie on utrzymany w kolejnych latach.

 

Jakie jeszcze rozwiązania, zaimplementowane w firmie, pozwalają zmniejszać zużycie zasobów naturalnych?
Postawa proekologiczna to po prostu nasza codzienność i szereg stałych działań, realizowanych w tym zakresie. Systematycznie ulepszamy infrastrukturę – przeprowadzamy termomodernizacje budynków i instalacji energetycznych. Redukujemy ilość wykorzystywanego papieru – nasi dostawcy otrzymują wyłącznie elektroniczne faktury, korzystamy z kartonów o standardzie FSC i używamy opakowań wytworzonych np. z makulatury. Segregację odpadów prowadzimy już na poziomie produkcyjnym. Dbamy też o to, by naszymi partnerami były podmioty, które prowadzą działalność biznesową zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

 

 

Czy oprócz tych stałych działań, firma realizuje również dodatkowe akcje proekologiczne?
Oczywiście. Oprócz naszych licznych aktywności długoterminowych, angażujemy się także w konkretne akcje z zakresu zrównoważonego rozwoju. Niedawno zrealizowaliśmy projekt zasadzenia 20 tysięcy drzew. To finalizacja zobowiązania, jakie zostało podjęte w Grupie Sokołów z okazji ubiegłorocznego jubileuszu 20-lecia. Wykonane nasadzenia zajęły obszar ponad 4 hektarów. Są one zlokalizowane w malowniczym rejonie Jeziora Jagodne, znajdującym się na terenach należących do spółki Agro Sokołów, która stanowi część naszej Grupy.

 

Sokołów wychodzi naprzeciw potrzebom konsumentów świadomych zdrowych trendów żywieniowych, w jaki sposób realizujecie te potrzeby?
Nasze produkty powstają z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz w odpowiedzi na aktualne oczekiwania konsumentów. Sokołowskie wyroby są tworzone z poszanowaniem dla natury i tradycyjnych receptur, a cały cykl produkcyjny przebiega pod ścisłą kontrolą. We wszystkich naszych zakładach obowiązuje System Zarządzania Jakością, który opiera się na uznanych międzynarodowych standardach BRC i IFS. Wprowadziliśmy także szereg procedur, takich jak Dobra Praktyka Produkcyjna i Dobra Praktyka Higieniczna, które w rygorystyczny sposób określają zasady, jakimi kierują się nasi pracownicy. Nasze zakłady są pod stałym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Firma przestrzega zasad, zapewniających zwierzętom dobrostan. W strukturze Grupy Sokołów jest wyznaczone stanowisko Dyrektora ds. Dobrostanu Zwierząt, a w każdym zakładzie dokonującym uboju jest zatrudniony Inspektor ds. Dobrostanu Zwierząt. Źródłem jakości i smaku wyrobów jest również dobry surowiec, dlatego Sokołów już od ponad 20 lat realizuje program współpracy z polskimi rolnikami „Razem w Przyszłość”. Dzięki współpracy z krajowymi hodowcami i możliwości kontroli na każdym etapie produkcji, mamy pewność, że mięso trafiające do naszych zakładów jest bezpieczne i najwyższej jakości. Nieustannie pracujemy nad poszerzaniem i modyfikacją naszego asortymentu, tak, by jak najlepiej odpowiadał aktualnym trendom żywieniowym. Wiemy, co jest dziś najbardziej istotne dla konsumentów – dbałość o zdrowie, o odpowiednio zbilansowaną codzienną dietę, przywiązywanie wagi do jakości i dobrego składu produktów. Wychodzimy naprzeciw tym wszystkim potrzebom. W naszym asortymencie mamy produkty z tzw. „czystą etykietą” – bez sztucznych konserwantów, glutaminianu monosodowego i innych zbędnych dodatków. To między innymi linia wędlin Naturrino czy dedykowana najmłodszym linia Sokoliki. Jako firma innowacyjna, wprowadziliśmy i z sukcesem rozwijamy linię produktów roślinnych Z Gruntu Dobre. Po te wyroby sięgają osoby na diecie bezmięsnej, coraz liczniejsi fleksitarianie i wszyscy, którym zależy na zróżnicowanym jadłospisie.

 

Oprócz dbałości o jakość i bezpieczeństwo, a także dostarczania konsumentom odpowiednich produktów, ważna jest też kwestia edukacji na temat zdrowego trybu życia i pełnowartościowej diety. Czy na tym polu Sokołów prowadzi jakieś działania?
Tak, to dla nas bardzo ważny obszar działań społecznie odpowiedzialnych. Przekazujemy konsumentom istotną wiedzę na temat właściwego odżywiania, a także inspirujemy ich do odkrywania nowych smaków i rozwoju kulinarnych umiejętności. Działania edukacyjne prowadzimy dzięki szerokiej współpracy z dziennikarzami i influencerami. Uczestniczą oni w warsztatach kulinarnych, podczas których poruszamy wiele tematów o ważnym, społecznym znaczeniu. Współpracujemy z wieloma ekspertami z dziedziny odżywiania i gotowania. Nasze działania w szczególny sposób kierujemy do dzieci i młodzieży. Zachęcamy ich do uczestnictwa w licznych lokalnych wydarzeniach sportowych, takich jak choćby turniej piłki nożnej Sokolik. Sokołów od lat jest także partnerem inicjatywy Marcin Gortat Camp, skierowanej do młodych pasjonatów koszykówki. Zawsze podkreślamy, jak ważna jest holistyczna dbałość o zdrowy tryb życia, łącząca wartościową dietę z aktywnością fizyczną. Przekonujemy, że nasze codzienne wybory żywnościowe mają wpływ nie tylko na samopoczucie, zdrowie, kondycję każdego z nas, ale też na przyszłość naszej planety. Chcemy razem tworzyć bardziej zrównoważoną przyszłość dla żywności.

 

Dziękuję za rozmowę.