Pompy do ścieków spożywczych – jak dbać o transportowanie odpadów poprodukcyjnych?

Przedsiębiorstwo działające w branży przetwórstwa spożywczego, zlokalizowane na terytorium Węgier, borykało się z problemami niskiej efektywności operacyjnej, które były konsekwencją wykorzystywania przestarzałej transferowej pompy membranowej. Kluczową rolę w procesie produkcyjnym firmy odgrywała przesyłka ścieków pochodzących z obróbki pszenicy na skrobię.

 

 

Jednak urządzenie to napotykało trudności szczególnie przy manipulowaniu cieczami o wysokiej zawartości cukrów i podwyższonej lepkości. Takie warunki pracy pompy prowadziły do szeregu komplikacji, w tym przelania, kawitacji, nieregularności przepływu, wibracji, zbyt dużego zużycia powietrza oraz nieplanowanych przestojów wynikających z częstych awarii.

 

Ilustracja Główna: Membranowa pompa przemysłowa do transferu SAMOA 2″ w instalacji technicznej produkcji skrobi pszennej. Zobacz pompy na https://www.pneumat.com.pl/pompy_membranowe_pneum

 

Stan zastany u Klienta:

1. Znalezienie skutecznych sposobów na eliminację problemów z zasysaniem w pompie oraz występowaniem procesu kawitacji.

2. Podniesienie efektywności operacyjnej.

3. Redukcja konsumpcji powietrza przez system.

4. Minimalizacja przestojów związanych z konserwacją, serwisem.

 

 

Jak sobie z tym poradziliśmy?

Seria przemysłowych pomp membranowych SAMOA PIVOT stanowi zaawansowane rozwiązanie usprawniające procesy produkcyjne. Charakteryzują się one wysoką efektywnością operacyjną, dzięki minimalizacji pulsacji i ograniczeniu wibracji.

Wyjątkową cechą pomp z serii SAMOA PIVOT jest ich zdolność do znacznej redukcji konsumpcji powietrza, co przekłada się na bardziej stabilny i jednolity przepływ. Funkcja samozasysania tych urządzeń minimalizuje problematykę przelania i ułatwia procedury uruchamiania.

Z uwagi na agresywny charakter ścieków, które mogą zawierać substancje takie jak wodorotlenek sodu lub kwas solny, rekomendowane są dwa modele pomp: UP20B-FPS-PMA i UP20A-BSS-STZ-A. Pierwszy model wykonany jest z polipropylenu, natomiast drugi posiada pneumatyczny silnik aluminiowy z obudową ze stali nierdzewnej.

 

 

Rezultat zaimplementowania pomp membranowych SAMOA

Wprowadzenie pompy membranowej marki SAMOA przyniosło znaczące korzyści, podkreślając jej skuteczność w wielu obszarach. Konstrukcja tych pomp, stworzona z myślą o trudnych warunkach pracy, umożliwia im efektywne działanie z płynami zawierającymi duże ilości cząstek stałych, co jest kluczowe, biorąc pod uwagę, że przetwarzane ścieki mogą zawierać do 65% stałych zanieczyszczeń.

 

Istotną zaletą pomp membranowych SAMOA jest ich uproszczona budowa, która zmniejsza liczbę komponentów, a tym samym ułatwia i przyspiesza prace konserwacyjne. Mniejsza złożoność konstrukcyjna przekłada się na szybsze serwisowanie, redukcję kosztów i ograniczenie czasu przestojów. Ponadto, pompy membranowe z linii SAMOA PIVOT zniwelowały wiele problemów operacyjnych, takich jak wibracje, hałas czy pulsowanie, dzięki zastosowaniu innowacyjnego, bezsmarowego zaworu powietrznego z mechanizmem wałka przegubowego i szybkiej zmiany kierunku działania. Zmniejszenie zużycia powietrza ma pozytywny wpływ zarówno na środowisko, jak i ekonomię eksploatacji. To rozwiązanie sprawdzi się w każdym obiekcie przemysłu spożywczego, dlatego zapraszamy do kontaktu firmy z branży mięsnej!

 

Zobacz całą ofertę pomp firmy Pneumat na https://www.pneumat.com.pl/pompy

 

Dla uzyskania szczegółowych informacji o tych produktach, dostępnych na zamówienie w firmie Pneumat, zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta!