Polska myśl inżynierska w wykonaniu FRIZO

Wywiad ze Sławomirem Kubiczkiem, prezesem zarządu FRIZO.

 

Jak pandemia wpłynęła na działalność firmy FRIZO?
Podobnie jak większość firm, pracowaliśmy w bardzo trudnych warunkach. Część zakładów, w których prowadziliśmy prace z powodu pandemii została czasowo zamknięta. Musieliśmy więc błyskawicznie reorganizować pracę naszych pracowników. Na szczęście prowadziliśmy realizacje w całej Polsce, więc mogliśmy przenieść pracowników na inne budowy. Niezamierzone przestoje nie zaburzyły działań firmy, zmieniły jedynie harmonogram realizowanych projektów. Dzięki temu, że posiadamy jeden z największych parków maszynowych, większość elementów instalacji mogła być przygotowana w naszej fabryce, a następnie wysłana na obiekt. Poprzez takie działanie zminimalizowaliśmy możliwość zakażenia się naszych pracowników i optymalizowaliśmy prace wykonywane na obiekcie. Wykorzystaliśmy także nerwowe ruchy na rynku pracy pozyskując kilku świetnych pracowników, których w normalnych czasach nikt by nie wypuścił z firmy.

 

Jakie zmiany obserwuje Pan w branży mięsnej?
Pandemia przyspiesza proces modernizacji zakładów w zakłady ekologiczne, zużywające jak najmniej energii elektrycznej. Dlatego też zakłady mięsne i spożywcze coraz częściej wybierają instalacje chłodnicze oparte na amoniaku. Zużywają one nawet do 50% mniej energii elektrycznej w stosunku do układów tradycyjnych opartych o czynniki powszechnie nazywane freonami i o 30% mniej w stosunku do zeroemisyjnych czynników takich jak CO2 czy propan.
Zwiększenie zapotrzebowania klientów końcowych na wyroby gotowe spowodowało reorganizację zakładów mięsnych i dostosowanie linii produkcyjnych do takich zadań. Dziś ta elastyczność i umiejętność szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby rynku stanowi o sile zakładu. Obecnie dla naszych klientów prowadzimy dwie takie modernizacje.

 

Jakie rozwiązania dla branży mięsnej oferuje FRIZO?
Zakłady przemysłu mięsnego są idealnym miejscem do zastosowania układów kogeneracyjnych z amoniakalnym chłodnictwem niskotemperaturowym. Chłodziarka absorpcyjna to urządzenie, które „produkuje” chłód z ciepła, przy jednocześnie bardzo niskim zużyciu energii elektrycznej. Jako pierwsza firma w Polsce wprowadziliśmy na rynek absorpcyjne układy amoniakalne.
Jednak wykonanie instalacji chłodniczej zawsze poprzedzamy przygotowaniem koncepcji projektowej planowanej modernizacji lub budowy nowej instalacji. Do jej stworzenia niezbędne jest poznanie i sprecyzowanie potrzeb technologicznych klienta. Po uzgodnieniach przechodzimy do przygotowania projektu wykonawczego i dalszej realizacji inwestycji.

 

Jakie duże projekty zrealizowaliście Państwo w ostatnim czasie?
Na co dzień prowadzimy kilkanaście projektów z branży mięsnej i spożywczej. Ostatnio zaprojektowaliśmy i zrealizowaliśmy amoniakalną instalację chłodniczą wraz z instalacją wentylacji mechanicznej na potrzeby nowego zakładu wyposażonego w linię technologiczną do produkcji kiełbasy. Centrale wentylacji mechanicznej pomieszczeń produkcyjnych wykonaliśmy w pełnej wersji higienicznej w najwyższej klasie korozyjności C5i z kompletną obróbką powietrza – również w trybie przewietrzania pomieszczeń po myciu. Powietrze jest więc obrabiane poprzez proces filtracji, ogrzewania, chłodzenia oraz sterylizacji (przy pomocy lamp UV). Kanały wentylacji mechanicznej zostały wykonane z blachy kwasoodpornej gatunku 316. Zespół wentylatorów jest w wykonaniu higienicznym, a silniki w wykonaniu specjalnym – chemoodpornym. Zgodnie z wymogami linii technologicznej chłodzenia produktu jest realizowane bezpośrednio poprzez natrysk wodą.
Była to duża i bardzo wymagająca realizacja do wykonania w krótkim czasie. Pomimo przestoju i trudności prac spowodowanych pandemią jesteśmy bardzo dumni z ukończenia jej zgodnie z założeniami i w wyznaczonym terminie. Na naszej stronie frizo.pl w zakładce „aktualności” można zobaczyć efekty tej, jak również innych naszych realizacji.

 

Jakie plany biznesowe ma firma FRIZO?
Dzięki wytężonej pracy i poszerzeniu kadry inżynierskiej w ubiegłym roku podwoiliśmy nasze obroty, a lista naszych klientów wydłużyła się o kolejne zakłady mięsne i spożywcze.
Już dziś nasz portfel zamówień i podpisanych listów intencyjnych na ten rok osiągnął wynik zeszłoroczny, dlatego celem całego zespołu na rok 2021 jest podwojenie zeszłorocznego wyniku i podpisanie kolejnych umów serwisowych na obsługę zakładów produkcyjnych. Ponadto miło mi poinformować, że na koniec bardzo trudnego 2020 roku nasz projekt budowy centrum badawczo-rozwojowego został pozytywnie zaopiniowany przez NCBiR. Dzięki temu pozyskaliśmy blisko 5 milionów złotych i w tym roku przystępujemy do budowy. Powstanie tam także Akademia Chłodnicza FRIZO, gdzie będziemy szkolić kadrę inżynierską: projektantów, inżynierów utrzymania ruchu oraz maszynistów chłodniczych. Wraz z rozwojem bazy nowych instalacji zespół inżynierów FRIZO rozwija własne autorskie, inżynierskie projekty: amoniakalnych maszynowni kontenerowych i innych rozwiązań chłodniczych opartych na ekologicznych czynnikach CO2 i amoniaku. Projekty są w trakcie uzyskania patentów albo już go posiadają.
To dla nas ogromnie ważne, ponieważ postawiliśmy sobie za punkt honoru odbudowanie naszej polskiej tradycji chłodniczej i polskiej myśli inżynierskiej.
Zachęcam do kontaktu i sprawdzenia swoich zakładów pod kątem efektywności energetycznej. Zespół inżynierów FRIZO po wizycie na Państwa obiekcie przygotowuje analizę dotyczącą opłacalności Państwa instalacji i propozycję modernizacji lub nowej instalacji. Specjalnie dla Miesięcznika „Rzeźnik polski” taki audyt na hasło: RZEŹNIK POLSKI jest wykonywany bezpłatnie.

 

FRIZO oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu chłodnictwa, izolacji termicznej oraz klimatyzacji i wentylacji dla zakładów przemysłowych. Projektuje i wykonuje instalacje chłodnicze wraz z systemami wentylacji, dzięki czemu wdraża najbardziej odpowiedni system dostosowany do warunków środowiskowych konkretnego obszaru. Efektem jest optymalne zużycie energii i niezawodna praca systemów obróbki powietrza w całym zakładzie.
Dysponuje własnym zakładem produkcyjnym w Miszewku koło Gdańska, dzięki czemu ma możliwość realizacji indywidualnych, najbardziej zaawansowanych projektów.

 

www.frizo.pl