Polscy konsumenci są coraz bardziej świadomi

Wywiad z laureatem Programu „Doceń polskie”.  Z Erykiem Kalisiem – specjalistą ds. wsparcia sprzedaży ZMB Białystok rozmawia Katarzyna Salomon.

_

Podczas XXII certyfikacji najwyższe laury Programu „Doceń polskie” zdobyły trzy oferowane przez Wasz zakład produkty, są to: boczek wieprzowy wiejski wędzony, kupmiak i pasturma. Są to jednak nie jedyne produkty, które zdobyły to zaszczytne wyróżnienie… Proszę o ich przedstawienie.
Zgadza się. Kolejny raz otrzymaliśmy najwyższe laury programu „Doceń polskie TOP PRODUKT”. Wcześniej też zacny tytuł otrzymała palcówka surowo dojrzewająca oraz kindziuk. Podobnie jak produkty, które otrzymały TOP PRODUKT podczas XXII Certyfikacji należą one do segmentu Premium oraz są produktami regionalnymi i charakterystycznymi dla kuchni kresowej.

_
Proszę powiedzieć, jakie najważniejsze cechy tych produktów sprawiły, że zostały tak dobrze ocenione przez Lożę Ekspertów Programu?
Podstawową cechą jest tradycyjna receptura i sposób ich produkcji często nawiązujący do receptur domowych. Są one charakterystyczne dla kuchni kresowej. Specjalnie wyselekcjonowane elementy mięsne, po natarciu ich powierzchni solą i mieszanką przypraw, przez określony czas leżakują, a następnie są wędzone zimnym dymem. Wynikiem tych procesów jest uzyskana trwałość wędlin dojrzewających, ich atrakcyjny wygląd, intensywna barwa na przekroju oraz unikalny, indywidualny smak i aromat.

_
Co zadecydowało, że zdecydowali się Państwo przystąpić do Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” zgłaszając swoje wyroby?
Przede wszystkim poddanie się niezależnej, obiektywnej ocenie ekspertów, wykorzystanie certyfikatu do promocji produktów oraz firmy. Dzięki temu możemy zaprezentować nasze produkty szerszemu gronu, jak również widzimy, że konsumenci niejednokrotnie decydują się na zakup produktów, które odpowiednio oznakowane mają dodatkowe wartości dla osoby podejmującej decyzję zakupową.

_
W jaki sposób podkreślacie swój sukces i jakie działania promocyjne prowadzicie w związku ze zdobyciem godła promocyjnego?
Robimy to na kilka sposobów. Po pierwsze, w specjalny sposób oznaczamy opakowania tych produktów – widnieje na nich logo danego certyfikatu. Taki sposób informacji pozwala nam komunikować nasze osiągnięcia i jakość produktu bezpośrednio naszym klientom i konsumentom, takie oznakowanie może mieć wpływ na wybór konsumenta w chwili podejmowania decyzji o zakupie. Drugim sposobem są informacje zamieszczane na naszej stronie internetowej www.zmbbialystok.pl oraz na naszym profilu na facebook’u. Liczymy, że nasi klienci również skorzystają z możliwości posiadania w swoich ofertach czegoś wyjątkowego.

_

I ostatnie pytanie – czy, według Pana, inicjatywy takie jak Program Promocyjny „Doceń polskie” są potrzebne polskim konsumentom i producentom, i dlaczego?
Jak najbardziej, jednak uważam, że powinny to być produkty w segmencie premium i skierowane do klienta, który poszukuje czegoś innego niż produkty masowe. Dzięki takim programom producenci mogą zaprezentować swoje dobre produkty konsumentom z zaznaczeniem ich niepowtarzalności, które zostały docenione przez grono Ekspertów. Polscy konsumenci są coraz bardziej świadomi tego, co kupują. Coraz częściej wybierają produkty lepsze jakościowo i dzięki takim programom mają łatwiejszy wybór.

_

Dziękuję za rozmowę.