Optymalizacja kosztów produkcji wyrobów

Obecna trudna sytuacja na rynku związana z podwyżkami energii i cen surowca coraz mocniej wpływa na koszty produkcji żywności. Przy tak zmieniającym się rynku głównym wyzwaniem dla producentów jest znalezienie optymalnych rozwiązań, godzących wysoką jakość produktu z kosztami jego wytworzenia. Wyprodukowanie dobrej jakości wyrobu w atrakcyjnej i akceptowalnej dla konsumenta cenie staje się coraz trudniejsze. Dlatego też na każdym etapie cyklu produkcyjnego powinniśmy starać się o jak najlepszą optymalizację jego kosztów.

 

Tomasz Wilk, Główny Technolog MAS-POL

Jednym ze sposobów ich ograniczenia jest zastosowanie aromatów pozwalających na skrócenie cyklu obróbki termicznej, a co za tym idzie uzyskanie lepszej wydajności wyrobu gotowego.
Zastosowanie takich środków jak MAS-pro Black Smoke 100 BZ czy MAS-pro Gold Brown pozwala na znaczącą redukcję kosztów produkcji przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości produktu. Często zdarza się, że produkt typu pasztet czy pieczeń podczas obróbki termicznej uzyskał już odpowiednią temperaturę w rdzeniu, a jednocześnie jego kolor na zewnątrz jest jeszcze nieodpowiedni i wtedy przedłużamy czas pieczenia tracąc niepotrzebnie energię oraz wydajność produktu gotowego. Warto zastosować wtedy rozwiązanie w postaci MAS-pro Gold Brown, które pozwoli nam skrócić czas obróbki, a jednocześnie uzyskać powtarzalny i atrakcyjny złoto brązowy kolor wyrobu gotowego, który dodatkowo nie traci swojej barwy podczas przechowywania w warunkach chłodniczych. Przy obecnie rosnącej cenie drewna, a co za tym idzie także zrębków wędzarniczych warto wziąć pod uwagę zastosowanie dobrej jakości aromatu wędzarniczego takiego jak MAS-pro Black Smoke 100 BZ, który pozwoli nam na skrócenie czasu wędzenia i uzyskanie atrakcyjnego dla konsumenta koloru wędzonki czy też kiełbasy. Jednocześnie dzięki zastosowanej podczas produkcji tego preparatu technologii obniżenia zawartości związków zapachowych nie wprowadza on do produktu niepożądanego kwaśnego posmaku.

 

Skutecznym sposobem na ograniczenie kosztów na zakładzie produkcyjnym jest również zastosowanie liniowej uniwersalnej solanki przy użyciu której możemy wyprodukować całą gamę wędzonek oraz kiełbas. Stosując takie rozwiązanie optymalizujemy proces produkcji poprzez ograniczenie czasu, który pracownik potrzebuje na przygotowanie kilku solanek. Minimalizujemy tym samym możliwość pomyłek, co w obecnych czasach gdy coraz trudniej o wykwalifikowanych pracowników jest bardzo istotną kwestią. Używając jednej solanki w miejsce kilku czy kilkunastu ograniczamy jej straty i niepotrzebnie nie marnujemy solanek pozostających po nastrzyku poszczególnych produktów. Przykładem takiej uniwersalnej solanki jest m. in. nowoczesna solanka MAS-pro Solmas Smart 60. W obecnej sytuacji energetycznej warto sięgnąć po solanki z naszej oferty, które pozwalają na optymalizacje długiego i kosztownego czasu masowania. Istnieją rozwiązania pozwalające na znaczne skrócenie tego procesu, a w przypadku niektórych naszych produktów nawet na jego wyeliminowanie.
Kolejnym sposobem na radzenie sobie z rosnącymi kosztami jest wprowadzanie nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań automatyzujących produkcję kiełbas w osłonkach białkowych. Jednym z nich jest opracowana przez nas technologia MAS-rtu: marszczonych, wcześniej zadrukowanych i gotowych do użycia osłonek. Nie wymagają one wstępnego przygotowania, obniżają ilości użytej wody, skracają czas pracy pracownika i gwarantują bezpieczeństwo higieniczne całego procesu. Dzięki odpowiedniemu namoczeniu osłonki w kontrolowanych warunkach znacznie ograniczamy straty podczas nadziewania, osłonka jest mocna a zarazem elastyczna. Częste zastosowanie osłonki w technologii MAS-rtu w znaczny sposób pomaga przeciwdziałać problemowi ze zdejmowalnością osłonki z wyrobu gotowego.

 

Każdy z zakładów produkujących żywność i stosowane przez niego procedury rządzą się swoimi prawami. Kluczem jest dobór takich rozwiązań, które nie „zamieszają” cyklu produkcji. Od lat pomagamy w ich odpowiednim doborze – zapraszamy do kontaktu, a na pewno znajdziemy te szyte na miarę Państwa firmy.

 

 

 

Tomasz Wilk, Główny Technolog MAS-POL