Opakowania idealne

Z Łukaszem Dominiakiem – Dyrektorem ds. Public i Government Relation ANIMEX Foods – rozmawia Katarzyna Salomon

 

Jak zmieniają się oczekiwania klientów dotyczące pakowania produktów?
W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania Klientów kwestią recyklingu opakowań. Należy zwrócić uwagę, że obecnie brakuje ostatecznych przepisów i wymagań dla opakowań uznawanych za możliwe do ponownego przetworzenia i wykorzystania, dlatego w zależności od kraju, te wytyczne mogą się od siebie różnić.

 

Łukasz Dominiak – Dyrektor ds. Public i Government Relation ANIMEX Foods

Czy można mówić o modach i trendach, jeśli chodzi o konkretny rodzaj pakowania produktów?
Po stronie Konsumentów również zauważamy chęć nabywania produktów zapakowanych w materiały nadające się do recyklingu oraz powstałych z surowców gotowych do ponownego wykorzystania. Takie podejście obecne jest także w innych branżach, gdzie na pierwszy plan wysuwają się między innymi pudełka papierowe z adnotacją o pochodzeniu z recyklingu. Ważnym trendem, w który wpisują się działania Animex Foods, jest redukcja wagi opakowań. Dzisiaj poszukujemy rozwiązań zawierających jak najmniej tworzyw sztucznych, najbardziej przyjaznych środowisku i charakteryzujących się możliwością recyklingu. Dodatkowo, wśród kluczowych kierunków rozwoju znajduje się zastosowanie struktur jednorodnych zwanych monostrukturami, jak również unikanie wykorzystywania politereftalanu etylenu PET w połączeniu z innymi tworzywami.

 

Na co szczególnie zwracacie uwagę przy wyborze opakowań do Waszych produktów?
Na etapie wyboru opakowania dedykowanego konkretnemu produktowi, musimy zwrócić uwagę na szereg wyzwań. Każdy centymetr kwadratowy folii, czy papieru, musi spełniać obecne wymogi prawne, być atrakcyjny dla Konsumenta szukającego wybranego rodzaju produktu na sklepowych półkach, a także, co równie ważne, musi być opłacalny z biznesowego punktu widzenia. Mamy jednocześnie na uwadze ciągłe prace Brukseli nad wdrażaniem wytycznych w tym zakresie i każde nasze działania uwzględniają sygnały płynące z Unii Europejskiej.

 

Jakimi cechami powinno się charakteryzować opakowanie idealne?
W naszej ocenie idealne opakowanie powinno odpowiednio łączyć wykorzystanie materiałów przeznaczonych do recyklingu i pochodzących z recyklingu, z atrakcyjnym wyglądem. Należy zwrócić uwagę na fakt, że tak zwane „opakowania ekologiczne” charakteryzują się nieskomplikowaną szatą graficzną. Każda dodatkowa funkcjonalność, nadruk, lakier, czy zastosowanie kolejnych barwników obniża szansę opakowania na jego ponowne wykorzystanie.

 

Dziękuję za rozmowę.