Obserwujemy trendy rynkowe i konsumenckie

Z Urszulą Miazgą – Specjalistą ds. marketingu w Z.M. Smak-Górno rozmawia Katarzyna Salomon

 

Dla swoich klientów przygotowaliście trzy linie wyśmienitych produktów w słoikach: Konserwy w słojach, Ekologiczne konserwy w słojach oraz Dania gotowe „Jak u mamy”. Proszę o ich przedstawienie.
Potencjałem naszej firmy jest niewątpliwie specjalizacja w produkcji wysokiej jakości wyrobów w słojach. W sierpniu zakończyliśmy dwuletnią inwestycję i uruchomiliśmy nowoczesną linię do produkcji konserw, która pozwala nam na zwiększenie sprzedaży do sieci handlowych oraz na rynki zagraniczne. Nasza linia ekologicznych konserw w słojach to najwyższa jakość produktów. Produkty te mają niezwykle wysokie walory smakowe oraz odżywcze, charakteryzują się wysoką zawartością białka, brakiem glutenu i sztucznych substancji konserwujących. Do ich produkcji pozyskujemy tuczniki z certyfikowanych gospodarstw rolnych. Wyroby te dostępne są w większości sklepów specjalistycznych w Polsce oraz w licznych sklepach internetowych. Dania gotowe to znakomite pulpety w sosie pomidorowym, flaczki wołowo-wieprzowe oraz wyroby na bazie kapusty kiszonej: bigos, zupa kwaśnica oraz kapusta z grzybami leśnymi. Wszystkie receptury zostały opracowane na bazie domowych przepisów, dlatego nie zawierają sztucznych dodatków konserwujących czy barwiących.

 

Skąd pomysł na wzbogacenie oferty o te właśnie asortymenty?
Rozwijamy i poszerzamy nasze portfolio słoikowe bacznie obserwując trendy rynkowe oraz konsumenckie, zarówno w skali mikro, jak i globalnej. Staramy się wprowadzać produkty innowacyjne, szukając nowatorskich rozwiązań i pomysłów tak, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Podstawą każdej nowej linii produktowej jest wysoka jakość, polski surowiec oraz prosty skład.

 

Jakie są najważniejsze zalety tego typu produktów?
Do najważniejszych zalet użytkowych obok wysokiej jakości jest niewątpliwie długi termin przydatności -18 miesięcy oraz warunki przechowywania w temp do 24°C. To wszystko jest możliwe bez użycia substancji konserwujących, dzięki procesowi sterylizacji, który w bezpieczny sposób zabezpiecza i utrwala produkty.
Czy produkty w słoikach spełniają wymagania konsumentów dotyczące produktów bezpiecznych i o wydłużonym terminie przydatności do spożycia?
Produkty w słojach spełniają wszelkie wymagania bezpieczeństwa. Nasz zakład pracuje w oparciu o system BRC, od 4 lat uzyskujemy najwyższe noty. Każdego roku cały proces produkcji ekologicznych wyrobów w słojach jest kontrolowany przez specjalistyczną jednostkę certyfikującą.

 

Czy odczuwacie Państwo wzrost zainteresowania konsumentów produktami w słoikach i puszkach?
Obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania produktami w słojach, szczególnie dotyczy to dużych sieci handlowych. Konsumenci szukają produktów gotowych o przedłużonej trwałości, a jednocześnie o wysokiej jakości. Trendy na zdrową żywność wzmacniają się i nowości, jakie wprowadzamy cieszą się zainteresowaniem. Zdecydowanym plusem wyrobów w słojach jest też bezpieczne opakowanie. Staramy się szukać nowych, atrakcyjnych produktów, które zaskoczą oraz zdobędą szersze uznanie konsumentów. Nowością w naszej ofercie są smakowe smalczyki czy pasztet z fasolą wrzawską, która jest certyfikowana- posiada unijny znak jakości – Chroniona Nazwa Pochodzenia. Produkt ten trafił do konsumentów w całej Polsce trafiając na półki jednej z największych sieci handlowych. To niewątpliwie wielki sukces dla nas, ale również dla rolników z Wrzaw którzy sprzedali całą produkcję jednemu odbiorcy. Obecnie nie zwalniamy i pracujemy nad kolejnymi innowacyjnymi produktami, które pojawią się na półkach sklepowych pod koniec roku.

 

Czy można to powiązać z aktualną sytuacją epidemiczną, czy raczej sezonowością?
Pandemia COVID od początku 2020 roku w sposób znaczący wpłynęła na sprzedaż produktów spożywczych. W marcu oraz kwietniu odnotowaliśmy znaczący wzrost w sprzedaży wyrobów w słojach, kolejne miesiące przyniosły spadki oraz stagnację. Bardzo ciężko przewidzieć zachowania konsumenckie, sezonowość w tej kategorii produktowej zaczyna nabierać coraz mniejszego znaczenia. Pandemia odbija się szeroko i mocno we wszystkich aspektach życia społecznego i jej skutki z pewnością będziemy odczuwać przez lata. Kolejnym, bardzo poważnym problemem, z jakim walczy branża rolna oraz mięsna jest ASF. Niestety, problem ten nie ma rozwiązania i choroba rozprzestrzenia się, powodując reakcję łańcuchową na każdym etapie produkcji. Obecnie prognozowanie jest praktycznie niemożliwe, problemy które dotykają świat niestety zmienią gospodarkę ale też zachowania konsumenckie.

 

Dziękuję za rozmowę.