Nieustanny proces przemian

Z Urszulą Miazgą – Menedżerem ds. Rozwoju Zakładu Mięsnego Smak Górno rozmawia Katarzyna Salomon

 

Jak oceniają Państwo kończący się właśnie rok – czy wszystkie plany udało się zrealizować zgodnie z założeniami?
Kończący się rok w naszym zakładzie oceniamy pozytywnie. Jednak nie był to czas łatwy i oczywisty. Na bieżąco staramy się dostosowywać do niepewnych i zmieniających się warunków oraz odpowiednio reagować . W obecnym roku udało nam się wdrożyć nową markę wyrobów w słoikach LOVECK – a teraz intensywnie będziemy walczyć o ten produkt na rynku. Wszystkie założenia udaje nam się realizować dzięki pracy, zaangażowaniu oraz wysokich kwalifikacji naszych pracowników.

 

Trwa transformacja branży mięsnej – czy jest szansa na ustabilizowanie sytuacji?
Transformacja w naszej branży to nieustanny proces przemian zachodzący praktycznie we wszystkich aspektach prowadzenia działalności od produkcji, dystrybucji po konsumpcję. Te zmiany wynikają z wielu czynników, w tym postępu technologicznego, innowacji w produkcji żywności, świadomości ekologicznej, zmiany w konsumpcji czy nawet sytuacji geopolitycznej.
Proszę o wskazanie najważniejszych trendów rynkowych, które szczególnie mocno wpływają na sytuację bieżącą i rozwój branży mięsnej.
Trendy rynkowe mają znaczący wpływ na obecną sytuację i rozwój branży mięsnej. Firmy mięsne, które potrafią dostosować się do tych zmian i reagować na oczekiwania konsumentów, będą miały większe szanse na sukces w przyszłości.
Klienci coraz bardziej przywiązują wagę do zrównoważonej produkcji mięsa, dbałości o dobrostan zwierząt i ochrony środowiska. Firmy mięsne stawiają na transparentność w kwestii źródeł mięsa, stosując praktyki zgodne z wyższymi standardami dobrostanu zwierząt i dbają o redukcję emisji gazów cieplarnianych w produkcji mięsa.
W miarę jak rośnie zainteresowanie zdrowym stylem życia, konsumenci poszukują produktów mięsnych o niższej zawartości tłuszczu i mniej przetworzonych. Firmy mięsne reagują na te oczekiwania, oferując produkty o obniżonej zawartości tłuszczu i dodatkiem wartościowych składników odżywczych.
Branża mięsna inwestuje w nowoczesne technologie, takie jak robotyka, automatyzacja produkcji i monitorowanie jakości. To nie tylko poprawia wydajność, ale także pomaga w zachowaniu bezpieczeństwa żywności i jakości produktów mięsnych.
Polska branża mięsna staje się coraz bardziej konkurencyjna na rynku międzynarodowym. Eksport produktów mięsnych z Polski rośnie, co wymaga dostosowania się do różnych przepisów i standardów oraz preferencji konsumentów za granicą. W branży mięsnej, oprócz tradycyjnego mięsa pochodzenia zwierzęcego, rozwijają się różnorodne alternatywne źródła białka takie jak: roślinne proteiny, soja, groch i inne strączkowe, orzechy i nasiona, grzyby czy najbardziej ciekawe z mojego punktu widzenia tzw. czyste mięso hodowane in vitro. Te wszystkie elementy są wykorzystywane w produkcji produktów mięsnych lub mięso-podobnych ale obecnie nie stanowią większej konkurencję dla tradycyjnych mięs w Polsce. Jest to bardzo ciekawe zjawisko jakie obserwujemy na rynku globalnym zyskujące coraz mocniejszą popularność.

 

 

Czy są wśród nich takie, które są dla Was szczególnie istotne i w których upatrujecie szansę rozwoju?
Dla naszej firmy bardzo ważne jest ciągłe doskonalenie się, a więc inwestycje w nowoczesne technologie w procesach produkcyjnych oraz dbałość o środowiskowe aspekty i rozwój OZE. Obserwacja trendów rynkowych i odpowiednia oferta – nowości produktowe to kolejny aspekt rozwoju.

 

Jak na przestrzeni czasu zmienia się profil Waszego klienta i jego preferencje zakupowe?
Na przestrzeni czasu profil naszego Klienta ewoluuje wraz z postępem technologicznym zmianami kulturowymi, społecznymi oraz ekonomicznymi czy nawet geopolitycznymi. Obecnie Konsumenci zwracają uwagę na jakość oraz skład produktów, są bardziej skłonni wybierać lokalne wyroby. Bardzo ważna jest również dostępność oraz świeżość wyrobów. Korzystają z opinii w mediach lokalnych, społecznościowych czy recenzji online.

 

 

W jaki sposób optymalizujecie procesy produkcyjne aby zachowywać wysoką jakość i bezpieczeństwo oferowanych produktów?
Optymalizacja procesów produkcyjnych w branży mięsnej to złożone zadanie, które wymaga stałej uwagi i innowacji. Ważne jest, aby dostosowywać procesy do nowych technologii i zmieniających się oczekiwań rynku, aby utrzymać wysoką jakość i bezpieczeństwo oferowanych produktów. Dla naszej firmy kluczowe są zagadnienia związane z bezpieczeństwem, kontrolą jakości, higieną dlatego pracujemy według norm BRC. Dodatkowo stosujemy technologie informatyczne oraz monitoring procesów.

 

W jaki sposób ZM Smak Górno będzie się rozwijał?
Rozwój średnich zakładów mięsnych w Polsce takich jak nasz wymaga strategii, która uwzględnia lokalne preferencje konsumentów, zmieniające się trendy żywieniowe oraz rosnące oczekiwania w zakresie jakości i zrównoważonej produkcji dlatego będziemy stawiać na produkty które mają prosty skład i wysoką jakość. Planujemy też wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych aby jak najbardziej usprawniać procesy produkcyjne.

 

 

Dziękuję za rozmowę