NATUREEF pomaga rosnąć branży opakowaniowej w zgodzie z ekologią

Codziennością największych polskich producentów opakowań oraz żywności, a także młodych firm tworzących innowacyjne, neutralne dla środowiska opakowania, są poszukiwania odpowiedzi na pytania związane ze zmieniającymi się przepisami, powstającymi technologiami i trendami konsumenckimi. Już kilkadziesiąt z nich odpowiedzi znajduje w NATUREEF, wiodącej polskiej organizacji łączącej szeroko rozumianą branżę opakowaniową z partnerami zagranicznymi i światem nauki.

 

Tylko w 2023  do NATUREEF dołączyło 11 nowych firm, wśród których byli producenci folii opakowaniowej, przetworów rybnych i opakowań biodegradowalnych. Mimo, że produkują różne wyroby, łączy ich jedno: wdrażają najnowsze technologie oraz dbają o środowisko naturalne.

– Właśnie z myślą o takich przedsiębiorstwach powołaliśmy w 2017 roku NATUREEF. Misją organizacji od początku było zapewnienie jej członkom dostępu do szerokiej bazy wiedzy eksperckiej i naukowej oraz do międzynarodowych kontaktów, organizacji i projektów badawczych. A także stworzenie okazji do wymiany informacji między przedsiębiorcami. To wszystko pomaga biznesowi tworzyć nowe produkty i usługi. Dzisiaj zrzeszamy ponad 40 podmiotów – mówi Jaśmina Solecka, prezes NATUREEF.

W ostatnich latach, wraz ze wzrostem znaczenia tematyki zrównoważonego rozwoju w biznesie, przejawiającego się choćby wdrażaniem strategii ESG w kolejnych przedsiębiorstwach, zainteresowanie wiedzą i doświadczeniem jakim dysponuje NATUREEF skokowo rośnie. Menedżerowie firm zrzeszonych w organizacji uczestniczą w webinariach z udziałem ekspertów specjalizujących się w obszarze opakowań: technologów, naukowców, recyklerów, specjalistów od ochrony środowiska oraz prawników. Angażują się też w międzynarodowe projekty badawcze w obszarze opakowań spełniających wymogi gospodarki obiegu zamkniętego. Aspekt rynkowy mają spotkania kooperacyjne firm, konferencje i warsztaty.

 

Niezbędne regulacje
W obliczu planowanych dużych zmian w europejskim prawie w zakresie opakowań wielu członków stowarzyszenia szuka wiedzy na temat legislacji.

– Przystąpiliśmy do stowarzyszenia, bo wierzymy we wspólną budowę lepszego, bardziej ekologicznego przemysłu, pracę i zdobywanie wiedzy na temat prawa proekologicznego w zakresie tzw. unijnego „zielonego ładu” – mówi Piotr Góral, dyrektor zarządzający w obszarze materiałów opakowaniowych firmy Sun Chemical w Polsce, Czechach, Słowacji i Ukrainie. Sun Chemical jest globalnym potentatem w dziedzinie farb drukarskich, powłok, klejów i materiałów eksploatacyjnych m.in. dla rynku opakowań. Firma zatrudnia ponad 22 tys. osób w ponad 250 zakładach w 63 krajach, w tym w Polsce. Od kwietnia bieżącego roku jej polski oddział należy do NATUREEF.

– Planowane zmiany w prawie związane z dostosowaniem opakowań wprowadzanych na rynek do zasad gospodarki o obiegu zamkniętym wywołują dużo wątpliwości co do tego, jakie opakowania w przyszłości będą dozwolone. Członkowsko w NATUREEF jest furtką do aktualnej wiedzy na ten temat, pozwala również na monitorowanie i wpływ na planowane zmiany – dodaje Magdalena Soboczyńska, specjalista ds. wdrażania opakowań w Millano Group największego polskiego producenta wyrobów czekoladowych pod marką własną wielu sieci handlowych. W trzech zakładach Millano Group codziennie powstaje kilkaset ton gotowych wyrobów.

 

Innowacje z pomocą ekspertów
Stowarzyszenie NATUREEF specjalizuje się we współpracy z nauką. W jej zarządzie zasiada prof. Artur Bartkowiak, dyrektor Centrum Bioimmobilizacji i Materiałów Opakowaniowych  Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, a ekspertami m.in. naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Politechniki Częstochowskiej: dr inż. Karolina Wiszumirska, dr hab. inż. Patrycja Wojciechowska i dr hab. inż. Tomasz Nitkiewicz. Stowarzyszenie zaprasza też firmy do udziału w międzynarodowych projektach badawczych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm korzysta ze wsparcia przy rozwoju innowacyjnych produktów.

Wiedzę stojącą za NATUREEF ceni zrzeszona od grudnia 2022 roku w stowarzyszeniu firma Fol-Druk Flexo – producent folii opakowaniowych, który mocno angażuje się we wdrażanie przyjaznych środowisku rozwiązań, organizując funkcjonowanie firmy w zgodzie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego oraz projektując i produkując ekologicznych opakowania.

– Wspólnie z naszymi klientami pracujemy nad wprowadzeniem papieru barierowego jako alternatywny dla dotychczasowym struktur zawierających folię metalizowaną. W kolejnych krokach planujemy przeprowadzenie prób produkcyjnych z wykorzystaniem powłok barierowych. Obecnie dołączyliśmy do projektu BeFORE, dzięki czemu możliwy będzie dostęp do badań materiałów barierowych. Liczymy na pomoc i wsparcie NATUREEF w przypadku pytań i wątpliwości pojawiających się na etapie prób i testowania nowych materiałów, bądź potrzeby skonsultowania towarzyszących im niejasności – mówi Joanna Sobiesiak, pełnomocnik zarządu ds. zintegrowanych systemów zarządzania jakością oraz bezpieczeństwem żywności w Fol-Druk Flexo.

Z wiedzy i doświadczeń oferowanych przez ekspertów i członków NATUREEF w zakresie recyklingu, zmieniających się wymagań rynków i klientów korzysta od marca 2023 roku  Lisner – lider polskiego rynku przetworów śledziowych, sałatek oraz past kanapkowych. Firma jest częścią ogólnoeuropejskiego koncernu spożywczego UTM, który najbardziej znany jest jako właściciel marki produktów mlecznych Müller.

– Planujemy obecnie zmiany konceptu opakowań dla dwóch obszarów produkcji i liczymy na współpracę oraz możliwość konsultacji w zakresie wskazania odpowiednich kierunków rozwoju tych projektów – mówi Agnieszka Walczak, Senior Packaging Specialist z Lisner Poznań

Z kolei Millano Group korzysta z faktu, że stowarzyszenie jest partnerem międzynarodowych projektów badawczych.

– Bierzemy udział w projekcie REPAC, w którym pracujemy nad papierowym opakowaniem, mogącym zastąpić foliowe flowpacki w klasycznych tabliczkach czekoladowych. W ramach projektu oceniany ma być również wpływ na środowisko takiego papierowego rozwiązania w porównaniu z dotychczasowym opakowaniem z tworzywa. Jesteśmy zdania, że należy weryfikować faktyczne oddziaływanie poszczególnych typów opakowań na środowisko, a nie ślepo podążać za trendami dyktowanymi przez rynek – mówi Magdalena Soboczyńska, Specjalista ds. wdrażania opakowań w Millano Group.

Eksperci skupieni wokół NATUREEF doskonale znają się też na przetwarzaniu odpadów opakowaniowych i najnowszych trendach i uwarunkowaniach rynkowych z uwzględnieniem gospodarki obiegu zamkniętego. To cenna wiedza dla firm takich jak GreenTree Group, która rozwija, produkuje i sprzedaje opakowania nadające się do recyklingu i kompostowania. Obecnie, przy wykorzystaniu środków unijnych pracuje ona nad stworzeniem preparatu enzymatyczno-mikrobiologicznego przyspieszającego kompostowanie biotworzyw o 90 proc.

– Pozwoli on na to, że wszelkie struktury jakie tworzymy będziemy mogli w warunkach kompostowania szybko i efektywnie zamieniać w biomasę. To wielki projekt, który właśnie kończymy i liczymy na wsparcie NATUREEF przy kolejnych krokach jego wprowadzania na rynek – zapowiada Adam Uptas, dyrektor zarządzający GreenTree Group.

 

Świadomi przedsiębiorcy potrzebują wiedzy
GreenTree Group dołączyła do stowarzyszenia w styczniu bieżącego roku, a historia o tym jak do tego doszło, doskonale ilustruje rosnącą reputację NATUREEF w branży opakowaniowej.

– O NATUREEF oraz ich celach i projektach dowiedzieliśmy się od naszej partnerskiej firmy CDM z Ksawerowa. Podczas analiz możliwości, jakie niosą ze sobą opakowania kompostowalne dowiedzieliśmy się o istnieniu stowarzyszenia, które w pewnym zakresie podejmuje również ten temat. Jako że zawsze wymienimy się spostrzeżeniami i pomysłami w zakresie biotworzyw, postanowiliśmy dołączyć do NATUREEF, a wiedza i zaangażowanie firmy CDM tylko nas utwierdziła w tym, że to dobra decyzja – mówi Adam Uptas.

– Widzimy, że wraz z rozwojem świadomości ekologicznej, nasza organizacja jest coraz bardziej potrzebna. NATUREEF od początku tworzą osoby z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie opakowań, żywności  i innowacji, dlatego doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jaki ogrom stale zmieniającej się wiedzy muszą posiąść przedsiębiorcy z tej branży. Wymieńmy choćby tylko ślad węglowy, przydatność do recyklingu, znakowanie opakowań, wpływ na trwałość produktów… Udało nam się zaprosić do współpracy wybitnych ekspertów i firmy z różnych ogniw łańcucha gospodarki obiegu zamkniętego, które chętnie dzielą się wiedzą. O tym, że była to słuszna droga świadczą kolejne, napływające do nas pytania o możliwość przystąpienia do NATUREEF – mówi Jaśmina Solecka, prezes stowarzyszenia.

 

****

Zdjęcie: Spotkanie stowarzyszenie NATUREEF

Fot. NATUREEF

****

 

O Stowarzyszeniu Natureef

Stowarzyszenie Natureef zrzesza 40 wiodących firm, instytucji i jednostek naukowych z branży opakowaniowej, produkcji żywności, logistyki i recyklingu, które wdrażają najnowsze technologie, realizują wspólne projekty badawczo-rozwojowe oraz dbają o środowisko naturalne.

Misją stowarzyszenia jest współpraca na rzecz tworzenia opakowań w zgodzie z naturą. Natureef pomaga firmom podejmować decyzje, nawiązywać relacje biznesowe i inicjować projekty w zakresie zastosowania opakowań dla żywności i logistyki, które składają się z mniejszej ilości materiałów, zawierają przede wszystkim materiały z recyklingu, nadają się do łatwego odzysku i zabezpieczają produkt na różnych etapach cyklu życia.