Największe na Śląsku wydarzenie gastronomiczne – IV edycja Targów Gastrosilesia 2016 już za nami!

Firma Weindich – organizator IV edycji targów Gastrosilesia 2016r. w dniach 13-14 września, już po raz czwarty na terenie swojej siedziby (przy ul. Adamieckiego 8 w Chorzowie) gościła wystawców z kraju i zagranicy, a także grono zaproszonych specjalistów z branży HoReCa wśród których znaleźli się m.in: eksperci i firmy wyznaczające standardy i trendy w branży gastronomicznej, a także znakomici kreatorzy smaku – szefowie kuchni z Kurtem Schellerem i Wiesławem Ambrosem na czele. Wydarzenie na stałe już wpisało się w kalendarz imprez branżowych na Śląsku. Przesłanie targów: Nowe kierunki w gastronomii.

_

Tegoroczna edycja miała szczególny charakter. Nie tylko odbywała się w trzech halach ekspozycyjnych, ale wyróżniało ją hasło przewodnie: „Nowe kierunki w gastronomii”, którym chcieliśmy zwrócić uwagę na ciekawe prelekcje, znakomite pokazy kulinarne, a także nowe technologie pojawiające się w gastronomii przemysłowej i branży HoReCa.

_

Targi w liczbach…
Nasze targi odwiedziło blisko 3000 gości, przekroczyliśmy magiczną liczbę 100 wystawców, 712 uczestników było obecnych na dziesięciu inspirujących prelekcjach, podczas których sala konferencyjna wypełniona była po brzegi osobami przyjeżdzającymi z całej Polski. Z kolei, 8 godzin pokazów kulinarnych prowadzonych przez mistrzów kuchni przyciągnęły profesjonalistów i pasjonatów gotowania. Trzeci już finał Kulinarnego Pucharu Śląska dla szkół gastronomicznych wzbudzał niezwykle emocje wśród startujących drużyn, a także obserwatorów ich zmagań.

_

Patroni honorowi i medialni
Targi Gastrosilesia to wydarzenie niekomercyjne (cały dochód jest przeznaczony na organizację targów). Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli min: Patronat Honorowy Marszałka Woj. Śląskiego, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Urzędu miasta i Prezydenta Chorzowa, Polskiej Akademii Gastronomicznej w Polsce, Śląskiego Cechu Gastronomii, Cechu Producentów Żywności w Katowicach, Funduszu Górnośląskiego, Stowarzyszenia Kucharzy Euro-Toques Polska, Stowarzyszenia Kelnerów Polskich. Patronaty medialne: Food service, Papaja.pl, Gastrona, TVS, Silesia Smakuje, Polskie Drogi Gastronomi, Restauracje Biznes Catering I jak blisko.

_

13 -14 września 2016r.
zUroczyste otwarcie odbyło się w dniu 13 września 2016r. o godz. 9.00. Wśród zaproszonych gości zaszczycili nas swoją obecnością: Prezydent miasta Chorzowa – Andrzej Kotala, Pani Dyrektor Naczelna Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach-Beata Białowąs, Prezes Śląskiego Cechu Gastronomii -Mieczysław Kucharski i wielu innych. Gośćmi specjalnymi byli znakomity Szef Kuchni , założyciel Akademii kulinarnej- Kurt Scheller oraz Pani Joanna Ochniak, Przewodnicząca Komitetu Kobiet w Światowym Stowarzyszeniu Szefów Kuchni (Women in WACS). Dzięki odpowiedniej oprawie konferansjera- Pana Adama Gizy, wszyscy na bieżąco byli informowani na bieżąco co się gdzie i kiedy dzieje. A działo się naprawdę wiele…

pozostale-101_1

_

Krupniok śląski z zarejestrowanym, unijnym certyfikatem przebojem targów Gastrosilesia
„Król śląskich stołów” wypłynął na europejskie wody. Podczas targów Gastrosilesia skosztowano pierwszego krupnioka z certyfikatem UE. Niedawno nazwa „krupnioki śląskie” została zarejestrowana w rejestrze Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych UE. Uczestnicy targów mogli przekonać się, jak smakuje pierwszy w Polsce krupniok z unijnym certyfikatem, przyrządzony według zaakceptowanej receptury. O zdobycie certyfikatu postarali się Państwo Małgorzata i Czesław Kuś, właściciele rodzinnego zakładu mięsnego z Rudy Śląskiej.

_

Śląski akcent w oryginalnej formie
Specjalnie zaprojektowane ścianki ze zdjęciami przedstawiającymi chodnik z kopalni Guido w Zabrzu, a także front familoka w zabytkowej dzielnicy Katowic – Nikiszowcu, wraz z charakterystyczną dla tej zabudowy czerwoną ławeczką i obecność osób w strojach regionalnych i górniczych tworzyły idealne tło pod oryginalne fotografie.

_

Liczni wystawcy z kraju i zagranicy
Podczas targów można było zapoznać się i przetestować najnowsze technologie i rozwiązania dla obiektów restauracyjno-hotelowych, gastronomii przemysłowej (firmy Mainca, Frey, Maja, Ruehle, Braher, Follet) oraz dla branży spożywczej, jak również zobaczyć w akcji urządzenia do produkcji convenience food. Na stoisku Weindich można było zobaczyć niecodzienną atrakcję: robota firmy Mistubishi Electronics, który samodzielnie przygotowywał kolorowe drinki.

_

Wiele się działo…
W sali konferencyjnej przez cały czas trwania targów odbywały się tematyczne i specjalistyczne prelekcje, które ściągnęły zainteresowanych z całej Polski. Wykłady gromadziły pełen komplet słuchaczy, co najlepiej obrazują zdjęcia. W programie znalazły się zagadnienia:
Sommelier – prestiżowy zawód tylko dla nielicznych? O zaletach profesji i sztuce jej wykonywania. Wykład połączony z pokazem dekantacji win. Prowadzący: Bogdan Migas i Piotr Borecki.

  • „Social media rules!” – czy dzisiaj media społecznościowe rządzą w gastronomii? Prowadzący: Michał Nowakowski.
  • Projektowanie wydarzeń, jako narzędzia budowania marki w gastronomii w Polsce na świecie. Prowadząca: Agnieszka Małkiewicz
  • Profesjonalny kelner – mit czy rzeczywistość. Jak dzisiaj funkcjonuje ten zawód. Wykład połączony z pokazem tranżerowania homara i flambirowania deserów.
  • Prowadzący: Bernard Sitarski i Piotr Borecki._
  • Restauracja to opłacalny biznes! Jak w prosty sposób zwiększyć obroty jednocześnie dbając o koszty. Prowadzący: Piotr Rogowski i Paweł Gruba.
  • Wpływ mediów na kształtowanie trendów kulinarnych we współczesnym świecie. Prowadząca: Joanna Ochniak
  • Znaczenie tytułu czeladnika i mistrza w zawodzie kucharz na obecnym rynku pracy, jaką wartość ma potwierdzenie kwalifikacji zawodowych dla pracownika i pracodawcy? Prowadząca: Beata Białowąs.
  • Slow food vs. Slow meat – jak zdefiniować jakościowe mięso. Prowadzący: Jacek Szklarek.
  • Personel – to on tworzy obrót. Zadbaj o pracownika, a on zadba o twój biznes. Prowadzący: Piotr Rogowski i Paweł Gruba.
  • Jak znaleźć dobrego szefa kuchni i umiejętnie z nim współpracować. Prowadzący: Krzysztof Żurek.

_

_

Zobacz pełną fotorelacje >>