MonoFlow(re) – ekologiczna alternatywa dla opakowań w branży wędliniarskiej

Firma Schur Flexibles przygotowała innowacyjne rozwiązanie dla opakowań typu flowpack. Są one przeznaczone do pakowania różnego mięs oraz wędlin. Opakowania są wykonane z laminatów mono – czyli tylko z folii polipropylenowej lub polietylenowej.

 

Nowe rozwiązania spełniają najbardziej rygorystyczne normy dotyczące recyklingu i z powodzeniem można nimi zastąpić dotychczasowe wielomateriałowe opakowania od dawna funkcjonujące na rynku. Nowa linia laminatów nadających się do recyklingu nosi nazwę MonoFlow(re)MonoFlow(re) P to wysokobarierowa folia na bazie PP. Niewielki wpływ na środowisko folii potwierdza zdobyte pierwsze miejsce w edycji konkursu GERMAN PACKAGING AWARD w 2018 roku w kategorii SUSTAINABILITY, a także WORLDSTAR GLOBAL PACKAGING AWARD w 2021 roku. Folia MonoFlow(re) P cechuje się bardzo ładnym połyskiem i przezroczystością, co pozwala na doskonałą prezentację produktu. Cienka struktura opakowania pozwala zoptymalizować koszty i proces logistyki. Dzięki stosowaniu folii MonoFlow(re) P można zredukować ilość plastiku w opakowaniu produktu spożywczego nawet o 60% w porównaniu do tradycyjnych opakowań, co w znacznym stopniu przekłada się na aspekt ekonomiczny. Folia MonoFlow(re) P jest idealnym rozwiązaniem do pakowania produktów mięsnych, np. mięsa mielonego.

 

MonoFlow(re) E to folia na bazie PE.  Jest ona laminatem typu mono, dzięki czemu nadaje się do recyklingu. Doskonale sprawdza się do pakowania wędlin i produktów mięsnych. W zależności od rodzaju aplikacji folia może być bezbarierowa lub może posiadać barierę EVOH. Dzięki zastosowaniu bariery EVOH produkt dłużej zachowuje swoje właściwości i jest chroniony m.in. przed obcymi zapachami, wpływem czynników atmosferycznych oraz działaniem tłuszczów. Folia MonoFlow (re) to duży krok w kierunku zrównoważonego rozwoju. Dzięki niej żywność może być pakowana w bardziej ekologiczne rozwiązania, a jednocześnie zachowuje swoje właściwości. Schur Flexibles intensywnie pracuje nad nowymi koncepcjami i projektuje opakowania przyszłości, które będą jeszcze bardziej ekologiczne. Potwierdzeniem tego jest nowa strategia 5R (Recycling, Replace, Reduction, Renewal, Responsibility), której celem jest dostosowanie opakowań do zmieniających się potrzeb i oczekiwań konsumentów. Nowoczesne opakowania zapewniają ochronę produktu – umożliwiają bezpieczny transport i przechowywanie. Muszą także przyciągać uwagę klientów i zachęcać ich do kupna. Co najważniejsze, współczesne opakowania można ponownie wykorzystywać, ograniczając w ten sposób zużycie surowców i przyczyniać się do dbania o los planety.

 

– Nasza filozofia 5R pozwala nam spojrzeć z szerokiej perspektywy na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Czujemy się odpowiedzialni za dbanie o ekologię, dlatego zmiany zaczynamy od siebie. Zrównoważony rozwój rozumiemy jako ciągłe inwestowanie w rozwój w celu znalezienia rozwiązań, które utrzymają równowagę ekosystemów naszej planety. Chcemy też edukować naszych partnerów biznesowych i klientów, budować w nich świadomość i zachęcać do naśladowania naszej postawy – komentuje Marek Pawlak, prezes Schur Flexibles Poland.

 

Firma już teraz zastępuje m.in. folie aluminiowe alternatywnymi rozwiązaniami metalizowanymi oraz wprowadza materiały nadające się do recyklingu. Tradycyjne, sztywne opakowania są wypierane przez innowacyjne rozwiązania typu flow pack czy torebki termokurczliwe. Schur Flexibles Poland opracował najcieńszą na świecie folię laminowaną SuperThin do produkcji, której wykorzystuje się dużo mniej surowców, a przy tym emituje się o kilkadziesiąt procent mniej zanieczyszczeń atmosferycznych.

 

Schur Flexibles Poland istnieje na polskim rynku od 1991 r. Należy do globalnej grupy kapitałowej Schur Flexibles Group. Specjalizuje się w produkcji opakowań do branży spożywczej i higienicznej, z których na co dzień korzystają konsumenci na całym świecie. Firma dysponuje jednym z najlepiej wyposażonych laboratoriów w branży opakowaniowej, dzięki czemu jest w stanie zaprojektować najbardziej innowacyjne rozwiązania. Rocznie przedsiębiorstwo wytwarza ponad 6 tys. ton opakowań foliowych.