Mistrzowskie grillowanie. Kolejne spotkanie z szefami kuchni w Akademii Qulinarnej Sokołów

Akademia Qulinarna Sokołów, która za cel stawia sobie propagowanie sztuki kulinarnej na najwyższym poziomie, po raz kolejny zorganizowała spotkanie dla influencerów. Tym razem jego tematem było grillowanie, w którego tajniki uczestników warsztatów wprowadzili: szef kuchni Sokołów Dominik Moskalenko oraz gość specjalny wydarzenia Szymon Czerwiński. Pierwszy z nich zaprezentował, w jaki sposób osiągnąć pożądany stopień wysmażenia steków na ruszcie. Szymon Czerwiński zabrał natomiast uczestników w kulinarną podróż po zakątkach świata, przygotowując tortille z wołowiną, autorskiego kebaba i zakręcone szaszłyki.

 

W Akademii Qulinarnej Sokołów cyklicznie organizowane są spotkania, podczas których szefowie kuchni i eksperci zajmujący się tematem szeroko rozumianej diety, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Celem Akademii jest promocja zdrowego trybu życia, którego nieodłącznym elementem jest właściwie zbilansowany jadłospis, a także propagowanie trendu zero waste oraz doskonalenie kulinarnych umiejętności. – W naszej Akademii pokazujemy, jak zdrowo i smacznie gotować i jeść na co dzień – mówi Marcin Bałanda, Dyrektor ds. PR i Komunikacji w Sokołów S.A. – Uczymy, jak przyrządzać dania, które będą spełniać wymogi racjonalnego żywienia, a przy tym będą wyróżniać się wyśmienitymi walorami kulinarnymi. Właśnie takie możemy przyrządzić na ruszcie – a teraz jesteśmy przecież w szczycie sezonu grillowego. Podczas tego spotkania naszymi ekspertami byli Dominik Moskalenko – związany z nami od wielu lat szef kuchni oraz Szymon Czerwiński – człowiek z ogromną pasją do gotowania.

 

Perfekcyjny stek z grilla
W pierwszej części warsztatów Dominik Moskalenko podzielił się swoją ekspercką wiedzą z zakresu przyrządzania na ruszcie steków wołowych. Pierwszym etapem jest wybór wysokiej jakości mięsa – tu należy zwrócić uwagę, czy jest ono sezonowane, przez co staje się dojrzałe i odpowiednio kruche oraz czy w jego strukturze jest widoczna charakterystyczna „marmurkowatość”. Szlachetność wołowiny sprawia, że nie trzeba jej marynować, gdyż przyprawy zniwelowałyby jej „czysty” smak. Wystarczy zatem sól, którą możemy dodać przed grillowaniem, o ile mięso szybko trafi potem na ruszt. Stek należy umieścić w tym miejscu grilla, gdzie jest wysoka temperatura. Czas grillowania zależy właśnie od niej, od grubości steka, a także od kulinarnych upodobań. W odpowiednim jego ustaleniu pomoże stworzona przez Sokołów bezpłatna aplikacja Stek Timer, dzięki której łatwo przyrządzić mięso w określonym stopniu wysmażenia: rare (krwiste), medium (średnio wysmażone), czy well done (dobrze wysmażone). Następnie warto odłożyć mięso na tę część grilla, gdzie temperatura jest niższa. Niezbędnym etapem jest też pozostawienie steka na kilka minut, by „odpoczął” – dzięki czemu znajdujące się w nim soki rozejdą się równomiernie, co zdecydowanie poprawi jego walory smakowe i strukturę. Tak przyrządzona wołowina podczas warsztatów stała się składnikiem warstwowej kanapki, której smak uzupełniły domowe pikle z sezonowych warzyw, chrupiąca sałata i masło czosnkowe.

 

Kulinarna podróż pod znakiem grillowania
Szef kuchni Szymon Czerwiński zaprezentował, jak szybko i prosto można przyrządzić na ruszcie wyśmienite dania inspirowane kuchniami świata. Były to: tortille z wołowiną, salsą mango i salsą roja, grillowany kebab w oryginalnej marynacie, z domowym coleslawem, dipem paprykowym i tzatzikami, a także zakręcone szaszłyki z karkówki, z dipem miętowym i dipem z grillowanych bakłażanów. W każdym z tych dań wysokiej jakości mięso z Sokołowa, w połączeniu z sezonowymi warzywami i różnorodnymi dodatkami stworzyło wysmakowaną kompozycję.

 

Podczas tych warsztatów przygotowaliśmy wiele wyśmienitych dań – podsumowuje Marcin Bałanda, Dyrektor ds. PR i Komunikacji w Sokołów S.A. – Mam nadzieję, że zainspirowaliśmy naszych gości do odkrywania nowych smaków i że nabytą tu wiedzą będą się dzielić z innymi.

 

 

Dodatkowych informacji udziela:

Marcin Bałanda

Dyrektor Spółki ds. PR i Komunikacji w Sokołów S.A.

marcin.balanda@sokolow.pl

Tel. +48 608 034 701

 

Agnieszka Sałkowska

Project Manager w Quality PR

a.salkowska@qualitypr.pl

Tel.  +48 504 412 747

 

O firmie Sokołów S.A.

”SOKOŁÓW” S.A. to jeden z największych producentów mięsa w Centralno-Wschodniej Europie i jeden z liderów branży w Polsce. Od lat wyznacza standardy i jest prekursorem zmian w sektorze mięsnym. Firma zatrudnia niemal 9 500 osób. Główna siedziba spółki mieści się w Sokołowie Podlaskim. W skład spółki wchodzi 8 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w: Sokołowie Podlaskim, Kole, Robakowie, Dębicy, Czyżewie, Jarosławiu, Tarnowie oraz Osiu.

Marka SOKOŁÓW to jedna z najcenniejszych polskich marek, doceniana przez konsumentów szczególnie za smak i wysoką jakość, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia – Ulubiona Marka Polaków, złote medale MTP Polagra Food oraz prestiżowy tytuł Solidnego Pracodawcy.