Maksymalizacja wydajności i jakości w produkcji mięsa drobiowego

Polska firma Starmeat inwestuje w najnowocześniejsze systemy separacji mięsa AM2C Beluga i Barracuda
firmy Provisur Technologies

 

Starmeat, z siedzibą w Koluszkach, jest jednym z najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa drobiu na świecie. Dzięki zastosowaniu wyrafinowanego sprzętu produkcyjnego i rygorystycznej kontroli jakości firma obsługuje globalną sieć klientów. Najnowocześniejszy zakład produkcyjny i wyjątkowa jakość produktów Starmeat są możliwe dzięki partnerstwu z firmą z Provisur Technologies, producentem sprzętu do przetwarzania żywności z siedzibą w Chicago w USA. Od czasu zintegrowania systemów separacji AM2C Beluga i Barracuda firmy Provisur z liniami przetwórczymi, Starmeat rośnie w siłę, zwiększając wydajność i maksymalizując jakość.

 

Rynek światowy – z siedzibą w Polsce
Starmeat został założony w 2010 roku i specjalizuje się w produkcji mięsa drobiowego od 2013 roku. W 2018 roku firma rozpoczęła poszukiwania rozwiązań projektowych i innowacji technologicznych dla nowego zakładu przetwórstwa mięsnego. Szybko doprowadziło to do współpracy z Provisur Technologies w świadomości, że urządzenia Provisur będą oferować niezbędne połączenie innowacji, wysokiej wydajności i wyjątkowej higieny. W 2019 roku rozpoczęto budowę najbardziej zaawansowanego do tej pory zakładu produkcji mięsa mielonego i rozbioru mięsa w Polsce. Pod koniec 2020 roku rozpoczęto produkcję, dzięki czemu Starmeat może produkować 200 ton wysokiej jakości mięsa dziennie.

 

Znany ze swojej wyjątkowej jakości, Starmeat dostarcza swoje produkty do krajowych i międzynarodowych zakładów przetwórstwa mięsnego, a także międzynarodowych firm handlu mięsnego. Kanały te odpowiadają za ponad 80% sprzedanego wolumenu. Pozostałe 20% to klienci z branży karmy dla zwierząt domowych, a także firmy zajmujące się mięsem drobiowym. Mechaniczna separacja drobiu stanowi największą część produkcji kiełbas, pasztetów, kebabów i wyrobów garmażeryjnych.

 

 

Współpraca oparta na doskonałości
Kiedy Starmeat zaczął myśleć o budowie nowego zakładu produkcyjnego, firma borykała się z dwoma wyzwaniami:
Pierwszym z nich jest ciągły dynamiczny rozwój sektora drobiarskiego. Jako jedyny segment przemysłu mięsnego o rosnącym spożyciu, produkcja mięsa drobiowego ma średnią roczną stopę wzrostu wynoszącą 7%. Każdy nowy sprzęt musiałby nadążać za tymi zmianami i pozwolić Starmeat sprostać wzrostowi popytu.
Po drugie, utrzymanie jakości i bezpieczeństwa pomimo wzrostu produkcji ma ogromne znaczenie dla firmy, której motto brzmi: „Jakość jest naszą zaletą“. Starmeat wykorzystuje wyłącznie najwyższej jakości drób domowy, który następnie przechodzi szereg kontroli na wszystkich etapach swojej produkcji. Idealnie byłoby, gdyby nowy sprzęt produkcyjny nie tylko zachował ten poziom doskonałości, ale także jeszcze bardziej go podniósł. Projektując nowy zakład, było zatem jasne, że tylko najnowocześniejsze systemy przetwórstwa mięsa, wykrywacze metali i analizatory mięsa wykonają to zadanie. Dodatkowo konieczne byłoby stałe monitorowanie parametrów takich jak woda, tłuszcz, białko i wapń przy zachowaniu szybkości, maksymalnej wydajności i elastyczności.
Provisur Technologies stał się partnerem Starmeat ze względu na swoją globalną reputację jako jednego z najbardziej innowacyjnych producentów systemów separacji mięsa na świecie. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, a także doskonałości technologicznej, rozwiązania oferowane przez Provisur koncentrują się na tych wymaganiach, które są kluczowe dla Starmeat.

 

 

Zaawansowana technologia: niezawodna, bezpieczna, łatwa w użyciu
W związku z tym zdecydowano, że systemy separacji mięsa Beluga i Barracuda firmy Provisur zostaną zintegrowane z liniami produkcyjnymi Starmeat. System Beluga oferuje najlepszą technologię odkostniania i odścięgnianie obecnie na rynku i zapewnia kompleksowe rozwiązanie dla wymagań linii produkcyjnej Starmeat. Chroni surowiec poprzez delikatny, minimalny wzrost temperatury. Zapewnia ważną konsystencję produktu, wysokiej jakości strukturę i niski poziom wapnia poniżej 1000 ppm. Dzięki systemowi Barracuda Provisur stworzył nowy standard w technologii separacji mięsa. Jest to system modułowy, który oferuje niemal nieograniczoną elastyczność konfiguracji, aby dostosować się do konkretnych zastosowań. System wysokociśnieniowy współpracuje z pompą łopatkową, która jest przeznaczona do pompowania odpadów kostnych, mechanicznej separacji mięsa, i surowca o charakterze płynnym.
Oba systemy są proste w obsłudze oraz łatwe do czyszczenia i konserwacji, co skutkuje zaawansowanym bezpieczeństwem i higieną żywności. Co ważne dla Starmeat, wbudowana elastyczność systemów oznacza, że można je również łatwo zintegrować z istniejącymi liniami produkcyjnymi. Ponadto oba systemy oferują proste i płynne regulacje, gdy konieczne będą przyszłe zmiany.

 

Okno na przyszłość: jakość spotyka się ze zrównoważonym rozwojem
Dla firmy takiej jak Starmeat największą korzyścią ze współpracy z systemami Provisur była poprawa jakości produktów. Kolejną zaletą oferowaną przez Provisur jest doskonała obsługa klienta i szybkie czasy reakcji. W nagłych wypadkach Starmeat był w stanie wezwać serwis Provisur w Polsce (nasz wyłączny przedstawiciel firma Promatec Sp. z o.o.) i Francji, aby zapewnić niezawodne i szybkie wsparcie. W wyniku pierwszej udanej współpracy Starmeat już myśli o kolejnych inwestycjach. – Pomimo tego, że minął zaledwie rok od uruchomienia jednego z najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa drobiu na świecie, już myślimy o przyszłości – mówi Daniel Katowicz, prezes Starmeat. „Opracowujemy kolejną gamę produktów i z niecierpliwością czekamy na stworzenie jej w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem zespołu Provisur.“
Polski sektor drobiarski cały czas rośnie w siłę. Podobnie jak i unijna strategia rozwoju Zielonego Ładu będą miały bardzo istotny wpływ na przyszłą działalność Starmeat. Daniel Katowicz wyjaśnia: „Oznacza to, że wspólnie z Provisur będziemy również uważnie przyglądać się w poszukiwaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych przyjaznych środowisku“.

 

Technologie Provisur
Provisur® Technologies z siedzibą w Chicago, Illinois, USA, z kilkoma filiami w Europie, specjalizuje się w innowacyjnych maszynach przemysłowych do przetwarzania żywności, jak również w zintegrowanych systemach produkcyjnych dla szerokiej gamy produktów końcowych. Pod parasolem firmy znajduje się kilka znanych i cenionych marek, które należą do liderów technologicznych w branży. Dzięki swojemu portfolio produktów, podzielonemu na obszary krojenia (Cashin®, Formax®, Hoegger®, MultitecTM), dalszej obróbki (Weiler® i Formax®), DMC (Lutetia®), separacji (AM2C®, Beehive®, Hoegger®) i CookChill (Hoegger®), Provisur dostarcza przedsiębiorstwom przetwórstwa spożywczego rozwiązania o maksymalnej wydajności dla wymagań każdej wielkości.

 

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź Provisur www.provisur.com lub skontaktuj się z nami pod adresem info@provisur.com.

 

Provisur – many legacies, endless possibilities.