Kulinarny Puchar polskiego Mięsa Drobiowego

Za nami emocjonujący dzień, podczas którego dziesięć  2 – osobowych drużyn młodych adeptów sztuki kulinarnej ze szkół gastronomicznych walczyło w  I Ogólnopolskim konkursie Kulinarnym o Puchar Polskiego Mięsa Drobiowego, pod patronatem najznakomitszych w tej dziedzinie – Fundacji Klub Szefów Kuchni.

 

Pomysłodawcą oraz organizatorem konkursu był Związek Polskie Mięso. Cały projekt został sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. „Celem wydarzenia było poinformowanie o jakościach i cechach, w tym zaletach mięsa drobiowego oraz jego przetworów, a tym samym kształtowanie pozytywnego wizerunku i rozpoznawalności mięsa drobiowego, polskiego pochodzenia wśród uczniów szkół gastronomicznych oraz kadry nauczycielskiej” – mówi Katarzyna Oponowicz dyrektor biura Związku Polskie Mięso.

 

Mottem przewodnim konkursu był element kurczaka oraz  podroby. Zgodnie z regulaminem konkursu uczestnicy musieli wykorzystać również produkty regionalne, sezonowe i przyrządzić autorskie menu mając do dyspozycji jedynie 60 minut! Presja czasu, stres i wysokie wymagania Jury nie ułatwiały zadania uczestnikom. Dziesięć konkursowych potraw oceniało profesjonalne Jury w składzie: Jarek Walczyk – Przewodniczący Jury, Prezesa Fundacji Klub Szefów Kuchni Teo Vafidis – z pochodzenia Grek, z zawodu Szef Kuchni i Ekspert Kulinarny, z pasji ambasador kultury i kuchni greckiej w Polsce i osobowość telewizyjna, Giancarlo Russo – jeden z najbardziej znanych kucharzy w Polsce, Robert Sowa – kucharz, restaurator i autorytet w dziedzinie sztuki kulinarnej, a także Katarzyna Oponowicz – dyrektor Związku Polskie Mięso.

 

 

Nad wydarzeniem czuwał, doświadczony w Konkursach Kulinarnych i tematyce mięsa – znakomity szef kuchni Marcin Budynek. Jury oceniało prace konkursowe w oparciu o cztery kryteria: smak oraz technika podania, dobór składników,  w tym produktu regionalnego, organizacja pracy i oczywiście ocenie szczególnej podlegało użycie elementu drobiowego. Po degustacji wszystkich dań jury udało się na liczenie głosów. „Mamy coraz bardziej kreatywną i odważną młodzież, która świetnie potrafi wykorzystać lokalne produkty, zna techniki i tworzy zaskakujące dania” – podsumował konkurs Marcin Budynek moderator konkursu.

 

Wydarzenie połączone było z prelekcjami na temat mięsa drobiowego, które odbyły się w Kulinarny m studio Grzegorza Łapanowskiego – Food Lab studio. Prezentacje poprowadzili: dr Kamil Szaciło – Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w SuperDrob S.A. oraz prof. UMK dr hab. Jarosław Dumanowski, który opowiedział o polskich tradycjach kulinarnych związanych z mięsem drobiowym.

 

 

Dodatkowo został też przeprowadzony show kulinarny w wykonaniu szefów: Konrad Kuzyka oraz Bartosza Łukaszewicza.

 

 

Całość wydarzenia uświęcił wspólny lunch przygotowany na bazie mięsa drobiowego z wykorzystaniem  m.in. nowości produktowej firmy SuperDrob S.A. ,,Sielski kurczak”.

 

 

Na najwyższym podium stanęli Jakub Podlewski i Dominik Czeronek z Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu. Srebro wywalczyły Natalia Grubert i Małgorzata Kłosowska z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztynie, ostatnie miejsce na podium zostało przyznane  Milenie Koprowskiej i Katarzynie Polaczyk z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielone Górze.

 

 

PROJEKT SFINANSOWANO Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO