Kontrola wilgotności w zakładzie mięsnym

Samo mięso oraz jego przetwórstwo wymagają surowych zasad higieny, a także zagwarantowania wysokiej jakości produktów. Ze względu na konieczność przetwarzania produktów mięsnych w chłodnych pomieszczeniach, często na sufitach, ścianach i zimnych powierzchniach występuje skraplanie się wilgoci, które w połączeniu z wysoką wilgotnością może spowodować rozwój bakterii i pleśni. Aby uniknąć tego niekorzystnego zjawiska, wilgotność względna nie powinna przekroczyć 65-70% RH. Większość bakterii umiera lub nie może się rozmnażać przy wilgotności względnej poniżej 50% RH. W pomieszczeniach pozbawionych urządzeń osuszających potrzeba więcej czasu na osuszenie pomieszczeń i korytarzy po uprzednim ich umyciu, co powoduje, że są one śliskie, czego skutkiem są przestoje lub zatrzymanie produkcji.

 

Znaczna część wody używana podczas obróbki mięsa w zakładach branży mięsnej obecna jest w procesie produkcji i pakowania mięsa. Znajduje się ona na podłogach oraz powierzchniach maszyn. Hale produkcyjne i magazyny te są wentylowane głównie przy użyciu powietrza zewnętrznego, w efekcie czego do pomieszczenia wprowadzane są również duże ilości wilgoci z zewnątrz. Jest to widoczne szczególnie podczas miesięcy letnich, kiedy gorące i wilgotne powietrze łączy się z zimnym powietrzem z produkcji i pakowania, w efekcie znacznie podwyższając wilgotność względną. Opary z mięsa zwierzęcego w zetknięciu z chłodnym wilgotnym powietrzem kondensują tworząc kropelki wody widoczne na produktach.

 

Brak kondensacji, pleśni i bakterii
Zmniejszenie zawartości wody w powietrzu to obniżenie punktu rosy; co w rezultacie zapobiega kondensacji i skutecznie wyeliminuje rozwój pleśni i bakterii. Powierzchnie podłóg, ściany, sufity oraz maszyny stają się suche. Standardy higieniczne oraz bezpieczeństwa zostają polepszone – dzięki zastosowaniu osuszaczy adsorpcyjnych.

 

Mniejsze przestoje w produkcji
Najpopularniejszy sposób suszenia pomieszczeń to oczyszczenie podłóg i innych powierzchni przez jej umycie jak również zastosowanie wentylacji wywiewnej. Powoduje to znaczne przestoje w produkcji. Zastosowanie osuszaczy adsorpcyjnych znacznie skraca czas potrzebny do osuszenia zawilgoconych sufitów, ścian i maszyn co w rezultacie zmniejsza przestoje w produkcji czyniąc pracę bardziej wydajną.

 

Poprawa środowiska pracy
Rezultatami obniżonej wilgotności w pomieszczeniach produkcyjnych jest zachowanie odpowiedniego komfortu pracy załogi. Obniżona wilgotność zapobiega także powstawaniu nieprzyjemnych zapachów jak i ryzyku poślizgu na mokrych powierzchniach.

 

System HACCP i kontroli wilgotności
Kontrolowanie wilgotności w procesie produkcji i pakowania poprzez zastosowanie osuszaczy adsorpcyjnych to usprawnienie procesów produkcyjnych jak i zapewnienie odpowiedniej higieny (dzięki Systemowi Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli – HACCP).

 

 

Seibu Giken DST Poland Sp. z o.o.
Paweł Jelonkiewicz
pawel@dstpoland.pl
Mobile +48 606 765 676
www.dstpoland.pl