Kontrola barw wyrobów mięsnych za pomocą Konica Minolta CM-700d

Ze względu na tempo życia zdarza nam się jeść na mieście i w trasie. Do szybkiego jedzenia, które zapewne w Polsce ma już swoją tradycję można zaliczyć hot-dog’a. Przecież w takim otoczeniu wzrastaliśmy, gdzie będąc młodym można było zjeść na mieście zapiekankę, albo właśnie hot-dog’a. Później modę na parówkę w bułce podsyciła pewna stacja paliw.

 

Po krótkim przedstawieniu widać, że parówka może być posiłkiem dla niejednego z nas. Dla producentów tych mięsnych przekąsek ważne jest, by uzyskany kolor był powtarzalny niezależnie od zakładu, ewentualnych zmian dostawców czy daty produkcji. Dla zabezpieczenia takich kwestii warto skorzystać z możliwości posiadania urządzenia do mierzenia barw. Dzięki temu możemy mieć skatalogowane barwy surowców określonych liczbowo, a nie przez subiektywne opisy. Dotyczy to również możliwości posiadania całej oferty, która może być przedstawiana liczbowo.
Dla sprawdzania czy parówki są zgodne kolorystycznie Konica Minolta proponuje CM-700d. Przedstawiając ten spektrofotometr trzeba podkreślić, że jest to urządzenie, które mierzy wartość bezwzględną barwy pojedynczej parówki i posiada możliwość zmierzenia w porównaniu do innej parówki. Czyli mierząc w ten drugi sposób możemy zobaczyć ewentualne odchylenia barwy względem innej parówki. Takie podejście jest wskazane, gdy pewna ilość parówek jest pakowana zbiorczo i jest potrzeba zapewnienia zgodności koloru kilku do kilkunastu sztuk w jednym opakowaniu.

 

Przechodząc do opisu samego urządzenia to CM-700d jest modelem przeznaczonym do pracy za pomocą trzymania go w ręku. Jest lekki i odznacza się świetnie zaprojektowaną budową. Jego ergonomia pozwala w łatwy sposób sprawnie pracować. Posiada pełną funkcjonalność i nie potrzebujemy programu do jego konfiguracji. Dzięki niemu możemy wprowadzić ustawienia pomiarowe takie jak obserwator i iluminant oraz ustawić wielkość pola pomiarowego. W tej ostatniej kwestii spektrofotometr dysponuje 2 wymiarami: Ø8 mm i Ø3 mm. Ponadto wprowadzamy w samym urządzeniu ilość pomiarów do uśredniania wyników co ma niezwykle istotną kwestię dla jakości pomiarów. Do przechowywania danych mamy do dyspozycji 1000 miejsc dla wzorców i 4000 dla próbek. Jeśli potrzebujemy kontrolować surowce i produkty oparte na określonych standardach barw to właśnie w tym celu możemy zmierzone numery kolorów przetrzymywać w pamięci i następnie regularnie sprawdzać możliwe odchyłki na produkowanych elementach. Obsługa danych
w prosty i jasny sposób przekazuje różnice na podstawowych układach współrzędnych kolorów jakim jest L*a*b*. Na ekranie widzimy wyniki zarówno wartości samej próbki jak i w porównaniu do wzorca koloru zarówno w trybie ze składową lustrzaną (SCI) jak i bez niej (SCE). Oprócz tego, urządzenie dysponuje ciekawą funkcją, która przyspiesza prace decyzyjne. Jest to automatyczne przedstawianie numeru koloru z bazy zmierzonych wzorców do zmierzonej próbki.

 

Dla producentów wyrobów mięsnych istotny jest wygląd wędlin paczkowanych. To przecież oczami smakujemy produkty spożywcze. Wrażenie wzrokowe ma również znaczenie w czasie przechowywania w lodówce, aż do całkowitego zjedzenia zakupionych produktów. Możliwość regularnego sprawdzania barwy pozwala na uzyskanie cennego spokoju, by produkty miały określoną i powtarzalną barwę. W takim celu można śmiało korzystać z tego samego rozwiązania co dla pomiaru parówek. Spektrofotometr Konica Minolta CM-700d jest o tyle dobrym urządzeniem, że ze względu na swoją poręczność można w łatwy i szybki sposób wykonać pomiar bez skomplikowanego przygotowania próbki. Po prostu wybieramy miejsce pomiaru. Urządzenie pozwala na wprowadzenie nazwy zarówno pomiaru jak i zmierzonego standardu czyli koloru ustalonego jako wzorcowy. Przeglądając dane pomiarowe od razu jest podany nr wzorca, do którego porównano pomiar i datę wykonania sprawdzenia. Pracując długo i często na urządzeniu nie potrzebujemy się martwić o dostępność gniazdka elektrycznego i zasilacza, bo potrzebujemy jedynie cztery sztuki baterii AA. Natomiast dla zwiększenia wydajności możemy ustawić funkcję oszczędzania energii. Oznacza to, że po określonym czasie wyrażonym w minutach, tylko wyświetlacz wyłączy się, a ponowna aktywacja wymaga wciśnięcia przycisku bez potrzeby ponownego włączania i przeprowadzania kalibracji. Daje nam to oszczędność czasu i energii.

 

Jak mierzyć produkty mięsne za pomocą CM-700d?
W takich pomiarach ważne jest, aby całe pole pomiarowe było zakryte przez mierzoną jednobarwną powierzchnię z widocznym stykiem pomiędzy przysłoną pomiarową a mierzonym produktem. Natomiast do obszaru dobrych praktyk warto zaliczyć rodzaj i powtarzalność metodyki pomiarowej. Sprawdzenie siły nacisku i wykonywanie pomiarów jako średnia z odpowiedniej ilości składowych
z pewnością należy do zakresu prac wstępnych, które warto wykonać przed pełnym wdrożeniem urządzenia. Mając do dyspozycji model Konica Minolta CM-700d możemy zmierzyć parówkę wzdłuż po zewnętrznej stronie. W tym celu należy skorzystać z mniejszej przysłony SAV, która posiada fizyczny otwór o średnicy 6 mm, a soczewka uwzględnia pomiar ze średnicy 3 mm. Mierząc wzdłuż można ustawić pomiar uśredniający na przykład z 5 punktów i podczas wykonywania tych pomiarów na bieżąco można sprawdzać ewentualne nierównomierności barwy w tych punktach. Oprócz tego możemy przecież zmierzyć ją w przekroju.

 

Jakie jeszcze inne produkty można mierzyć?
Otóż model CM-700d ma możliwość doposażenia z szerokiego zakresu akcesoriów dodatkowych. Pozwalają one na szersze wykorzystanie urządzenia z uwzględnieniem prawidłowej techniki pomiarowej. Można zatem mierzyć pasztety, smarowidła i opakowania nieprzeźroczyste czy część zadruku o kryjącej warstwie.
Zaletą urządzenia CM-700d jest fakt, że jest przeznaczone do regularnego przenoszenia. Jeśli potrzebujemy skontrolować barwy na innym zakładzie, to wystarczy spakować ją w dedykowaną walizkę, która ochroni przed ewentualnymi uszkodzeniami. W taki sposób mamy cenną możliwość sprawdzenia zgodności międzyzakładowej.
Jeśli są w ofercie wyroby mięsne, które mogą powodować dostawanie się drobin produktów do wnętrza urządzenia to można wyposażyć się w przysłonę ze szkłem, która uniemożliwi przedostawanie się czegokolwiek do wnętrza urządzenia. Przykładem mogą być miękkie części, a przedstawiona przysłona zawiera szkło na całym otworze pomiarowym i gwarantuje płaską powierzchnie w polu pomiarowym nie powodując zbędnych zagłębień w profilu pomiarowym. Taki fakt jednoznacznie podnosi jakość pomiaru. Idąc dalej – jeśli martwimy się o całe urządzenie to możemy wyposażyć je w ochronne etui by zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami i trudnymi zabrudzeniami.

 

 

Wartą omówienia cechą urządzenia jest możliwość przedstawiania zmierzonego koloru w różnym oświetleniu. Oznacza to, że po pomiarze wyrobu mięsnego, od razu na ekranie spektrofotometru możemy zobaczyć liczbowe przedstawienie koloru dla oświetlenia naturalnego słonecznego i dla sztucznego np.: świetlówki. Taki fakt może nabrać znaczenia kiedy uświadomimy sobie, że wyroby mięsne są wyeksponowane z różnego rodzaju sztucznym oświetleniem, a my mimowolnie oceniamy je wszystkie na kuchennym blacie przy oknie.
Podsumowując, jest to tylko krótkie przedstawienie możliwości ręcznego spektrofotometru, którego funkcjonalność zawsze można potwierdzić na spotkaniach z naszymi konsultantami. Zachęcamy do takiej możliwości zarówno u Państwa w zakładzie jak i w naszym biurze. Pomożemy skonfigurować pełne rozwiązanie i ustalić odpowiednią metodykę pomiarową.

 

 

Konica Minolta
Sensing Europe B.V. Sp. z o.o.
Oddział w Polsce

ul. Skarbowców 23a, 53-025 Wrocław
Tel: +48 71 734 52 11
Fax: +48 71 734 52 10
E-mail: Info.Poland@seu.konicaminolta.eu
Web: www.konicaminolta.eu

 

 

Andrzej Wojtkowski