Kontrola barw wyrobów mięsnych za pomocą Konica Minolta CM-5

Do kontroli barwy zarówno surowców jak i produktów mięsnych Konica Minolta oferuje dwa główne rozwiązania – korzystamy z urządzenia ręcznego lub inwestujemy w stacjonarne. Pierwsze z nich zostało już przedstawione w poprzednim artykule.

 

Natomiast drugie rozwiązanie na wstępie posiada dodatkową zaletę, to znaczy pozwala mierzyć w dwóch trybach – pierwszy z nich to ten przeznaczony wyłącznie do próbek nieprzezroczystych i znany z urządzeń przenośnych, a drugi przedstawia tą właśnie korzyść jaką jest pomiar próbek przezroczystych. Popularnym i cenionym reprezentantem tego typu rozwiązania jest spektrofotometr Konica Minolta CM-5. To urządzenie proste i łatwe w obsłudze. Posiada intuicyjny przewodnik konfiguracyjny po to, by ustawić i zawsze mieć pewność, że będziemy mierzyć w odpowiednim trybie. Nie pozwoli na pomiary jeśli po włączeniu nie wykonaliśmy niezbędnej kalibracji. Do obsługi danych posiada wyświetlacz, który w przejrzysty sposób przedstawia datę pomiaru, nazwę pomiaru, ustawienia w jakich wykonano pomiar i dodatkowe ekrany – jako inne sposoby wyświetlania wyników. Oznacza to, że możemy odczytywać wyniki zarówno w układzie L*a*b*, ich różnice w porównaniu z informacją, w którym kierunku występują odchylenia kolorystyczne, spektrum odbiciowe czy położenie w układzie kolorystycznym. Ponadto 1 z ekranów przedstawia jednocześnie parametry wzorca i porównywanej próbki z odchyleniem. Posiada niezbędne przyciski, które pozwalają na pełną obsługą. Pomiary są przechowywane w 2 zbiorach – próbek i wzorców. Oznacza to, że serie pomiarowe możemy porównywać do referencyjnych wartości zwanych wzorcami.

 

Dostarczanie i zapewnienie takiego samego wyglądu samego produktu jak i opakowania w całym okresie przydatności stanowi istotne zadanie dla dostawców żywności. Szczególnie, gdy dostrzeżemy jak zmienia się proces zakupowy takich produktów. Wykonując zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych wrzucamy do wózka wędlinę i mięso tak jak pozostałe produkty. Są one zapakowane i zafoliowane. Jeżeli opakowanie wędliny jest przeźroczyste to naturalnym jest fakt, że biorąc do wózka kilka takich produktów wzrokowo nie powinny się różnić. Oznacza to, że intuicyjnie już jest nakreślona tolerancja na powtarzalność barwy wyrobów mięsnych. Dlatego dla wszystkich zajmujących się odpowiedzialnością za kontrolę żywności Konica Minolta oferuje narzędzie wysokiej klasy, które poprzez prosty i szybki pomiar daje możliwość przedstawienia wielkości różnicy kolorów asortymentu. Taki prosty pomiar jakim jest barwa daje dużo dodatkowych informacji w analizach zarówno jakości jak i produkcji, przechowywania czy transportu. Omawiany spektrofotometr Konica Minolta CM-5 posiada również możliwość przedstawienia wyników barwy w 2 rodzajach oświetlenia. Taka funkcjonalność pozwala zobrazować czy i w jakim stopniu produkty mięsne mogę inaczej wyglądać w oświetleniu lodówki, a inaczej w oświetleniu otoczenia. Takie odczytywanie barwy pozwoli również uniknąć sytuacji w, której dwa takie same opakowania wędlin wyglądające identycznie w oświetleniu ogólnym sklepu będą się różnić, gdy wyjdziemy z niego.

 

 

Za takim prostym faktem jakim są powtarzalne barwy zapakowanych wędlin stoi dział technologii, produkcji i kontroli jakości zakładów mięsnych, który codziennie potrzebuje kontrolować równomierność wędzenia czy temperatury. Ponadto również sprawdzany jest wpływ czy inne maszyny nie wprowadzają drobnych zmian, które po kilku godzinach mogą już dawać widoczne różnice barwy jak na przykład oblewarki, olejarki czy komory klimatyczne. Do takich zastosowań wynik barwy oferuje korzyści jakim jest sprawdzanie stabilności procesu. Ponadto spektrofotometr CM-5 pozwala eliminować błędy ludzkie i wpływa na monitorowanie procesów, które zmieniają barwę. Wynik pomiaru barwy może przenosić informacje związane z jakością mięsa, jego przechowywaniem i zdatnością do spożycia.
Jeśli praca związana z kontrolą jakości wykracza poza pomiary parówek, wędlin czy pasztetów to CM-5 pozwala rozszerzyć zakres badań o próbki, które należy mierzyć w świetle przechodzącym. Do takich trzeba zaliczyć oleje, buliony, wywary czy po prostu woda. Reasumując wszystkie ciecze, które są co najmniej półprzeźroczyste. Jeśli potrzebujemy kontrolować ciała stałe, które również są przezroczyste to jak najbardziej jest to możliwe. Część urządzenia przeznaczona do takich pomiarów jest wystarczająco duża, by móc sprawdzać różnego rodzaju próbki. Jej zaletą jest otwieranie tej części pomiarowej wzdłuż urządzenia co umożliwia pomiar naprawdę dużych gabarytów.
Model Konica Minolta CM-5 można uznać za najbardziej wszechstronny z oferty stacjonarnych. Dlatego cieszy się tak niebywałym zainteresowaniem. Jest w klasie spektrofotometru, a to oznacza, że charakteryzuje się wysoką dokładnością i powtarzalnością. Ta kwestia może grać główną rolę jeśli nasza praca jest skoncentrowana na sprawdzaniu powtarzalności oferowanych wyrobów. Przykładem może okazać się kwestia produkcji wyrobów mięsnych pod marki własne – najczęściej dużych sieci sklepów spożywczych, które należą do grupy wymagających klientów. Drugim może okazać się kwestia ewentualnych podróbek. Wspomniana elastyczność urządzenia odznacza się możliwością mierzenia surowców i produktów spożywczych. To dzięki odpowiednim przysłonom i szerokiej gamy dodatkowych akcesoriów można mierzyć zarówno małe jak i duże powierzchnie. Świetnie sprawdza się w produktach stałych jak i tych sypkich, czy w postaci płynnej. Szeroka gama standardowych akcesoriów pozwala na pomiar rozmaitych próbek. Kilka rodzajów szalek o różnej wysokości i średnicy pozwala na odpowiedni ich dobór tak, by z jednej strony oszczędzać materiały próbek, a z drugiej, by dobrać właściwe naczynie dla miarodajnych pomiarów.

 

 

Urządzenie jest również przystosowane do pomiarów różnego rodzaju opakowań – czy to z tworzyw sztucznych czy papierowych, słoików czy butelek tych gotowych czy w formie preform.
Urządzenie stacjonarne CM-5 jest z definicji niezależne od komputera i programu. Oznacza to, że pełną obsługę uzyskujemy na samym spektrofotometrze. Począwszy od wprowadzenia ustawień, nadania nazwy dla każdego pomiaru i zarządzania danymi. Rozszerzając ostatnią funkcjonalność należy mieć na myśli możliwość przedstawienia wyników w formie średniej jak i pokazania prostej statystyki z zaznaczonych danych. Warto pamiętać, że funkcja ta jest tak zaprojektowana, że nie pozwoli uzyskać statystyki z próbek o różnych ustawieniach pomiarowych jak i również wtedy, gdy w zbiorze znajdują się próbki porównane do różnych wzorców. W kwestii uśredniania pomiarów można wykonać ustawienie w ten sposób, by każdy kolejny pomiar był uśredniany ręcznie jak i automatycznie. Pierwsza opcja sprawia, że po każdym pomiarze widzimy średnią, wartość maksymalną, minimalną i standardowe odchylenie. To sprawia, ze mierząc ręcznie widzimy już podczas próbkowania czy wynik będzie miarodajny. Po zakończeniu uśredniania poszczególne składowe jak i średnia zostają w pamięci.
Następnie po pomiarze można wybierać, do którego wzorca chcę przyrównać wynik jak również można zamienić próbę na wzorzec. Również można skasować pojedyncze dane jak i wszystkie. Jest też funkcja, która zabrania kasowania z bazy wzorców. Każdy pomiar jest automatycznie zapamiętany i w każdym momencie możemy wyniki wydrukować poprzez drukarkę szeregową lub pobrać na pamięć USB. Wyjątek stanowi możliwość zaimplementowania indywidualnego wzoru na barwę i możliwość przedstawienia wyników dla zmierzonego oświetlenia zewnętrznym spektrofotometrem do pomiaru światła lub podanego gotowego spektrum źródła światła. Takie działania można wykonywać poprzez program Spectra Magic NX2, który jest kontynuacją świetnie znanego poprzednika o tej samej nazwie.

 

Drodzy Państwo w celu bliższego zapoznania się z zaletami spektrofotometru CM-5 zachęcamy do kontaktu z konsultantami, którzy zaprezentują urządzenie z możliwością testowania. Zarówno w naszym centrum pokazowym z dala od codziennych spraw firmowych, ale również możemy przyjechać do Państwa.

 

 

Konica Minolta
Sensing Europe B.V. Sp. z o.o.
Oddział w Polsce

 

ul. Skarbowców 23a, 53-025 Wrocław
Tel: +48 71 734 52 11
Fax: +48 71 734 52 10
E-mail: Info.Poland@seu.konicaminolta.eu
Web: www.konicaminolta.pl

 

 

Andrzej Wojtkowski