Jak Wipasz S.A. wykorzystuje technologię do szybkiego podejmowania decyzji biznesowych

W dynamicznym środowisku biznesowym, niezależnie od branży, dostęp do wiarygodnych i aktualnych danych stał się kluczem do podejmowania strategicznych decyzji. Firma Wipasz S.A., która jest liderem w branży rolno-spożywczej, specjalizując się w produkcji świeżego mięsa z kurczaka i pasz, doskonale zdaje sobie sprawę z wyzwań związanych z utrzymaniem rentowności w produkcji i dystrybucji. Dlatego właśnie firma zdecydowała się na wdrożenie nowoczesnego oprogramowania do analizy i wizualizacji danych, aby podejmować szybsze, bardziej świadome decyzje.

 

Wipasz S.A. to firma oparta w 100% na polskim kapitale, która posiada dwie wytwórnie mięsa z kurczaka, w których produkowanych jest dziennie 1000 ton mięsa. Rocznie produkuje również ponad milion ton paszy dla drobiu, trzody i bydła w 6 wytwórniach zlokalizowanych w całej Polsce. To imponujące osiągnięcie, ale firma nie poprzestaje na dotychczasowych sukcesach. Obecnie finalizowana jest budowa nowoczesnej wytwórni BEZ GMO w Międzyrzecu Podlaskim.
Wipasz S.A. działa kompleksowo, obejmując kontraktację hodowców oraz odbiór żywca od ubojni. Współpraca z hodowcami opiera się na długoterminowych umowach kontraktacyjnych, które zapewniają wsparcie i bezpieczeństwo obu stronom. To innowacyjne podejście do relacji z partnerami w łańcuchu dostaw, które ma kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy.

 

Pełna kontrola danych: od pól po stoły konsumentów
Dziś Wipasz S.A. wyróżnia się jako firma, która staje się integralną częścią łańcucha dostaw żywności od samego początku – od pól po stoły konsumentów. Ich zintegrowany system produkcji obejmuje kilka kluczowych etapów, które zapewniają jakość i spójność produktów przez cały proces.
Pozyskiwanie i Magazynowanie Surowców: Surowce odgrywają kluczową rolę w produkcji pasz. Wipasz S.A. nie tylko pozyskuje te surowce, ale również skupia się na ich odpowiednim magazynowaniu. To oznacza kontrolę wilgotności, temperatury oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na jakość. Firma dba o to, aby surowce były dostępne w odpowiednich ilościach i jakości.
Współpraca z Hodowcami: Wipasz S.A. to partner hodowców. Firma zapewnia kompleksową logistykę pasz i żywca hodowlanego. To oznacza dostarczanie pasz w odpowiednich ilościach i terminach, co umożliwia hodowcom skupienie się na swojej pracy. Dodatkowo, firma oferuje wsparcie techniczne i weterynaryjne, co pozwala hodowcom utrzymać zdrowe i efektywne stada. Produkcja Mięsa Drobiowego: Firma jest odpowiedzialna za produkcję mięsa drobiowego, które trafia na rynek pod marką Wipasz. Każdy kilogram mięsa jest dokładnie identyfikowalny pod względem pochodzenia.
To oznacza, że klienci mogą być pewni, że produkt, który kupują, jest świeży i pochodzi od dostawcy znającego się na swojej branży.
Produkcja Pasz: Firma nie tylko wytwarza pasze, ale również koncentraty i dodatki mineralne. Proces produkcji pasz odbywa się w oparciu o rygorystyczne standardy jakości. Każdy składnik jest dokładnie ważony i mieszany, aby zapewnić optymalny skład pasz, dostosowany do potrzeb różnych grup zwierząt.

 

Wyzwania związane z danymi – skomplikowana struktura
Złożony system produkcji Wipasz S.A. generuje ogromne ilości danych na każdym z etapów procesu. Te dane to nie tylko ilości surowców czy wyniki produkcji, ale także dane zewnętrzne, takie jak ceny surowców czy informacje o cenach rynkowych gotowych produktów. Przetwarzanie i analiza tych danych stały się kluczowym wyzwaniem dla firmy.
Skomplikowana struktura danych: Ze względu na różnorodność etapów produkcji oraz wiele źródeł danych, firma musiała zmierzyć się z problemem skomplikowanej struktury danych. Dane były rozproszone i często niejednolite, co utrudniało analizę i raportowanie.
Potrzeba wyszukania Trendów: Przy tak dużym wolumenie danych, znajdowanie trendów i istotnych wzorców wymagało czasu i zasobów. Analizowanie danych na przekroju wielu lat było praktycznie niemożliwe bez narzędzi wspierających proces.
Konieczność Prognozowania: Branża, w której działa Wipasz S.A., jest narażona na zmienne warunki rynkowe. Dlatego konieczne jest prognozowanie i podejmowanie odpowiednich działań w odpowiedzi na te zmiany. Dostęp do dokładnych danych jest niezbędny do skutecznego prognozowania.
W obliczu tych wyzwań, zarząd firmy zrozumiał, że istnieje potrzeba wykorzystania nowoczesnych narzędzi do zarządzania danymi, które umożliwią szybszą analizę i skrócą czas potrzebny na przygotowanie raportów. To właśnie doprowadziło do decyzji o wdrożeniu systemu Business Intelligence – Qlik Sense, który okazał się kluczowym elementem strategii firmy w zakresie zarządzania danymi.

Wipasz S.A. idzie z duchem czasu: skracamy czas i zyskujemy wizję
Kiedy wyzwania związane z zarządzaniem ogromnymi ilościami danych stawały się coraz bardziej widoczne, zarząd Wipasz S.A. nie wahał się ani chwili. Był to moment, w którym firma stanęła przed szansą na prawdziwą transformację swojego sposobu działania. Zrozumienie, że szybka analiza i błyskawiczne dostarczanie raportów to klucz do podejmowania strategicznych decyzji, było dla nich inspiracją do działania.

 

 

Partnerstwo z firmą Hogart Business Intelligence: Szybkość w działaniu
Zarząd Wipasz S.A. nie tylko postanowił wprowadzić nowoczesne narzędzie do analizy danych, ale także działał zdecydowanie, wybierając do współpracy firmę Hogart Business Intelligence. To właśnie ta decyzja pozwoliła na sprawne wdrożenie systemu Business Intelligence – Qlik Sense.
Współpraca z Hogart Business Intelligence okazała się kluczowym elementem tej transformacji. Firma ta nie tylko dostarczyła narzędzie, ale również pracowała aktywnie z zespołem Wipasz S.A., aby dostosować je do specyficznych potrzeb firmy. To wspólne zaangażowanie pozwoliło na dostosowanie Qlik do unikalnej struktury i wymagań firmy oraz skróciło czas implementacji do minimum.

 

System Qlik Sense, który obecnie funkcjonuje w Wipasz S.A., okazał się kluczowym narzędziem w dwóch fundamentalnych obszarach.
Agregacja Danych: Dzięki Qlik Sense firma może teraz gromadzić dane z różnych źródeł, uwzględniając dane historyczne. To już nie tylko analiza bieżących wyników, ale także możliwość spojrzenia w przeszłość. Pełniejsza analiza danych pozwala na lepsze zrozumienie trendów i wzorców, co jest nieocenione przy podejmowaniu decyzji.
Prognozowanie Wyników: Wipasz S.A. nie tylko analizuje dane historyczne, ale także wykorzystuje je do prognozowania przyszłych wyników. To kluczowe, zwłaszcza w branży, w której zmienne warunki rynkowe mogą mieć duży wpływ na rentowność. Dzięki Qlik, firma może teraz lepiej przygotować się na ewentualne zmiany i podejmować bardziej świadome decyzje.
Ale to jeszcze nie wszystko. Wdrożenie Qlik Sense oznacza, że pracownicy Wipasz S.A. nie muszą już marnować czasu na zbieranie i porównywanie danych, co było czasochłonne i często uciążliwe. Teraz mogą skupić się na głębszej analizie danych, odkrywaniu nowych możliwości i przekształcaniu tych danych w konkretne działania.

 

 

Długofalowa perspektywa: ku jeszcze większym optymalizacjom
Korzyści z wdrożenia systemu do analizy i raportowania Qlik były widoczne niemal od razu. Skrócenie czasu przygotowania raportów pozwoliło pracownikom firmy na bardziej szczegółową analizę danych, a nie na ich zbieranie i porównywanie.
Qlik Sense umożliwia także łączenie danych, które wcześniej wydawały się niepowiązane, co pozwala na lepsze zarządzanie kosztami transportu i prognozowanie wpływu zmian w produkcji mięsa i pasz. Analizy przygotowywane w Qlik uwzględniają dane zewnętrzne, co daje pełniejszy obraz rynku.
Sukces wdrożenia Qlik Sense to dla Wipasz S.A. początek nowej ery w zarządzaniu danymi. Ale firma nie zamierza na tym poprzestać. Długoterminowe plany obejmują jeszcze intensywniejsze wykorzystanie możliwości prognozowania, co pozwoli jeszcze bardziej optymalizować operacje firmy i sprostać wyzwaniom rynku.
To historia o innowacyjnym podejściu do zarządzania danymi, która może być inspiracją dla innych przedsiębiorstw. Wipasz S.A. udowadnia, że szybka analiza danych i błyskawiczne podejmowanie decyzji to klucz do sukcesu, zwłaszcza w dynamicznych branżach.
Firmy prowadząc swoją działalność, a w szczególności te zajmujące się produkcją, każdego miesiąca gromadzą w swoich bazach danych setki tysięcy rekordów różnych zapisów odzwierciedlających operacje po stronie magazynów, produkcji czy też sprzedaży. – mówi Łukasz Kit dyrektor controllingu Dywizji Mięsnej w Wipasz S.A. – W większości są to dane surowe, które bez właściwej agregacji oraz integracji ze sobą są praktycznie nieprzydatne dla kadry zarządzającej. Dodatkowo, często stanowią ogromne wyzwanie dla działów Controllingu, by nad nimi zapanować przy użyciu arkuszy kalkulacyjnych Excel.
Wdrożenie oprogramowania typu Business Intelligence jakim jest Qlik Sense w firmie Wipasz S.A. w stosunkowo krótkim czasie pozwoliło na zwiększenie dostępności informacji zarządczej na każdym szczeblu zarządzania, począwszy od kierownika działu po zarząd firmy. W ten sposób firma nie ponosi kosztów nietrafionych decyzji biznesowych oraz na wczesnym etapie wyłapuje wszelkie niegospodarności. Należy podkreślić, że Qlik to nie tylko dostępność informacji, ale przede wszystkim bieżący monitoring firmy.  Qlik Sense „pracuje” 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!

 

Wipasz S.A. pokazuje, że w dzisiejszym świecie biznesu, efektywne zarządzanie danymi to klucz do sukcesu. Dzięki wdrożeniu systemu Qlik, firma może szybciej reagować na zmiany rynkowe, zoptymalizować koszty i utrzymać swoją pozycję lidera w produkcji mięsa drobiowego i pasz. Qlik Sense nie jest tylko narzędziem, ale też kluczowym elementem strategii firmy, umożliwiając jej dostarczanie produktów najwyższej jakości przy minimalnym ryzyku.

 

www.businessintelligence.pl