Jak w 3 krokach przygotować się do wzięcia kredytu?

Kredyt to szansa na szybszy rozwój Twojej firmy, dlatego warto z niego korzystać. Jednak do wzięcia kredytu trzeba się przygotować. Trzeba i przede wszystkim warto. Wzięcie kredytu to przecież decyzja biznesowa. Im lepiej się do niej przygotujesz, tym większe szanse, że przyniesie ona takie rezultaty, jakich oczekujesz.

 

Otrzymanie kredytu może być pewnym wyzwaniem. Szanse na to, że go dostaniesz będą tym większe, im wyżej kredytodawcy będą oceniali Twoją wiarygodność, a więc prawdopodobieństwo, że swoje zobowiązania spłacisz w terminie. Od Twojej wiarygodności zależą także warunki, na jakich otrzymasz kredyt: część ceny kredytu to „wliczone” ryzyko problemów z jego spłatą, więc im wyżej kredytodawca szacuje ryzyko problemów, tym cena kredytu jest wyższa.

 

A zatem pierwszy krok w przygotowaniach:

Zadbaj o wiarygodność

Zbudowanie swojej dobrej reputacji kredytowej wymaga czasu. Szybko można ją tylko zepsuć. Dobre decyzje, które podejmiesz dzisiaj, będą oczywiście budować Twoją wiarygodność, ale ich efekty nie przyjdą od razu. Jeśli do tej pory zdarzało Ci się często spóźniać ze spłatą raty kredytu, to 3 czy 4 raty spłacone w terminie zapewne nie wystarczą przyszłemu kredytodawcy do stwierdzenia, że wszystko jest już w porządku. (Ale już po roku sprawa może wyglądać inaczej.)

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli do tej pory prowadziłeś biznes solidnie, w szczególności – solidnie spłacałeś swoje zobowiązania – to… niewiele musisz robić.

 

Pamiętaj, aby nie pożyczać więcej niż możesz spłacić.

Twoja kredytowa przeszłość to nie wszystko: kredytodawcy chcą przede wszystkim przewidzieć Twoją kredytową przyszłość. Ocena Twojej historii to jedna z ważniejszym przesłanek. Drugą jest stosunek spłacanych rat do Twoich przychodów. Jako prostą i bardzo uniwersalną regułę możesz przyjąć, że miesięczna suma rat Twoich zobowiązań (przy czym za „raty” uznajemy tu wszystkie wydatki związane z kredytem: część kapitałową, oprocentowanie, ubezpieczenia i wszystkie opłaty) nie powinna przekroczyć połowy Twoich miesięcznych przychodów.

 

Wielu kredytodawców przyjęło zresztą dokładnie taki próg jako warunek konieczny dla udzielenia kredytu.

 

Ogranicz liczbę kredytów

Stosunkowo częstym błędem przedsiębiorców jest zaciąganie zbyt wielu zobowiązań. Nie chodzi tu nawet o łączną wartość, bo często są to kredyty na niewielkie kwoty, ale o ich liczbę. Tymczasem wiele kredytów to wiele spłat do zaplanowania i wiele okazji, by jakąś po prostu przeoczyć. Niby mały błąd, a jednak – zupełnie niepotrzebna – skaza na wizerunku solidnego kredytobiorcy. Dlatego jeśli masz wiele kredytów, dobrym pomysłem jest skonsolidowanie ich w ten czy inny sposób. Mniej miesięcznych spłat to mniejsze problemy operacyjne, a więc i mniejsze ryzyko błędów.

 

Drugi krok: sporządź plan

Jeśli myślisz o zaciągnięciu kredytu w celu realizacji jakiegoś przedsięwzięcia biznesowego, jako kredyt obrotowy czy jako alternatywę dla odroczonego terminu płatności, warto zbudować nawet najprostszy scenariusz spłat i upewnić się, że na spłatę kolejnych rat będziesz miał środki.

Na fali entuzjazmu często zdarza nam się przyjmować bardzo optymistyczne założenia – na przykład dotyczące sprzedaży – ale na potrzeby takich planów, warto zbudować także scenariusz umiarkowany i pesymistyczny. I dopiero mając je przed sobą, zadecydować o zaciągnięciu kredytu.

 

Oczywiście, przed podjęciem decyzji, warto porównać oferty kredytowe i wybrać tę, która najlepiej pasuje. Na początku odrzuć te instytucje, z którymi z tego czy innego powodu (nieprzejrzyste procedury, reputacja, inne) wolałbyś nie mieć nic wspólnego oraz te, o których wiesz, że uzyskanie w nich kredytu będzie dla Ciebie zbyt trudne. Ofertę pozostałych na placu boju oceniaj głównie pod kątem ceny. Najbardziej przydatnym do tego narzędziem będzie RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.

 

Przedstawiając swoją ofertę, potencjalni kredytodawcy z pewnością będą podkreślali jej najbardziej atrakcyjne elementy: raz będzie to brak prowizji, raz niskie oprocentowanie, raz jeszcze coś innego. Często jednak jest tak, że zerowej prowizji towarzyszy mało atrakcyjne oprocentowanie i obowiązek wykupienia ubezpieczenia, a niskiemu oprocentowaniu – wysoka prowizja i mniej lub bardziej egzotyczne opłaty dodatkowe. RRSO sprowadza wszystkie te opłaty do jednego wspólnego mianownika.

 

Trzeci krok: złóż wniosek

Dowiedz się, jakich dokumentów lub zaświadczeń wymaga instytucja kredytowa, którą wybrałeś. Jeśli cały proces ubiegania się o kredyt uznasz za zbyt długotrwały i skomplikowany, a do tego zgromadzenie wszystkich dokumentów kosztuje Cię dużo nerwów i wysiłku, sprawdź Kredytmarket.com!

Tworząc Kredytmarket, wychodziliśmy z założenia, że wzięcie kredytu powinno być szybkie, wygodne i proste – i taka jest właśnie oferowana przez nas usługa.

 

Do złożenia wniosku w Kredytmarket.com wystarczy Ci numer NIP, seria i numer dowodu osobistego, login i hasło do Twojego firmowego konta w banku, telefon komórkowy oraz jakiekolwiek urządzenie z dostępem do Internetu – bo w ten właśnie sposób złożysz wniosek.

 

U nas złożenie wniosku to wypełnienie prostego formularza on-line, co trwa mniej niż 3 minuty! Odpowiedź przyjdzie mniej więcej po 15 minutach. Nie musisz wychodzić z domu, spotykać się z doradcą w banku, nie wymagamy przesyłania żadnych dokumentów papierowych.

 

Wykonaj więc dwa pierwsze kroki, a potem sprawdź Kredytmarket.com!

 

Autor:
Aleksander Widera,
Kredytmarket.com