Jak przygotować koszyczek wielkanocny?

Koszyczek ze święconką to nieodłączny element Świąt Wielkanocnych. Musimy pamiętać, że jego zawartość nie może być przypadkowa. Wszystko, co się w nim znajduje ma znaczenie symboliczne, dlatego produkty powinny być dobrane zgodnie z tradycją. W zależności od regionu Polski koszyczek może wyglądać trochę inaczej, jednak jest lista podstawowych wyrobów, które należy w nim umieścić. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w wielkanocnej święconce i jakie jest znaczenie poszczególnych pokarmów.

 
Święta Wielkiej Nocy związane są z bogatą, wielowiekową tradycją. Początki obrzędu święcenia pokarmów sięgają bowiem VII w., zaś w Polsce znane są od wieku XIV. W koszyczku powinny się znaleźć następujące pokarmy:
Baranek – symbol zwycięstwa życia nad śmiercią,
Jajka, zwykle pomalowane – znak odradzającego się życia,
Chleb – symbol ciała Chrystusa, dobrobytu i pomyślności
Wędlina – symbolizuje dostatek, zdrowie i płodność, Zapewnia zdrowie, płodność i dostatek. Najczęściej święci się wyroby wieprzowe, np. kawałek szynki lub suszonej kiełbasy,
Woda – znak przygotowania do nowego życia,
Sól – symbol oczyszczenia,
Ciasto – metafora umiejętności i doskonałości,
Chrzan – znak siły fizycznej i krzepy

 

 

Dziś obok tego, co nakazuje tradycja, w koszyczku znajduje się zwykle też to, co lubimy, czyli czekoladowy zajączek, kurczaczek lub drobne upominki. Warto dodać, że nawet samo ciasto jest dodawane do święconki od niedawna. Ciekawe jest to, że symbolika większości potraw jest niezmienna niemal od początku obrzędu, a najbardziej w czasie ewoluowało znaczenie mięsa. – Do XIX w., do koszyczka wielkanocnego wkładano tylko mały plasterek szynki, który był raczej symbolem pożegnania Wielkiego Postu, podczas którego nie spożywano w ogóle mięsa – mówi Małgorzata Wódkiewicz z Zakładów Mięsnych Pekpol Ostrołęka. – Przecież sam karnawał poprzedzający ten okres dosłownie oznaczał rezygnację z potraw mięsnych. Dziś kiełbasa i wędliny są symbolem dostatku i zdrowia, a do koszyczków wkłada się głównie najlepsze wyroby z wieprzowiny, np. wędzone aromatyczne szynki, suszone kiełbasy – najczęściej jest to Kiełbasa Jałowcowa. Alternatywą dla kiełbasy może być kawałek wędzonej szynki, np. z naszej linii „Kurpiowskie specjały”, która nie zawiera glutaminianu sodu i fosforanów dodanych, jest krucha i soczysta – uzupełnia Małgorzata Wódkiewicz.
Tradycyjny koszyczek powinien być wiklinowy i wyścielony białą serwetką, zaś drugą przykryty dla bezpieczeństwa i higieny. Przyozdabiamy go gałązkami bukszpanu lub borówki, które są symbolem radości i nadziei na zmartwychwstanie. Wiele osób do koszyczka wkłada także rzeżuchę, której delikatne, pachnące listki są znakiem odradzającego się życia i sił witalnych.

 

 

O firmie:
Pekpol to producent wysokiej jakości wyrobów mięsnych, będący na polskim rynku od ponad 30 lat (początki działalności sięgają 1974 roku). Zakłady Mięsne prowadzą aktywność zarówno na rynku krajowym, jak i za granicą. Firma eksportuje swoje produkty do takich krajów jak: Wielka Brytania, Irlandia, Włochy, Litwa i innych. Gama wyrobów jest bardzo szeroka: wędzonki, kiełbasy cienkie, wędliny podrobowe oraz wyroby blokowe. Sztandarowym produktem firmy są parówki „Paryżanki”, które już dwa razy zdobyły laur konsumenta NAJLEPSZE W POLSCE. Pekpol wciąż poszerza asortyment oraz unowocześnia linie produkcyjne, wprowadzając nowe technologie. Tym samym produkty dostępne są w wielu krajach Unii Europejskiej.

 

 

Jak przygotowa¦ç koszyczek wielkanocny lista kosz