Iść z duchem czasu

Z Izabelą Kielczyk współwłaścicielką firmy Bellako rozmawia Katarzyna Salomon

 

Czy filozofia vege dotyczy także sektora producentów przypraw?
Dieta wegańska cieszy się coraz większą popularnością i od ok. 5 lat liczba wegan na świecie rośnie w szybkim tempie. Polacy w 60% także zadeklarowali ograniczenie spożycia mięsa już w 2018 roku, a Warszawa znalazła się na trzecim miejscu rankingu najbardziej wegańskich miast świata! Wszyscy przedsiębiorcy działający w sektorze spożywczym powinni wziąć te statystyki pod uwagę, jeśli chcą utrzymać lub rozwijać swoją pozycję rynkową. W dzisiejszych czasach rozpoznawalność marki buduje się także w oparciu o identyfikację z naturą i ekologią, respekt dla różnorodności i poszanowanie praw zwierząt. Tego oczekują od nas konsumenci! Dla odbiorcy niezwiązanego z branżą, połączenie przetwórstwa mięsnego z produkcją vege może wydawać się odlegle i nie związane ze sobą. Nic bardziej mylnego! Producenci wyrobów mięsnych idą z duchem czasu! Wiedzą, jakie są oczekiwania konsumentów, którzy w dzisiejszych czasach często skłaniają się ku wyrobom ekologicznym i wegetariańskim. Wykorzystując swoją wiedzę, doświadczenie i możliwości tworzenia znakomitych wyrobów, w zakładach mięsnych powstają profesjonalne linie produktów vege. Bellako, jako producent naturalnych przypraw i ich mieszanek, wspiera taką produkcję swoją ofertą i jest partnerem w rozwoju nowych konceptów produktowych vege w zakładach mięsnych.

 

Jaką rolę w produkcji vege odgrywają producenci przypraw, tacy jak Bellako?
Odważę się powiedzieć, ze kluczową! 🙂 W Bellako pomagamy wytwórcom osiągnąć pożądany efekt smacznego i aromatycznego produktu nie-mięsnego. Tajemnica tkwi w doborze składników. Podstawą jest odpowiednia baza np. soja, tofu czy soczewica. Są to bardzo pożywne składniki, ale pozbawione wyraźnego smaku i wyrazu. I tu pojawiamy się my! Sekret to odpowiednio dobrane przyprawy i aromaty, które nadadzą charakter wyrobowi. Może być to tradycyjny smak zbliżony do typowych wyrobów mięsnych, takich jak kiełbaski czy burgery, lub orientalny nawiązujący do kuchni azjatyckiej, indyjskiej, arabskiej np. w pasztetach czy hummusach.

 

Jaką ofertę ma Bellako dla producentów produktów vege?
Konsumenci produktów vege to wymagająca grupa. To osoby bardzo świadome, które konsekwentnie i restrykcyjnie podchodzą do swojej filozofii życia. Prowadzą zdrowy styl życia i wybierają produkty zdrowe, czyli jak najmniej przetworzone, bez sztucznych dodatków; z tzw. „czystą etykietą”. To właśnie gwarantujemy naszym kontrahentom. Ofertę Bellako budujemy starannie dobierając i tworząc produkty tak, aby były przede wszystkim zdrowe – naturalne i pozbawione konserwantów czy glutaminianu sodu. Wytwórca, wybierając produkty Bellako, otrzymuje gwarancję jakości dla swojej produkcji. Dla producentów wyrobów vege mamy specjalną linię mieszanek koncentratów przypraw i ekstrakty jednorodnych przypraw do dań wegańskich i wegetariańskich. Poza tym mamy do zaoferowania koncentraty naturalnych przypraw w proszku i w płynie (na bazie oleju). Nasze przyprawy posiadają stałą moc aromatyzacji. Te w postaci proszku dobrze rozpuszczają się w wodzie, tworząc klarowny przezroczysty roztwór. W płynie dysponujemy skoncentrowanymi wyciągami z roślin przyprawowych. Już nawet jedna kropla pozwala na uzyskanie silnego i naturalnego efektu aromatycznego co sprawia, że są doskonałą alternatywą dla przypraw w tradycyjnej formie. Są także niezwykle ekonomiczne: 1 kg koncentratu przypraw zastępuje 3 kg przypraw w formie tradycyjnej suszonej, a w przypadku czosnku, cebuli, kopru i selera – 5 kg!
Proponujemy także gotowe kompozycje koncentratów naturalnych przypraw, posypki dekoracyjne, susze, naturalne aromaty przypraw np: czosnku, liścia laurowego czy ziela angielskiego i wiele innych. W ofercie posiadamy także naturalne koncentraty smakowe i barwniki. To, co nas wyróżnia to także możliwość opracowania i dostarczenia wybranej mieszanki z własną zastrzeżoną recepturą na indywidualne zamówienie. Spodziewamy się dynamicznego rozwoju sektora wyrobów vege oraz rynku produktów orientalnych. W ostatnim czasie wzbogaciliśmy naszą ofertę o oryginalną mieszkankę „Orientalną” oraz „Ajurwedyjską”, które nie tylko posiadają bogaty, egzotyczny aromat, ale także naturalnie wspierają odporność i siłę organizmu.

 

Dziękuję za rozmowę.