INTERPACK 2014: ISHIDA ujawnia nowości swojej myśli technicznej

Specjalizująca się w urządzeniach do ważenia i pakowania, firma Ishida Europe wypuści na rynek podczas tegorocznych targów Interpack szereg nowych produktów,  podkreślając tym samym swoją wiodącą na świecie rolę w dziedzinie urządzeń do ważenia, kontroli jakości, a także rozwiązań w postaci kompletnych linii do przekąsek i świeżej żywności.   
Główne atrakcje stoiska firmy Ishida to:
•     kilka nowych naważarek wielogłowicowych dla takich produktów jak słodycze, przekąski, produkty granulowane oraz owoce i warzywa;
•     nowy system rentgenowskiej inspekcji X-ray do wykrywania między innymi małych kawałków kości w mięsie;
•     nowe zestawy ważąco-pakujące do przekąsek w postaci naważarek połączonych z pakowaczkami pakującymi w torebki;
•     i inne najnowsze osiągnięcia w kompletnych liniach do pakowania świeżego mięsa i drobiu.

 

Stoisko podzielone będzie na cztery działy prezentujące różne specjalizacje firmy Ishida.
W dziale urządzeń ważących firma pokaże 32-głowicową naważarkę miksującą serii RV. która potrafi mieszać nawet 8 różnych produktów i naważyć tak powstałą mieszankę w pojedyncze opakowanie,  lub naważać pojedynczy produkt do wysokowydajnej pakowaczki, dzięki czemu idealnie nadaje się do produktów cukierniczych, orzechów, mrożonej żywności lub do pakowania produktów w opakowania wieloprzegrodowe.

 

Innym nowym rozwiązaniem będzie kołowa wersja prekursorskiej naważarki Cutgate, z systemem szybkiego zamykania bramki zasobnika do produktów w postaci granulatu, której wydajność  jest jeszcze wyższa a dokładność bezkonkurencyjna.

 

Kilka naważarek będzie wyposażonych w oprogramowanie Ishida do bezprzewodowego sterowania za pomocą tabletu, co umożliwia operatorom i kierownikom linii uzyskiwanie większej swobody przy pracy z naważarkami.
Nowe urządzenie w dziale kontroli jakości to między innymi system rentgenowskiej inspekcji  X-ray do wykrywania kości w filetach. System IX-G2-4027-H ma najwyższy stopień wykrywalności umożliwiający precyzyjne wskazanie w mięsie i drobiu miejsca, w którym znajduje się nawet najmniejsza kostka.

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ >>>