Gastrosilesia łączy technologię ze smakiem

W dniach 11-13 marca 2018 odbyła się V edycja wydarzenia Gastrosilesia, która stanowi jedno z największych wydarzeń dedykowanych sektorowi HoReCa w Polsce. Tegoroczna odsłona tego wydarzenia, po raz pierwszy odbyła się w towarzystwie Food show w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Organizatorem tej części wydarzenia była firma Weindich Sp.j., partner strategiczny Food show. Strefa Gastrosilesia, stała się centralną przestrzenią wystawienniczą, w ramach której, swoją ofertę zaprezentowało ponad 100 wystawców. Wśród nich znaleźli się producenci oraz dostawcy sprzętu i technologii, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Odwiedzający mogli zobaczyć szeroką gamę sprzętu gastronomicznego, od drobnych akcesoriów kuchennych i zastawy, po profesjonalne wyspy gastronomiczne oraz urządzenia do przetwarzania żywności, jak np. szafy do sezonowania mięsa.

Podczas trwającego przez 3 dni Food show wystąpiło ponad 100 prelegentów, strefę Gastrosilesia odwiedziło blisko 3000 przedstawicieli branży, a w samym dniu otwartym wydarzenie odwiedziło 10 000 gości.

Ważny element Gastrosilesii stanowiły specjalistyczne prelekcje prowadzone przez praktyków z branży. Podczas wykładów i dyskusji na temat różnych aspektów biznesu poruszane były tematy: chłodnictwa przemysłowego, retail i gastronomii; zarządzania personelem; roli kelnera w restauracji; zarządzania kosztami w gastronomii; rozszerzenia oferty sklepu spożywczego o mini bistro; regulacji prawnych i przygotowania menu lokalu oraz postępowania z hejtem i niskimi ocenami lokali gastronomicznych w sieci. Największym uznaniem cieszyły się spotkania prowadzone przez Pawła Grubę oraz Piotra Rogowskiego, których doświadczenie w zarządzaniu jest doceniane przez najlepszych restauratorów.

W strefie Gastrosilesia odbyły się również dwa widowiskowe konkursy: IV Kulinarny Puchar Śląska szkół gastronomicznych oraz I Ogólnopolskie Mistrzostwa Kelnerów, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

_

Młode pokolenie polskiej gastronomii

Podczas pierwszego dnia dla profesjonalistów odbył się finał konkursu IV Kulinarny Puchar Śląska szkół gastronomicznych, którego organizatorem jest firma Weindich Sp. J. przy patronacie i pomocy merytorycznej Śląskiego Cechu Gastronomii. W zmaganiach wzięli udział młodzi kucharze z 12 szkół gastronomicznych z Bielska-Białej, Bytomia, Chorzowa, Iwonicza-Zdrój, Kędzierzyna-Koźle, Łodzi, Rzeszowa, Sosnowca, Tychów, Wodzisławia-Śląskiego, Zawiercia i Żywca. Dwuosobowe zespoły prezentowały swoją wiedzę i umiejętności przed Jury w składzie: Jarosław Uściński (przewodniczący), Szymon Szlendak (sekretarz), Marcin Budynek, Krzysztof Gawlik, Krzysztof Harison, Tobiasz Herman, Sebastian Humski, Paweł Kaczmarek, Tomasz Nowak, Mirosław Reszczyk i Michał Klockowski.

Podczas finału uczestnicy mieli za zadanie przygotować 1 danie konkursowe (7 porcji) wykorzystując produkty znajdujące się w spiżarni oraz tzw. „Black Box”, którego zawartość (jajko) poznali w dniu finału. Na przygotowanie wszystkiego uczniowie mieli 1,5 godziny.

Jury nie miało łatwego wyboru, gdyż konkurencja była duża, a poziom przygotowanych potraw był bardzo wysoki. Na finalną ocenę składały się kryteria degustacyjne m.in. kompozycja i dobór produktów, wygląd i forma poszczególnych składników, estetyczny wygląd dania, kreatywność, smak i aromat potrawy, odpowiednia temperatura potrawy i talerza, oraz kryteria techniczne tj. obróbka mięsa oraz wstępna obróbka warzyw i owoców, praktyka kucharska, właściwa kolejność działań, współpraca w ramach zespołu, prezentacja dania przez szefa ekipy, prawidłowe zastosowanie technik kulinarnych, zachowanie czystości na stanowisku i zasad BHP.

_

Zwycięzcy konkursu:

I miejsce: Klaudia Kiełkowska i Kacper Luleczko z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Wodzisławia Śląskiego (opiekun: Judyta Lamża)

II miejsce: Norbert Szefer i Daniel Bauer z Zespołu Szkół Gastronomicznych z Łodzi (opiekun: Kona Pietrowska)

III miejsce: Piotr Morys i Szymon Jakubiec z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Żywcu (opiekun: Jolanta Graczek)

_

Pierwszy taki konkurs w Polsce

Wysoki poziom finalistów, trudne konkurencje i profesjonalne Jury – tak w jednym zdaniu można określić I Ogólnopolskie Mistrzostwa Kelnerów, które odbyły się 13 marca 2018r. Organizatorami byli Centrum Kulinarne firmy Weindich oraz Stowarzyszenie Kelnerów Polskich. Nowatorska formuła konkursu zwróciła uwagę wielu przedstawicieli branży i zgromadziła wielu pasjonatów tego zawodu.

Sześciu uczestników konkursu finałowego miało przygotować w obecności gości, steaka wołowego do poziomu medium rare (antrykot) z wykorzystaniem serwisu angielskiego – flambirowanie. Kolejną konkurencją była dekantacja wina z wózka kelnerskiego. Jednak najbardziej wymagającym zadaniem okazało się tranżerowanie homara.

Nad całością czuwało szacowne grono Jury w składzie: Bogdan Migas (Przewodniczący Jury, czołowy Polski sommelier), Bernard Sitarski (Vice – Prezes Stowarzyszenia Kelnerów Polskich) Szymon Kohut, (Mistrz Kelner, pomysłodawca, założyciel i właściciel Krakowskiej Szkoły Restauratorów), Artur Grzęda (Członek komisji egzaminacyjnej Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej przedsiębiorczości w Katowicach, Menadżer ds. HoReCa w Weindich Sp. J.)

_

Zwycięzcy konkursu:

Tytuł I Mistrza Kelnera Polski wraz z złotą tacą otrzymała Pani Lucyna Stępień z Kielc. Drugie miejsce i tytuł Vice Mistrza waz ze srebrną tacą otrzymał Pan Michał Lapczyk z Cieszyna. Brązowa taca przypadła Panu Sylwestrowi Ochmanowi również z Cieszyna.

Już teraz serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w kolejnej, szóstej edycji Gastrosilesia.

_