Ekologia to nie tylko moda, to inwestycja w zdrowie

Z Maciejem Wasąg – prezesem Zakładu Mięsnego Wasąg rozmawia Katarzyna Salomon

 

Czym różni się żywność ekologiczna od żywności konwencjonalnej?
Żywność ekologiczna pochodzi z kontrolowanych upraw, której produkcję określają zasady oparte na regulacji prawnej Unii Europejskiej. Zabrania się stosowania sztucznych i syntetycznych nawozów mineralnych oraz pestycydów, jak i modyfikowanych genetycznie. Do wzbogacania gleby stosuje się wyłącznie naturalne nawozy, kompost. Ważną rolę pełni płodozmian oraz dbałość o żyzność gleby, co wiąże się ze stałym pokryciem gleby uprawami.
Ekologiczny chów zapewnia zwierzętom komfortowe i godne warunki życia. Zwierzęta mają zagwarantowany stały dostęp do terenów zielonych na świeżym powietrzu i żywione są paszami ekologicznymi, a więc takimi, które nie zawierają sztucznych dodatków oraz stymulatorów wzrostu. Co więcej – zwierzęta nie są ani sztucznie tuczone, ani sztucznie zapładniane. Zarówno w udkach, piersiach drobiu i tuszach wieprzowych i wołowych, wykazano wyższy stopień zagęszczenia mięsa w porównaniu do odpowiedników z hodowli konwencjonalnej. Smak mięsa ekologicznego jest wyraźniejszy, mięso jest bardziej soczyste. Zwierzęta chowu ekologicznego mają możliwość aktywnego życia, dlatego ich mięso ma inne właściwości. W mleku i mięsie ekologicznym wykazano niższą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, na rzecz nienasyconych (mirystynowego i palmitynowego), których spożywanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego. Wynika to z faktu, że zwierzęta spożywają więcej świeżych produktów, które same znajdą na łące czy podwórku.

 

Dlaczego warto sięgać po żywność ekologiczną?
Organiczna żywność obecnie stała się wyznacznikiem dbałości o siebie i jest w pełni utożsamiana z prowadzeniem zdrowego stylu życia. Aktualna moda bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie, a przez to także na samopoczucie. Zastąpienie konwencjonalnego mięsa w codziennej diecie produktami ekologicznymi wiąże się w pewnym stopniu ze zwiększeniem spożycia ważnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych, ponieważ mleko i mięso ekologiczne zawierają około 50% więcej dobroczynnych kwasów omega-3 w porównaniu do produktów konwencjonalnych.

 

Zakład Mięsny Wasąg to polska firma rodzinna specjalizująca się od niemal 20 lat w produkcji wyrobów ekologicznych. Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na ten odważny wówczas krok i jak go oceniacie dziś ?
Początki Zakładu Mięsnego Wasąg sięgają lat 90. Jego założycielem był Andrzej Wasąg, a obecnie rodzinną firmę prowadzi Maciej i Agnieszka Wasąg. Do wejścia na rynek produktów certyfikowanych skłoniła nas zamiłowanie do zdrowego trybu życia. Uznaliśmy, że lokalizacja naszego zakładu wśród lasów i pól, w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego, stwarza wręcz idealne warunki do produkcji zdrowej, ekologicznej żywności. Dlatego decyzja zapadła szybko, choć proces przystosowania, certyfikacji okazał się mocno skomplikowanym wyzwaniem, rozciągniętym na lata.

 

Mięso ekologiczne nie jest pierwszym wyborem Polaków. Dlaczego tak jest i jakie są Państwa doświadczenia w tym temacie?
Świadomość żywieniowa Polaków w ostatnich lata systematycznie rośnie, a z nią grupa klientów, którzy poszukują produktów nie tylko pochodzenia roślinnego. Klienci chcą się odżywiać zdrowo w ramach zbilansowanej diety również produktami mięsnymi. Produkty ekologiczne ma wyższą jakość i lepsze właściwości odżywcze niż wyroby produkowane w sposób konwencjonalny, jednak wymagają dużo większych nakładów pracy i droższych metod produkcyjnych. Niewątpliwie ma to odzwierciedlenie w końcowej cenie produktu i przekłada się w efekcie na wybory zakupowe konsumentów.

 

Prezentując Firmę podkreślacie Państwo presję na ciągły rozwój, innowacyjność i wsłuchiwanie się w potrzeby klientów. Jak obecnie przejawiają się te aspekty w działalności ZM Wasąg?
Ekologia to nie tylko moda, to inwestycja w zdrowie. Takim zamysłem kierujemy się od początku naszej działalności. Wybierając nasze produkty klienci mają pewność, że otrzymują produkt zdrowy ze sprawdzonego źródła. Istotne jest aby ciągle poszerzać swoją wiedzę, śledzić na bieżąco pojawiające się trendy i unowocześniać produkcję w taki sposób aby produkt wychodził naprzeciw oczekiwaniom konsumentów.
W związku z planami rozwoju, rozbudowujemy i unowocześniamy nasz zakład, wprowadzamy nowości produktowe oraz przyjazne, biodegradowalne formy pakowania produktów. Zdajemy sobie sprawę, że przed nami wiele do zrobienia w kwestii popularyzowania idei EKO i żywności.

 

Dziękuję za rozmowę.