Drób w kolorze – czyli pomiary barwy w produktach z drobiu

Dietetycy wspólnie mówią, że to mięso drobiowe jest jednym z najzdrowszych. W dobie różnego rodzaju diet to dla nas ma duże znaczenie, ale również istotne jest czy potrawa przygotowana z drobiu jest smaczna i czy wygląda apetycznie. Jak często słyszymy, że jako konsumenci kupujemy wzrokiem i dlatego wszyscy doskonale wiemy jak ważny jest kolor żywności.

 

Kupując składniki do przygotowania pysznego posiłku dbamy o odpowiedni kolor i wygląd mięsa, warzyw, owoców czy makaronu. Zazwyczaj nie wybieramy przypadkowych produktów, lecz sięgamy po te wyselekcjonowane najczęściej na podstawie opinii z serwisów internetowych i sprawdzonych źródeł lub takie, których po prostu barwa nam odpowiada.

 

Jeżeli pełnimy funkcję głównego technologa czy kierownika laboratorium lub kontroli jakości to powtarzalne parametry surowców i produktów sprawiają, że zapewniamy sobie spokój i możliwość zaplanowania kolejnych kroków rozwoju działu, w którym pracujemy. Dochodzimy do istotnego zagadnienia jakim są powtarzalne parametry żywności, do których zalicza się kolor. Rozwijając ważny aspekt jakim jest kontrola jakości w zakładzie produkcyjnym przechodzimy do dziedziny pomiarów i sprawdzania barwy produktów z mięsem drobiowym. W celu uzyskania wyrobu mięsnego surowce poddawane są procesowi technologicznemu w wyniku, którego uzyskuje się produkty, które są następnie najczęściej pakowane. Do najpopularniejszych produktów możemy zaliczyć: wędliny, kiełbasy, parówki i pasztety. Jeśli w naszej pracy przewijają się pytania typu:
– Czy panierka do nuggetsów jest taka sama jak w poprzedniej dostawie?
– Czy nasze mięso mielone różni się w kolorze od tego w drugim zakładzie?
– Jak bardzo zmienił się kolor farszu?
– Jak bardzo zmienił się kolor bulionu?

 

To wtedy warto wprowadzić do swojej pracy pomiary koloru. W tym celu można posłużyć się kolorymetrem lub spektrofotometrem przenośnym Konica Minolta i sprawdzić czy uzyskany kolor jest właściwy i czy znajduje się w dopuszczalnym zakresie tolerancji. Tutaj proszę zwrócić uwagę na możliwości jakie oferuje Konica Minolta. Jeżeli mówimy o urządzeniach przenośnych to warto wspomnieć w tym miejscu o kolorymetrach CR-400 i CR-410 Konica Minolta. Są to urządzenia wszechstronne, które nadają się świetnie do sprawdzania dostaw mięsa jak i podczas całego procesu produkcyjnego. Model CR-410 jest lekki a praca z nim jest łatwa i intuicyjna. Jego pole pomiarowe wynosi Ø50mm. Jest to największa średnica wśród urządzeń przenośnych. To sprawia, że pomiar jest najdokładniejszy dla jednorodnych i dużych surowców. Ponadto tam, gdzie może występować tekstura powierzchni będzie to najlepiej skompensowane ze względu właśnie na dużą powierzchnię pomiarową. Natomiast, jeśli potrzebujemy kontrolować mniejsze miejsca to można wybrać model bliźniaczy czyli CR-400, który ma średnicę pomiaru tylko Ø8mm. Oba urządzenia posiadają pamięć pomiarową i w każdej chwili wyniki można przesłać do komputera lub odwrotnie – wysłać wzorzec koloru do kolorymetru. Jeżeli proces, który chcemy zmonitorować jest zautomatyzowany i potrzebujemy również uwzględnić pomiar koloru to urządzenie posiada otwór gwintowany, dzięki któremu możemy zamocować kolorymetr do manipulatora czy ramienia robota. Ponadto możemy udostępnić pliki SDK, które usprawniają pisanie indywidualnego programu do komunikacji i sterowania kolorymetrem.

 

Jeżeli nasza praca skupiona jest w jednym miejscu to w takiej sytuacji laboratorium warto wyposażyć w stacjonarny spektrofotometr Konica Minolta CM-5, na którym możemy sprawdzać praktycznie wszystkie rodzaje surowców potrzebne w produkcji wyrobów drobiowych takie jak: mięso, przyprawy, oleje, wywary, jaja, sery, mąka czy bułka tarta. Tak jak widać możemy kontrolować powtarzalność zarówno nieprzeźroczystych jak i prześwitujących surowców. Przechodząc do produktów, jeżeli w ofercie firmy znajdują się na przykład rolady, galarety z kurczaka i pasztety to śmiało możemy je sprawdzać na jednym urządzeniu. Kolejnym przykładem może być rolada z indyka z farszem ze szpinaku. Na spektrofotometrze CM-5 możemy sprawdzać pulpę szpinakową czy ma powtarzalną intensywność zieleni i dodatki stosowane do farszu. Jeżeli mamy wyznaczony apetyczny kolor pasztetu to możemy te parametry wpisać i regularnie porównywać czy partie produktu są równie apetyczne od strony koloru. Urządzenie to możemy wykorzystywać również do kontroli wędlin, parówek, czy bulionów. W przypadku gdy zakład, w którym pracujemy produkuje różnego rodzaju drób w galarecie to możemy tym urządzeniem mierzyć również poziom klarowności galarety jeszcze przed zastygnięciem lub w formie stałej.

 

Ogromną korzyścią jest fakt, że wyżej wymienione przykłady możemy kontrolować jednym urządzeniem – Konica Minolta CM-5. Spektrofotometr posiada wyświetlacz i pełną możliwość obsługi bez komputera. Wyniki pomiarów są automatycznie zapamiętywane i można zapisać do 1000 wzorców i 4000 próbek. W celu przeniesienia wyników do komputera możemy użyć pamięci USB lub posługiwać się na stałe programem Spectra Magic NX. Przenoszone wyniki są obsługiwane przez najpopularniejszy arkusz kalkulacyjny Excel, a to oznacza, że nie będziemy mieć trudności w elastycznej i sprawnej pracy.
Jeżeli na przykład jesteśmy producentem dań gotowych to warto kontrolować różnego rodzaje sosy i dodatki. Taki produkt ze słoika czy innego opakowania z tworzywa zawiera mięso drobiowe, sos i warzywa lub owoce. Wszystkie te składniki możemy mierzyć. Przy produkcji pulpetów, klopsików i różnego rodzaju kotletów warto sprawdzać mięso mielone, panierkę, mąkę, jaja i dodatkowo proces smażenia czy zewnętrzny kolor ma odpowiedni stopień wysmażenia.
Drób jest szczególnie lubiany przez znane sieci fast food’ów. Dlaczego właśnie tam lubimy zjeść? Może wynika to z faktu, że mamy pewność co do jakości i jej powtarzalności. Zawsze kupimy taki sam posiłek. W takiej branży powtarzalność parametrów surowców i produktów jest szczególnie istotna.
Opisane w artykule produkty są w większości pakowane i tu również dzięki spektrofotometrowi Konica Minolta CM-5 można mierzyć ich powtarzalność. Urządzenie posiada aż 3 możliwości wyboru pola pomiarowego: Ø30mm, Ø8mm i Ø3mm. Jeżeli opakowanie posiada przeźroczystą część, przez którą widoczny jest wyrób to również możemy kontrolować jakość tej folii, to znaczy mierzyć jej stopień klarowności i sprawdzać czy nie jest mętna. Dzięki temu nasze urządzenie posiada dodatkową możliwość wykorzystania w celach kontroli.

 

Zalety pomiarów koloru, a co za tym idzie i wyglądu to przede wszystkim fakt, że nie będziemy się opierać na ocenach wzrokowych, ale otrzymamy faktyczny wynik pomiaru. Dzięki temu możemy łatwo przeprowadzić klasyfikację czy wyrób jest odpowiedni w stosunku do naszych kryteriów i zamierzonych standardów.
W ofercie Konica Minolta znajduje się cały szereg dodatkowych akcesoriów, które pomagają w dobraniu odpowiedniej metody pomiarowej dla konkretnej aplikacji. To sprawia, że urządzenia które produkujemy są wszechstronne, a ich wykorzystanie możliwie najszersze. Wdrażając taką inwestycję dostarczamy urządzenie i szkolimy z teorii kolorymetrii, obsługi urządzenia i odpowiednich technik pomiarowych. Posiadamy biuro i serwis w Polsce i przed każdą inwestycją możecie Państwo zapoznać się z urządzeniem, a na spotkaniu przekazujemy informacje niezbędne dla spełnienia Państwa potrzeb.
Na koniec warto wspomnieć o tym, że kolor odgrywa istotną rolę w komunikacji pomiędzy producentem a klientem. Jeśli jako producent i dostawca mamy odpowiednią i pożądaną barwę naszych produktów, to wysyłamy sygnał o jego atrakcyjności i chęci zakupu.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani odpowiednimi urządzeniami do pomiaru barwy drobiu i wyrobów z tego gatunku mięsa, to zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie doradzimy i wspomożemy przy takich inwestycjach.

 

Konica Minolta Sensing Europe B.V. Sp. z o.o.
Oddział w Polsce
ul. Skarbowców 23a, 53-025 Wrocław
Tel: +48 71 734 52 11, Fax: +48 71 734 52 10
E-mail: Info.Poland@seu.konicaminolta.eu
Web: www.konicaminolta.eu