Dramat na rynku wieprzowiny

To co dzieje się na rynku wieprzowiny przypomina prawdziwy armagedon. Od czasu wykrycia ASFu w Chinach ceny wieprzowiny w Europie i Polsce wzrosły o 100%, a wiele elementów nawet o 200%. Jako SRWRP (Stowarzyszenie rzeźników i Wędliniarzy RP), wiedząc na jakich marżach pracują przetwórcy w branży mięsnej, widzimy ogromne zagrożeniem w najbliższym czasie, w tym tak ważnym dla wszystkich Polaków, okresie świątecznym.


Pierwsze, to permanentne braki surowca na rynku, drugie to astronomiczne, najwyższe w historii, ceny wieprzowiny i niestety idący za tym brak zrozumienia w sieciach handlowych, o konieczności zmian cen, w tak dramatycznym momencie. Dodając do tego brak rąk do pracy, kilkudziesięciu procentowy wzrost cen za wszystkie nośniki energii oraz wody, nie dziwi bardzo trudna sytuacja na rynku przetwórczym.


Na dzisiaj sklepy, hurtownie oraz wszystkie sieci handlowe nie akceptują wzrostu cen, co spowoduje brak towarów na przedświątecznych półkach lub, co przewidujemy, zalanie Polski produktami zagranicznymi.


Dlatego, też apelujemy w imieniu całej branży mięsnej do wszystkich uczestników rynku o szybkie porozumienie handlowców z przetwórcami, do czasu znormalizowania się rynku chińskiego (władze chińskie prognozują, że stanie się to w drugiej połowie 2020 roku). Jeżeli pilnie tego nie uczynimy dramatyczna sytuacja na rynku wieprzowiny zamieni się w długotrwały kryzys, a może nawet w upadek branży mięsnej w Polsce.


Z szacunkiem
Piotr Ziemann
Wiceprezes Zarządu
Biuro Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP