Dofinansowanie na energetykę w zakładzie produkcyjnym

W ostatnich latach polscy przedsiębiorcy musieli stawić czoła licznych wyzwaniom, takim jak pandemia, skutki wojny na Ukrainie czy wysoka inflacja. W tym czasie Unia Europejska konsekwentnie dążyła do ochrony klimatu i wspierania zmian w sektorze energetycznym, w tym przejścia na odnawialne źródła energii, zwiększenia zdolności magazynowania energii oraz produkcji biometanu i biowodoru. Duży nacisk został również położony na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw.
Na szczęście zarówno UE, jak i polski rząd, nie pozostawili przedsiębiorców bez wsparcia. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowy Fundusz wprowadzili szereg krajowych i regionalnych programów wsparcia dla przedsięwzięć proekologicznych w przedsiębiorstwach, oferując preferencyjne, często umarzalne pożyczki.
Duże i średnie przedsiębiorstwa wkrótce będą miały możliwość skorzystania z instrumentów zwrotnych w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), ponieważ planowany jest konkurs na poprawę efektywności energetycznej. W zakresie wytwarzania energii na potrzeby własne zakładu, włączając OZE oraz instalacje wysokosprawnej kogeneracji, wsparcie będzie dostępne poprzez najbliższe konkursy z programu FEnIKS oraz pożyczki funduszy krajowych. Dla instalacji kogeneracji gazowej istotne mogą być środki z Funduszu Modernizacyjnego.
Oferowane wsparcie unijne i krajowe jest zróżnicowane i skoncentrowane na konkretnych obszarach. Co ważne, programy te ruszają szerokim torem, otwierając szereg możliwości dla przedsiębiorstw. Dlatego warto być na bieżąco z informacjami dotyczącymi dostępnych środków wsparcia. Zapraszamy serdecznie na bezpłatne spotkanie online, podczas którego szczegółowo omówimy możliwości dofinansowania dla projektów związanych z biogazem i biometanem. Webinarium odbędzie się w środę, 6 marca 2024 roku.

 

Zachęcamy do rejestracji na stronie:
www.metropolisdg.pl/webinar

 

 

 

Łukasz Bartkiewicz
Członek Zarządu i współzałożyciel METROPOLIS
Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

 

Bio: Ekonomista, Członek Zarządu i współzałożyciel METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o. – jednej z czołowych firm doradztwa w zakresie funduszy unijnych w Polsce, która od 2005 roku pozyskała już ponad 4 mld PLN dla swoich Klientów. Spółka ma na koncie także budowę i eksploatację elektrowni biogazowej o mocy 0,499 MW oraz elektrowni słonecznej o mocy 0,99 MW.
Doświadczony doradca największych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce, a także indywidualnych inwestorów. Specjalista w tematyce dofinansowania dla energetyki, sektora IT, projektów innowacyjnych, badawczo-rozwojowych oraz w zakresie pomocy publicznej.
Ekspert finansowy wybrany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska do oceny projektów w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 (FEPW), a wcześniej także w Ministerstwie Rozwoju, pracy i Technologii, Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.