Dlaczego zapobieganie kondensacji jest ważne dla kontroli mikrobiologicznej i higieny w przetwórstwie mięsnym

Zakłady przetwórstwa mięsnego zużywają duże ilości wody do procesów czyszczenia i higieny. Podczas gdy prawie cała woda jest odprowadzana, część wilgoci pozostaje w powietrzu i kondensuje na powierzchniach. Kondensacja może być pożywką dla rozwoju pleśni, wirusów i bakterii. Mięso, jako źródło żywności, jest uważane za najbardziej narażone na rozwój drobnoustrojów (patrz biała księga).

 

Ma to ogromne znaczenie, nie tylko dla HACCP, ale także z kilku innych powodów. Kondensacja może prowadzić do wadliwego działania sprzętu, zagrażać bezpieczeństwu pracowników i doprowadzić do silnego rozwoju bakterii. Może to skutkować nieplanowanymi lub niepotrzebnymi przestojami w produkcji, a co za tym idzie, utraconymi przychodami i zwiększonymi kosztami konserwacji.
Jako największy na świecie dostawca osuszaczy adsorpcyjnych i rozwiązań do obróbki powietrza, Munters ma duże doświadczenie w kontroli warunków klimatycznych i rozumie znaczenie zapewnienia bezpieczeństwa produktów.

 

Wilgotność względna
Kontrola kondensacji jest ważnym aspektem projektowania i eksploatacji zakładów przetwórstwa mięsnego. Redukcja wilgoci w powietrzu obniży punkt rosy, zapobiegnie kondensacji i zmniejszy możliwość rozwoju mikroorganizmów. Sama kontrola temperatury nie wystarczy, ponieważ niektóre drobnoustroje mogą przetrwać ekstremalne temperatury. Kontrola wilgotności, zapewniająca wilgotność względną poniżej 50%, zatrzyma rozwój drobnoustrojów i zmniejszy przenoszenie wirusów posiadających otoczkę lipidową.
Warunki sanitarne, kontrola temperatury i zoptymalizowane osuszanie Munters powstrzymają bakterie i pleśń.
Dodatkową zaletą tak niskiej wilgotności jest rzadsza potrzeba konserwacji budynków i urządzeń oraz mniejsze zużycie materiałów i urządzeń (elektronicznych). Praca w niższej wilgotności jest też przyjemniejsza dla pracowników.

 

Biała księga – Ograniczanie wzrostu drobnoustrojów w przetwórstwie mięsnym
Munters, światowy lider w dziedzinie osuszania, opublikował białą księgę, w której bada, w jaki sposób mikroorganizmy, takie jak bakterie, mogą się rozwijać, jeśli ścisłe warunki sanitarne, kontrola temperatury i zoptymalizowane osuszanie nie są częścią procesu. Munters może pomóc w ograniczeniu możliwości rozwoju drobnoustrojów, dzięki czemu można utrzymać warunki higieniczne, wyeliminować przestoje i zwiększyć produkcję.

Niniejsza biała księga zawiera:
– Wpływ poziomu wilgoci na wzrost mikroorganizmów
– Znaczenie wilgoci w środowiskach produkcyjnych
– Optymalne poziomy wilgotności względnej do kontrolowania wilgotności w środowiskach produkcyjnych

 

>> Pobierz już dziś nasz biały papier 

 

Poparte badaniami
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Paris Est we Francji wykazały, że osuszanie jest niezbędne, aby uniknąć kondensacji i zatrzymać rozwój drobnoustrojów. Spłukiwanie/czyszczenie i dezynfekcja nie są wystarczające. W wielu przypadkach osuszanie może być dwa razy skuteczniejsze niż samo czyszczenie.

 

Studium przypadku – Arrive Essart Poultry
„Zainstalowaliśmy osuszacz, który dostarcza 2000 m3 na godzinę w zakładzie o powierzchni 50 000 m3. Od tego czasu widoczność wzrosła do 15 metrów! Chcieliśmy również zapobiec tworzeniu się kropel wody na suficie, postępując zgodnie z zaleceniami organów ds. zdrowia”. Oliver Bourhis, Manadżer fabryki, Arrive Essart Poultry.

 

Rozwiązania osuszania Munters
Munters specjalizuje się w systemach osuszania dla wielu różnych gałęzi przemysłu, posiadając ogromne doświadczenie w zastosowaniach w przemyśle spożywczym. Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak suszenie i osuszanie może Ci pomóc, skontaktuj się z Munters już dziś. Specjaliści Munters z przyjemnością udzielą porad, informacji i zaleceń, które pomogą Ci stworzyć suche i higieniczne środowisko produkcyjne.
Aby uzyskać więcej informacji, wypełnij ankietę lub porozmawiaj z członkiem zespołu Munters.
Odwiedź stronę: munters.com

 

Munters Sp. z o.o.
Tel. 058 305 35 17
E-Mail: dh@munters.pl
www.munters.pl