CAŁA BRANŻA W STOLICY – WORLDFOOD POLAND 2019

Ekspozycje targowe ponad 350 wystawców, prezentacje i degustacje, rozmowy B2B, liczne prelekcje i pokazy, panele ekspertów i przedsiębiorców, wielka giełda ofert – WorldFood Poland to tylko i aż trzy dni w stolicy Polski – ojczyzny doskonałej żywności i kraju otwartego na inne kultury.

 

Patronat Honorowy nad targami WorldFood Poland objęli:

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

 

Partnerami merytorycznymi i współorganizatorami debat i paneli tematycznych były największe
i najważniejsze organizacje branżowe
– Polska Federacja Producentów Żywności, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Związek Sadowników RP, Unia Owocowa, Krajowa Rada Drobiarska, UPEMI – Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy, Związek Polskie Mięso, POLBISCO – Stowarzyszenie Polskich Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych, Stowarzyszenie Polska Ekologia, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków KUPS, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Godło Promocyjne Teraz Polska, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich ZW, Stowarzyszenie Forum Dialogu Gospodarczego, Krajowa Rada Suplementów i Odżywek, Warszawski Rolno Spożywczy Rynek Hurtowy Bronisze.

 

ROZMOWY B2B I SPOTKANIA HANDLOWE. KUPCY Z CAŁEGO ŚWIATA

Tegoroczna edycja – 389 spotkań

Szósta edycja WorldFood Poland to kolejna okazja na nawiązanie udanych, skutecznych i szerokich kontaktów oraz odbycie spotkań B2B. W rozmowach handlowych edycji 2019 uczestniczyli kupcy z 19 krajów. Nie zabrakło też kupców z sieci działających na terenie Polski.

Wykupienie stoiska w dobrej lokalizacji, na nawet największych krajowych targach, to jeszcze nie sukces. Dobra ekspozycja i prezentacja produktów to podstawa, równie ważna jest wiedza, doświadczenie i zaangażowanie osób reprezentujących firmę podczas targów. Targi powinny być kanałem, który umożliwia bezpośredni kontakt z potencjalnymi klientami, handlowcami zainteresowanymi naszymi produktami. I to właśnie gwarantuje WorldFood. Co roku zwiększa się ilość kupców z rożnych stron Świata i Europy, a rozmowy przeprowadzane podczas targów kończą się zamówieniami i kontraktami – z dumą zapewnia Agnieszka Szpaderska, Manager Targów. Należy pamiętać, że zwiedzający to osoby, które samą swoją obecnością deklarują zainteresowanie branżą. Każda rozmowa to możliwość sprawdzenia, jak naszą markę postrzegają inne osoby. Warto słuchać, dopytywać i notować spostrzeżenia rozmówców – pozwolą one spojrzeć na własny produkt z innej perspektywy i być może mogą przełożyć się na jego udoskonalenie. To olbrzymia wartość, którą trudno uzyskać online.

 

NAJBARDZIEJ POPULARNE SEKTORY PODCZAS WORLDFOOD POLAND

Globalny rynek żywności ekologicznej jest warty ponad 76,6 mld euro. Potencjał rynku produktów ekologicznych w Polsce jest ogromny. Dla branży certyfikowanej żywności w naszym kraju można wysunąć bardzo optymistyczne prognozy. „Rynek żywności ekologicznej stale się rozwija
w dwucyfrowym tempie rok do roku i wszystko wskazuje, że nie jest chwilową modą, ale wynika z chęci troski o zdrowie, ochrony środowiska, wspierania zrównoważonego rozwoju. Zauważamy to również podczas targów, gdzie strefy – EcoFood i NutraFood to najbardziej poszukiwane miejsca przez wystawców i odwiedzających”
– mówi Agnieszka Szpaderska.

Podczas tegorocznej edycji WorldFood Poland ponad 40% zwiedzających targi poszukiwało oferty ekologicznej i produktów prozdrowotnych. Strefa EcoFood wyodrębniona na targach to branża ekologiczna w pigułce. Udział w niej umożliwia zapoznanie się z ofertą tego sektora, wymianę doświadczeń, pozyskanie nowych partnerów biznesowych, udział w ciekawych panelach i dyskusjach. W ubiegłym roku ponad 120 firm zdecydowało się zaprezentować swoje produkty w tym sektorze,
w tym roku było ich 200. Bardzo nas to cieszy. Liczymy, że dzięki wychodzeniu naprzeciw trendom w branży spełnimy oczekiwania naszych krajowych i zagranicznych wystawców oraz zwiedzających.

 

BOGATA OFERTA PRODUKTOWA DLA HORECA

Targi WorldFood Poland to nie tylko oferta dla handlu – to także możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych z producentami oraz dystrybutorami żywności i napojów z kraju i ze świata dla branży HoReCa. Merytoryczne szkolenia i warsztaty to rzetelna dawka wiedzy z zakresu zarządzania biznesem, a także nowinki w rozwijającej się branży gastronomicznej. Ale przede wszystkim dbamy o szeroką ofertę dla herbaciarni, kawiarni czy winiarni, którym to wystawcy
z różnych stron świata oferują najwyższej jakości produkty niezbędne do stworzenia wyjątkowego menu. Słodycze, kawa i herbata, alkohole i wiele innych produktów czekało na fachowców zaopatrujących branżę HoReCa, szefów kuchni i managerów restauracji.

W targach wzięło udział kilkuset Wystawców z branży spożywczej z 25 krajów świata m.in. reprezentujący Włochy, Grecję, Hiszpanię, Białoruś, Niemcy, Finlandię, Węgry, Indie, Polskę, Ukrainę, Sri Lankę, Turcję czy Tajlandię a wraz z nimi przyjechały wyjątkowe produkty, smaki i zapachy, które były zaproszeniem do kulinarnej przygody dla odwiedzających z branży HoReCa” – stwierdza Agnieszka Szpaderska, Manager Targów.

 

WINE&SPIRITS PODCZAS WORLDFOOD POLAND

Wystawcy i odwiedzający WorldFood Poland, mieli okazję do zapoznania się z szeroką ofertą alkoholi z całego świata oraz poszerzenia wiedzy o winie połączone z degustacją napojów z różnych regionów. To gratka dla każdego, dla miłośników, znawców czy koneserów z branży. Branża spirytusowa w Polsce jest istotnym elementem polskiej gospodarki, a polska wódka jest jedyną polską marką globalną obecną na wszystkich rynkach całego świata. Polacy coraz częściej sięgają także po wina i ten segment rynku alkoholi rośnie w tempie 20%. Świadomość polskiego konsumenta jest na coraz wyższym poziomie, zwłaszcza jeżeli chodzi o dobór szczepów i regionów. Na co można było liczyć podczas VI edycji ?

Stworzyliśmy wspólną strefę, na której szeroka oferta win i alkoholi została wyeksponowana i atrakcyjnie zaprezentowana . Firmy, prezentujące swoje produkty w sektorze Wine&Spirits, mogły liczyć na spotkania z właściwie dobranymi grupami odbiorców. Wśród nich znalazły się osoby decydujące o zakupie alkoholi z punktów sprzedaży takich jak: sklepy specjalistyczne, sieci sklepów i supermarketów, przedstawiciele branży HoReCa, importerzy, dystrybutorzy. Dla wygody wystawców biorących udział w targach przygotowany został serwis kieliszkowy. Firmy mogły nawiązać liczne kontakty biznesowe i wymienić się doświadczeniami z przedstawicielami sektora alkoholowego z całego świata ”- informuje Agnieszka Szpaderska.

 

BELLAVITA, POKAZY KULINARNE, SMAKI I ZAPACHY ŚWIATA

Już po raz trzeci Bellavita, największe targi żywności i napojów Made-in-Italy, połączyły siły z WorldFood, aby promować tradycyjną włoską żywność i oferując odwiedzającym wyjątkową okazję do odkrycia unikatowych produktów.

Bellavita Expo to wiodąca platforma B2B poświęcona promocji włoskiej żywności i napojów poprzez aktywności na jedenastu wystawach: w Amsterdamie, Toronto, Warszawie, Parmie, Hamburgu, Chicago, Guangzhou, Mexico City, Bangkoku, Moskwie i Londynie. W 2018 roku ponad 1 000 włoskich firm i 200 000 nabywców dołączyło do wydarzeń Bellavita Expo na całym świecie. Na Wystawców i Odwiedzających czekało wiele nowych produktów gotowych do wprowadzenia na polski rynek, a Głównym Szefem Kuchni włoskiego pawilonu był Giancarlo Russo, szef kuchni i ambasador kuchni włoskiej w Polsce. Od ponad 20 lat Giancarlo Russo jest jedną z najbardziej znanych postaci w polsko-włoskim krajobrazie kulinarnym; jest również znanym szefem kuchni w telewizji i rzecznikiem znanych marek. Od kilkunastu lat organizuje konkurs Arte Culinaria Italiana, konkurs kulinarny, w którym najlepsi polscy szefowie kuchni rzucają wyzwanie sztuce włoskiej kuchni.

 

Ponad 50 włoskich firm, od producentów regionalnych po nagradzane marki, wprowadziło na polski rynek ponad 200 nowych włoskich produktów, gotowych do zaprezentowania lokalnym kupcom, dystrybutorom, importerom, szefom kuchni i innym liderom branży pod wspólną marką Bellavita.

Cieszymy się, że już po raz trzeci mogliśmy zaprezentować w Polsce smak autentycznej włoskiej kuchni – mówi Aldo Mazzocco, CEO Bellavita. Bellavita Expo to ważna wystawa dla profesjonalistów z branży spożywczej, poszukujących innowacyjnych produktów, które mogą przyciągnąć uwagę konsumentów i zwiększyć sprzedaż dzięki swojej autentycznej tożsamości regionalnej”.

 

Tegoroczna edycja Targów była także bogata w doznania kulinarne i wyjątkowe produkty spożywcze, dzięki ośmiu narodowym pawilonom zagranicznym z Azerbejdżanu, Korei Południowej, Ukrainy, Sri Lanki, Białorusi, Tajlandii, Malezji oraz Hiszpanii.

Nie zabrakło wybitnych akcentów polskich. Kucharze Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni pod egidą Jarosława Uścińskiego, znanego warszawskiego restauratora i miłośnika dobrej kuchni, przygotowali pokazy kulinarne w klimacie Slow Cooking. Bo slow cooking to po prostu zdrowe jedzenie, którego dziś bardzo brakuje w naszym życiu codziennym. Połączyli wiedzę, jakość, smak i prezentację, które dały kreatywny pomysł na karmienie Gości z czystym sumieniem. Pokazy prowadzili min. Bartosz Peter kapitan naszej drużyny Narodowej na miniony puchar świata w Luxemburgu i na przyszłoroczną Olimpiadę kulinarną, Norbert Sokołowski, który zgłębia tajniki Polskiej kuchni dawnej, Tomasz Gawarzyński, członek Zarządu OSSKiC, który łączy BBQ w kuchni restauracyjnej.

 

 

KONKURS O ZŁOTY MEDAL WORLDFOOD POLAND

Ponad 200 produktów w czternastu kategoriach walczyło o Złote Medale i Wyróżnienia targowe. Przyznano 13 złotych medali, 18 wyróżnień i dwie nagrody w kategorii „Debiuty” – krajowy
i zagraniczny.

 

Jury w składzie Jarosław Uściński (Przewodniczący Jury, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, restaurator), Agnieszka Szpaderska (Manager Targów), Grzegorz Łapanowski (kucharz, dziennikarz kulinarny, właściciel Food Lab Studio), prof. Krzysztof Krygier (Katedra Technologii Żywności SGGW), Andrzej Gantner (wiceprezes Polska Federacja Producentów Żywności), Joanna Kozłowska (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Bronisze), przez wiele godzin, w gościnnych progach restauracji Moonsfery, degustowało i oceniało specjały krajowe
i zagraniczne.

Lista laureatów Konkursu o Złoty Medal Targów WorldFood Poland 2019:

 

 1. Debiut zagraniczny

Złoty Medal

Mule á la minute z białym winem i warzywami, Roem Van Yerseke B.V.

 

2. Debiut polski

Złoty Medal:

Chrzan tarty z wasabi, Ogródek Dziadunia

 

3. Żywność ekologiczna

Złoty Medal:

Nobleza del Sur, ECO NIGHT, Oliwa z oliwek extra virgin, EVOO Premium

Wyróżnienie:

Bio mieszanka kiełków do sałatek – Śródziemnomorska, Jetting Systems

Ocet ekologiczny jabłkowy, OCTIM Wytwórnia Octu i Musztardy Sp. z o.o.

Chrupkie pieczywo z kiełków pszenicy ze słodką papryką i zieleniną „Rostok”, UkrEcoKlhib (Ukrainian Ecological Bread)

 

4. Suplementy diety

Złoty Medal:

Oleosom Olej z rokitnika w pulpie, SZARŁAT M i W Lenkiewicz Sp. J.

Wyróżnienie:

VITA-MIN Multiple Sport 40+, Olimp Laboratories

2KC after, Colfarm S.A.

 

5. Sosy, majonezy, ketchupy, musztardy

Złoty Medal:

Sos Kabul – orientalny sos pomidorowy, VITAPOL Sp.J.

Wyróżnienie:

Musztarda Kcyńska Miodowa, Wytwórnia Musztardy Kcyńskiej

 

6. Słodycze i przekąski

Złoty Medal:

Chocovera – Skórka pomarańczy w czekoladzie ciemnej, Alta Saska Sp. z o.o.

Wyróżnienie:

Kandyzowany owoc z jagodą MIX, Ramkalni Nordeco SIA

Morele suszone , Vivio Healthy Food

 

7. Przetwory zbożowe i wyroby piekarnicze

Złoty Medal:

Musli owocowe z białą czekoladą OneDayMore, OneDayMore Sp. z o.o.

Wyróżnienie:

Mąka z pszennym płatkiem, Młyn Zbożowy „Bracia Górscy” Sp. J.

 

8. Przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego

Złoty Medal:

Pasta słonecznikowa z curry, Primavika Sp. z o.o.

Wyróżnienie:

Malinowy sok przecierowy – bez cukru, Gospodarstwo „Prosto ze Wsi”

Pesto z suszonych pomidorów, PROCO POLSKA Sp. z o.o. Sp. k.

 

9. Produkty mleczarskie

Wyróżnienie:

Śmietana wiejska 18% z Kujaw i Ziemi Dobrzymskiej, Kujawska Spółdzielnia Mleczarska we Włocławku

 

10. Oleje i tłuszcze

Złoty Medal:

Bio olej z pestek śliwki, Nomak Sp. z o.o.

Wyróżnienie:

Pepo Papa olej z pestek dyni, FSF Olej Sp. z o.o.

Olej sezamowy, VEDALAN LLC

 

11. Napoje bezalkoholowe

Złoty Medal:

Soki Natura Cold Press, NATURA COLD PRESS Sp. z o.o.

Wyróżnienie:

BeRAW Smoothie Vegan Protein, Purella Sp. z o.o.

 

12. Napoje alkoholowe

Złoty Medal:

Wino z czarnej porzeczki, Winnica Dwórzno

Wyróżnienie:

Meysari Makhmari Premium, Czerwone wytrawne wino, Shirvan Wines

 

 13. Kawa i herbata

Złoty Medal:

Kwiat złotej herbaty, DAMRO EXPORTS (PVT) LTD

Wyróżnienie:

Coffee Cold Brew Black zero sugar, Bio Street

 

13. Innowacje

Złoty Medal

Pierogi ruskie bez glutenu, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „MATEO”

Wyróżnienie:

Rodzina Sareckich STRES, Wina Rodziny Sareckich

 

Dziękujemy że byliście z nami!

Już dziś zapraszamy do odwiedzenia wystawy VII edycji targów WorldFood Poland
w dniach 21-23 kwietnia 2020!

 

ZOBACZ RAPORT >> WorldFood Poland 2019 – Raport Potargowy