Belpork toruje drogę dla nowego belgijskiego standardu dobrostanu zwierząt

Różne poziomy dobrostanu zwierząt wkrótce zapewnią konsumentom przejrzyste informacje

 

Belpork, właściciel belgijskiego znaku jakości wieprzowiny BePork, opracował standard dobrostanu zwierząt dla belgijskiego sektora wieprzowiny. BePork to gwarancja wysokiej jakości belgijskiej wieprzowiny. Znak obejmuje zestaw norm, które są bardziej wymagające niż belgijskie przepisy prawa. Koncentruje się na zdrowiu i dobrostanie zwierząt, zrównoważonym rozwoju oraz identyfikowalności. Powstał z myślą o wszystkich podmiotach uczestniczących w całym łańcuchu produkcji i dostaw wieprzowiny, począwszy od hodowców przez firmy transportowe po zakłady uboju i rozbioru. Nowy moduł dotyczący dobrostanu zwierząt opiera się na ogólnych normach BePork i zakłada wymagające, wychodzące poza ramy prawne standardy, które są ukierunkowane wyłącznie na poprawę dobrostanu zwierząt. Obejmuje nie tylko etap hodowli, ale również etap uboju. Wymagania dotyczące etapu transportu są już dokładnie opisane w specyfikacjach BePork i dlatego nie są już osobno definiowanie w tym module.

 

Takie wieloetapowe podejście do dobrostanu zwierząt nie jest powszechnie spotykane na poziomie międzynarodowym, ponieważ wiele innych systemów oznaczających dobrostan zwierząt w kraju czy zagranicą koncentruje się głównie na etapie hodowli zwierząt. Na początku prac Belpork przeanalizował kryteria zdefiniowane dla hodowli zwierząt w innych międzynarodowych systemach jakości i doszedł do wniosku, że nowy belgijski moduł dobrostanu zwierząt w niczym nie ustępuje innym systemom. Dzięki holistycznemu i wieloetapowemu systemowi identyfikowalności BePork klienci będą mogli dowiedzieć się w swoim punkcie sprzedaży, jakie kryteria dobrostanu zwierząt dany produkt spełnia i na tej podstawie podjąć świadomą decyzję o zakupie.

 

Belgijski moduł nie jest sztywnym systemem. Analogicznie do systemów działających w innych krajach, oprócz poziomu podstawowego wprowadza wyższe poziomy hodowli. Moduł daje detalistom w branży spożywczej swobodę wprowadzania własnych akcentów w celu odróżnienia się od innych podmiotów na rynku. „Dobrostan zwierząt w Belgii stanowi odpowiedzialność trzech regionów: Flandrii, Walonii i regionu stołecznego Brukseli. Jednak ten moduł jest otwarty dla całej Belgii, co jest dobrym i ważnym sygnałem. Ponadto, pod przywództwem flamandzkiego Ministra ds. Rolnictwa, Hilde Crevits, politycy planują umożliwić w przyszłości dobrowolne objęcie programem wszystkich innych gatunków zwierząt gospodarskich. Zajmie to trochę czasu, ale najważniejsze, że mamy wdrożone ramy”, mówi Liesbet Pluym, koordynator w Belpork.

 

Moduł dobrostanu zwierząt, który ma zapewnić hodowcom większe przychody, jest prawie w pełni operacyjny. Mamy do przejścia jeszcze kilka administracyjnych kwestii. Gdy to się stanie, będziemy mogli oficjalnie ogłosić wprowadzenie nowego transparentnego belgijskiego znaku dobrostanu zwierząt. „Widać już światło na końcu tunelu”, zapewnia koordynator w Belpork.