Utrzymanie ruchu odgrywa istotną rolę w procesach biznesowych całej firmy. Zapewnienie efektywności produkcji, dostępności linii i ciągłości procesu ma kluczowe znaczenie dla procesów w naszych firmach. W tym wypadku prewencyjne działania, często odbywające się w tle procesu produkcyjnego są kluczowe dla sprawnie działającej organizacji.
Procesy produkcyjne są wspierane przez utrzymanie ruchu na wielu płaszczyznach. Jednym z nich jest zapewnienie ciągłości produkcji. Bardzo dużą rolę odgrywają tu rozwiązania transportowe (przenoszenie produktów z miejsca A do B w ciągu produkcyjnym) i to w dużej mierze od nich zależy, czy i kiedy będziemy mogli dostarczyć swoje wyroby do klienta. W branży mięsnej proces jest bardzo złożony, w wielu przypadkach, wysoce zautomatyzowany. Dobór odpowiednich rozwiązań technicznych powinien iść w parze z dbałością o jak najwyższe standardy sanitarne.
Rola prewencji w utrzymaniu ruchu
Bardzo często, dla branży mięsnej, proponowanym rozwiązaniem są taśmy modularne. Składają się z elementów, które połączone są ze sobą za pomocą przetyczek. W celu zapewnienia im długiej żywotności, niezmiernie ważny jest odpowiedni dobór materiałów, zarówno samej taśmy, jak i wspomnianych przetyczek.
Z perspektywy ciągłości produkcji, należy uwzględnić warunki pracy dla danego zakładu produkcyjnego względem urządzeń działających na linii produkcyjnej jak i samego procesu produkcji. Analiza parametrów takich jak temperatura otoczenia, temperatura produktu, prędkość linii, występujące obciążenia czy konfiguracja przenośnika to tylko niektóre kluczowe aspekty dla optymalnego działania przenośnika.
Podstawowym środkiem weryfikacji stopnia zużycia taśmy modularnej jest pomiar jej długości i porównanie z wartością nominalną, znajdującą się w karcie produktu. Nie jest to jednak metoda pozbawiona błędów. Dla prawidłowej pracy taśmy kluczowym aspektem jest jej wydłużenie. W przypadku przekroczenia zaleconej tolerancji dla danego typu taśmy, może dojść do sytuacji, w której zazębienie taśmy i koła nie będzie właściwe. W odpowiedzi na te wyzwania oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma Habasit opracowała metody pozwalające lepiej diagnozować faktyczny stan taśmy, a także odpowiednio zarządzać prewencją.
W przypadku taśmy modularnej, pierwszych pomiarów możemy dokonać po pierwszym rozruchu (tj. ok. 100 godzin pracy taśmy w warunkach produkcyjnych). Do obliczeń wykorzystujemy opracowane modele, na podstawie których mamy możliwość porównania podziałki taśmy tuż po okresie rozruchu i po zaplanowanym czasie kontroli prewencyjnej, np. 6 miesiącach.
Firma Habasit zaleca wykonanie pomiaru na min. 10 rzędach modułów i porównanie rezultatów na prawej i lewej krawędzi taśmy.
Przyjmując stałe warunki operacyjne (obciążenie, prędkość oraz transportowany produkt), możemy oszacować żywotność taśmy w danym systemie transportu. Nasz dział wsparcia technicznego może wykonać kalkulacje wytrzymałości i dobrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie rekomendując jednocześnie rodzaj taśmy, materiał a także akcesoria uzupełniające cały system w tym koła napędowe, ślizgi lub zmieniając całkowicie koncepcję proponując alternatywne rozwiązanie o lepiej dopasowanych parametrach (np. taśmy monolityczne typu Habasit Cleandrive). Na życzenie klienta opracowujemy również propozycję optymalizacji procesów, których celem jest m.in. zwiększenie wydajności produkcji. W przypadku kół stosowanych do napędzania taśm modularnych, możemy podjąć próbę wykonania pomiaru długości i szerokości zęba po ustalonym wcześniej cyklu pracy (np. 3 lub 6 miesiącach). Podobnie jak w przypadku taśmy modularnej, ocena poziomu zużycia koła, pozwoli na podjęcie odpowiednich działań prewencyjnych i oszacowanie momentu konieczności wymiany kół.
Taśmy modularne pracują zwykle na ślizgach z tworzyw sztucznych, najczęściej polietylenu (PE). Ich wymiana, a także stosowanie rozwiązań dobranych odpowiednio do aplikacji, pozwala na wydłużenie żywotności taśmy. Wizualna ocena zużycia ślizgów (lub ich uszkodzenia) powinna zostać uwzględniona w standardowym harmonogramie diagnostyki i przeglądu systemów transportowych. Kluczowe jest tutaj spojrzenie na przenośnik w sposób holistyczny, jak na system współzależnych komponentów (nie zaś na samą taśmę, która służy do transportu). Takie podejście pozwala wpłynąć na optymalizację jej czasu pracy oraz poprawić wskaźniki kluczowe dla ciągłości produkcji.
Jednym z opatentowanych rozwiązań proponowanych przez firmę Habasit jest moduł Saniclip. Umożliwia on szybki montaż i demontaż taśmy modularnej bez użycia dodatkowych narzędzi. W wielu branżach codzienne czyszczenie taśm to konieczność, a ułatwienie dostępu do przenośnika dla operatorów / osób przeprowadzających czyszczenie może być jednym z kluczowych parametrów redukujących udział UR, a także zwiększających efektywność procesu (m.in. poprzez ułatwienie dostępu bez narzędzi). W takim przypadku zastosowanie modułu Saniclip w znacznym stopniu upraszcza to zadanie oraz wpływa na zmniejszenie czasu przestoju przenośników, a także umożliwia sprawne diagnozowanie pozostałych komponentów przenośnika.
Rola higieny w utrzymaniu ruchu
Wysokie standardy utrzymania higieny zaczynają się już na etapie doboru odpowiednich rozwiązań. Specjaliści Habasit codziennie spotykają się z wyzwaniami, z którymi mierzą się firmy z branży mięsnej. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, nasi inżynierowie zaprojektowali taśmę, która już na etapie produkcji i przetwarzania, minimalizuje ryzyka związane z zanieczyszczeniami.
Przetwarzana żywność ze względu na ciągły kontakt z biofilmem jest stale narażona na zakażenia krzyżowe. Szkodliwe dla zdrowia grzyby, pleśń, bakterie i inne mikroorganizmy znacznie skracają okres, w którym jedzenie nadaje się do spożycia. Wymaga to stałej kontroli oraz czynności, które pomagają usuwać zanieczyszczenia z urządzeń oraz taśm transportujących. Złożone praktyki sanitarne wiążą się z dużymi kosztami pracy, wysokim zużyciem wody oraz silnych środków czyszczących. Ponadto, skomplikowane konstrukcje nie zawsze pozwalają na efektywne oczyszczenie powierzchni, na którą składają się również różnego rodzaju szczeliny i wgłębienia.
Taśma Super HyClean została zaprojektowana z myślą o branżach z sektora mięsnego, drobiarskiego oraz rybnego.
Super HyClean jest wyposażony w otwarty zawias tworzący solidną konstrukcję do napędzania taśmy za pomocą jedynie dwóch kół zębatych. Konstrukcja ta pozwala na dotarcie strumienia wody we wszystkie obszary taśmy, ułatwiając tym samym usuwanie zgormadzonych resztek. Nawet jeśli moduły są prawie zamknięte w pozycji płaskiej, konstrukcja taśmy tworzy kształt, który pomaga na wypłukanie uwięzionych pozostałości. W trakcie przewijania taśmy przez koła moduły otwierają się w sposób umożliwiający swobodny przepływ wody, usuwając tym samym wszelkie pozostałości transportowanych produktów.
Konstrukcja taśmy Habasit Super HyCLEAN sprawia, że jest to jedyna tego typu taśma modułowa dostępna na rynku. Brak bezpośredniej konkurencji wynika przede wszystkim z jej innowacyjnej konstrukcji. Taśma Habasit Super HyCLEAN została przetestowana przez niezależną organizację badawczą i porównana pod względem łatwości czyszczenia (do innych taśm modularnych przeznaczonych dla branży mięsnej). Wyniki badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości – Habasit Super HyCLEAN jest w tym kontekście zdecydowanym numerem 1 na rynku.
Dużym wsparciem w procesach higienizacji są także systemy „Cleaning in place”, które znacząco usprawniają czyszczenie taśm transportujących.
CIP to system plug-and-play, który można zamontować na prawie każdej ramie przenośnika, bez konieczności przeprowadzania rozległej modernizacji. Cechują się łatwością montażu oraz pozwalają na oszczędność czasu, wody i energii.
Serdecznie zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego. Zapewniamy profesjonalne doradztwo oraz – dla osób, które skontaktują się za pomocą poniższego kodu QR, gadżet-niespodziankę.