Produkt dobry, to produkt dobrze opakowany

Opakowania stosowane w branży mięsnej powinny uwzględniać ciężar produktu, jakim jest mięso. Z Renatą Stolarczyk Dyrektorem Zarządzającym w firmie PackOn Sp. z o.o. rozmawia Małgorzata Martini

 

Firma PackOn działa od prawie 30 lat na rynku to kawałek czasu.
Jest to kawałek historii, gdzie z rodzinnej firmy przekształciliśmy się w dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, zatrudniające około 80 osób z dobrym doświadczeniem i pełnym zapleczem technologicznym. Jesteśmy przedsiębiorstwem, które spełnia wysokie oczekiwania naszych partnerów handlowych.

 

Posiadacie szeroką gamę produktów, co jest Waszym największym atutem?
Posiadamy szeroką ofertę, od opakowań fasonowych czy klapowych aż po opakowania specjalistyczne odporne na tłuszcz, czy opakowania na produkty spożywcze. Nasza oferta poszerzana jest o potrzeby naszych partnerów handlowych oraz o nowości pojawiające się na rynku.

 

 

Mięso i wyroby wędliniarskie należą do grupy produktów wymagających szczególnej troski podczas transportu. Jakim warunkom muszą sprostać opakowania, aby spełnić wymogi producentów tych asortymentów?
Opakowania na mięso i wyroby wędliniarskie są wykonywane zgodnie z wymogami klienta, muszą być jakościowo dopasowane do wagi produktu, który będzie zapakowany i transportowany. W większości przypadków są to opakowania z wysokiej jakości tektury (gramatura tektury, odpowiedni rodzaj fali tektury, parametry techniczne, takie jak ECT, BCT). Opakowania muszą być na tyle wytrzymałe, aby podczas transportu nie uległy zniszczeniu, a tym samym nie został uszkodzony towar, który jest zapakowany w karton.

 

Opakowania stosowane w branży mięsnej powinny uwzględniać ciężar produktu, jakim jest mięso. Jakie rozwiązania proponujecie w tym przypadku?
Tak jak wyżej, podstawowym kryterium jakie jest brane pod uwagę, aby produkt nie został uszkodzony, to waga produktu. Wówczas proponujemy odpowiedni rodzaj tektury, dopasowujemy również rodzaj opakowania. Mogą to być pudła tradycyjne klapowe, bądź też pudła fasonowe, dopasowane do rodzaju produkcji naszego klienta. Proponujemy rozwiązania, które ułatwiają sposób pakowania produktu u klienta, a tym samym skracają czas pakowania, powodują oszczędności u klientów, co w obecnej dobie wysokich kosztów produkcji, jest dużym plusem.

 

A opakowania na wędliny? Czym różnią się od kartonów na mięso?
W większości przypadków, opakowania na mięso, czy też wędliny, nie różnią się zanadto, wszystko uzależnione jest od oczekiwań klientów, czy potrzebne są opakowania zbiorcze, czy też jednostkowe (w których jest eksponowany towar klienta na półkach sklepowych).

 

Które z rodzajów opakowań „mięsnych” cieszą się największą popularnością wśród klientów?
Najwyższym zainteresowaniem cieszą się opakowania automatycznie składane, tzw. „denko + wieczko”. Są to opakowania, które nie wymagają dużych nakładów pracy pracowników, wygląda bardzo estetycznie i ma dodatkową wartość wytrzymałościową, ma tzw. podwójne ścianki. Dzięki temu produkt jest chroniony przed uszkodzeniami.

 

Czy Państwa produkty są biodegradowalne?
Tektura falista, z której wykonujemy opakowania, jest produktem w pełni biodegradowalnym, zużyte opakowania przekazywane są jako makulatura, do ponownego przetworzenia na papier, a później na tekturę.

 

Klient z pewnością poszukuje produktów, które są ekologiczne, ekonomiczne i zarazem estetyczne. W jaki sposób można pogodzić ze sobą te wytyczne?
Wszystkie z tych cech są spełnione, tektura jest produktem przyjaznym dla środowiska, spełnia wymogi ekonomiczne, ponieważ jest produktem dużo tańszym niż np. skrzynki plastikowe. Dodatkowym atutem tektury jest to, że możną ja drukować, a tym samym opakowanie wygląda bardzo ładnie i estetycznie. Można na nim zadrukować logo klienta, informacje o produkcie i producencie, itp.

 

Czy firma PackOn zajmuje się również opracowywaniem projektów opakowań? Jakie trendy są aktualnie dominujące?
Tak, proponujemy określony wzór opakowania, na podstawie informacji od klienta, tak aby pudło sprostało wszystkim oczekiwaniom, opracowujemy również wzory nadruków zgodnie z sugestiami i oczekiwaniami klienta.
Dominujące trendy obecnie, to opakowania fasonowe, które są automatycznie składane, tak aby zaoszczędzić czas na produkcji u klienta. Rozwiązań jest wiele, musimy uzyskać bardzo szczegółowe informacje od klienta, żeby dopasować pudło do jego profilu produkcji. Często prosimy o możliwość wizyty naszego technika na produkcji u klienta, aby doradzić lepsze rozwiązania pakowania.

 

 

Jaką linią produkcyjną może pochwalić się firma i jakie są jej możliwości?
W ostatnich latach nasza firma pozyskała środki unijne, dzięki którym zakupiliśmy nową linię produkcyjną. Jest to drukarko-wycinarka rotacyjna, na której mamy możliwość drukowania bardzo wymagających projektów, 5 kolorów + lakier + 1 kolor od wewnątrz opakowania. Możemy również od środka zadrukować pudła specjalnym impregnatem, który zabezpiecza przed wsiąkaniem tłuszczu w tekturę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tektura jest produktem do niebezpośredniego pakowania produktów spożywczych i produkt musi być zapakowany w folię lub papier, musi być zastosowana bariera między produktem spożywczym, a tekturą.

 

Czyli macie Państwo, doświadczenie, wiedzę, technologię, więc czego można jeszcze życzyć firmie?
Samych dobrych rzeczy czyli dalszego rozwoju, poszerzania asortymentu oraz większej liczby partnerów handlowych.

 

Dziękuję za rozmowę.