Air Products wprowadza na rynek technologię Freshline® SafeChill™ do wczesnego zwalczania bakterii Campylobacter

Rozwiązania Air Products dla branży spożywczej na Targach POLAGRA-TECH 2017, 25-28 września, pawilon 5, stoisko 149

_
Warszawa, 13 września 2017 r. – Firma Air Products wprowadziła na rynek opatentowany system Freshline® SafeChill™, który ma za zadanie pomagać przetwórcom drobiu oraz detalistom w znalezieniu sposobu dalszej redukcji zanieczyszczeń bakteriami Campylobacter, występującymi powszechnie w świeżym drobiu.

_
Według danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), bazujących na zgłoszonych przypadkach, bakteria Campylobacter jest najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych w Unii Europejskiej i powoduje co roku około 200 tys. zachorowań na kampylobakteriozę wśród jej mieszkańców.
Liczne próby poprzedzające pełną komercyjną instalację wykazały, że rozwiązanie Freshline® SafeChill™ firmy Air Products przynosi znaczące wyniki w zmniejszaniu obecności bakterii Campylobacter, co zostało sprawdzone w niezależnym laboratorium.

_
Ten opatentowany i zautomatyzowany system firmy Air Products – wiodącego na świecie dostawcy gazów przemysłowych i eksperta w dziedzinie zamrażania, schładzania i pakowania żywności – wykorzystuje ultra schłodzone powietrze do skutecznego zmniejszenia obecności bakterii na powierzchni kurczaków po ich wypatroszeniu.System Freshline® SafeChill™ jest wysoce skuteczny i może być wykorzystywany samodzielnie do znaczącego zmniejszenia obecności bakterii Campylobacter w drobiu — lub, zależnie od poziomu skażenia, w połączeniu z innymi środkami w celu zapewnienia bezpieczeństwa procesu dezynfekcji. Technologia ta zapewnia przetwórcom możliwość łatwej integracji z istniejącymi liniami produkcyjnymi i elastyczność w zakresie programów dezynfekcji, bazując na potrzebach danego zakładu i poziomie zainfekowania drobiu. Freshline® SafeChill™ ma charakter modułowy, umożliwia pracę na trzy zmiany w ciągu dnia. Współpracuje również z obecnymi i przyszłymi prędkościami linii technologicznych. Czas trwania procesu wynosi od 30 do 50 sekund. Zapewnia on utrzymanie odpowiedniej jakości mięsa i skóry drobiu.Janusz Paździora, Menedżer Rynku Spożywczego na Europę Centralną, stwierdził: „W branży znane są już różne metody redukcji bakterii Campylobacter po wypatroszeniu zwierząt — ale nasz nowy proces zapewnia dodatkową elastyczność i bezpieczeństwo firmom z sektora produkcji mięsa drobiowego. Korzystając z innowacji firmy Air Products, producenci, detaliści i konsumenci zyskują pewność, że tego rodzaju zanieczyszczenia są usuwane”.

_
W ofercie firmy Air Products znajdują się również: wielofunkcyjny, modułowy tunel zamrażalniczy Freshline® MP, oferujący wysokowydajne zamrażanie, podmrażanie zewnętrznej warstwy produktu, szybkie zamrażanie małych, pojedynczych elementów (IQF) lub schładzanie; tunel zamrażalniczy Freshline® IQF+ przeznaczony do produkcji dużych ilości, wysokiej jakości, pojedynczo zamrożonych produktów (całych lub ich części); urządzenia do schładzania Freshline® LIN-IS (ang. Liquid Nitrogen Injection System), zaprojektowane z myślą o schładzaniu produktów żywnościowych w mieszalniku, zwykle przed procesem formowania, poprzez wstrzykiwania ciekłego azotu zarówno w dolnej, jaki i w górnej części urządzenia. Oprócz rozwiązań do mrożenia i chłodzenia żywności, firma Air Products oferuje dobór oraz dostawy mieszanek i gazów do pakowania w atmosferze modyfikowanej (MAP). Technologia MAP to sprawdzony, efektywny sposób wydłużania okresu przydatności żywności do spożycia, zapewniający jednocześnie lepsze walory wizualne i smakowe produktów.Janusz Paździora dodał: „Wszystkie rozwiązania Freshline® firmy Air Products zostały stworzone z myślą o producentach i przetwórcach żywności. Nieustannie pracujemy na nowymi pomysłami, jak i doskonaleniem obecnych systemów. Dlatego możecie Państwo oczekiwać od nas więcej innowacyjnych rozwiązań.”Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony http://www.airproducts.com.pl/zywnosc  lub bezpośredniego kontaktu ze specjalistami Air Products podczas targów POLAGRA-TECH 2017 w dniach 25-28 września, pawilon 5, stoisko 149. 

_
Air Products (NYSE: APD) to wiodący na świecie dostawca gazów przemysłowych. Od 75 lat firma dostarcza gazy atmosferyczne i procesowe oraz urządzenia wykorzystywane przez przemysł rafineryjny, petrochemiczny, metalurgiczny, elektroniczny, spożywczy i napojowy. Air Products jest także światowym liderem w zakresie dostarczania technologii i urządzeń do skraplania gazu ziemnego.
W roku podatkowym 2016 firma osiągnęła sprzedaż rzędu 7,5 mld USD z działalności prowadzonej w 50 krajach i ma aktualny udział kapitalizacji rynkowej wynoszący około 30 mld USD. Około 16000 pracowników dokłada wszelkich starań, aby firma Air Products była najbezpieczniejszym i najbardziej efektywnym przedsiębiorstwem w sektorze gazów przemysłowych, które zapewnia wszystkim klientom zrównoważone rozwiązania i najwyższy poziom usług.
Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, włączając w to kraje Europy Centralnej i Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Firma jest jednym z największych producentów gazów przemysłowych  w Polsce. Od ponad 20 lat Air Products konsekwentnie wdraża na polskim rynku strategię rozwoju opartą na starannie dobranych inwestycjach. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem: www.airproducts.com.pl 

_